czwartek, 18 stycznia 2018

Z grzywką czy bez?

30 października 2017 08:31 Zostaw komentarz

Ile można zarobić?

Czas na ocenę, czy nasze przedsięwzięcie jest dochodowe. Groomer przyjmuje średnio 4-5 psów na dobę. Jeśli ma osobę do pomocy przy kąpaniu i czesaniu, liczba zwierząt zwiększy się do ośmiu. Zostawmy na razie optymistyczną wersję wydarzeń przewidującą kolejkę klientów stojących pod drzwiami i przyjmijmy wariant realistyczny – cztery psy na dobę, co w czasie 20 dni roboczych w miesiącu daje 80 klientów.
Przyjrzyjmy się cennikom. Oczywiście żadna prognoza nie jest doskonała, trzeba jednak na czymś oprzeć swoje wyliczenia, przyjmijmy więc, że każdy właściciel przyjdzie z yorkiem. Koszt kąpieli z czesaniem i strzyżeniem to wydatek rzędu 60 złotych w mniejszej miejscowości, do 130 w stolicy. Załóżmy, że nasz lokal znajduje się w mieście średniej wielkości, do daje nam średnią stawkę 80 złotych za psa. Cztery psy na dobę to 320 złotych, miesięcznie daje to przychód wysokości ok. 6400 złotych. To oczywiście bardzo ogólny szacunek, zakładający, że przyjmujemy tylko małe psy i poddajemy je zabiegom podstawowym ze strzyżeniem. Średnie i duże psy kosztują opiekunów więcej, również trymowanie czy przygotowanie do wystawy wymaga większych wydatków. Część salonów oferuje również możliwość zakupu karmy, psich ciasteczek, akcesoriów czy ubranek, co może stanowić dodatkowy dochód. Niestety, praca groomera podlega też wahaniom sezonowym. Dość spokojnym okresem jest zima, zwłaszcza miesiące od stycznia do marca. Natomiast najbardziej gorący czas to tygodnie świąteczne oraz wiosna i lato. Należy wziąć to pod uwagę, by przez cały rok mieć środki na opłacenie comiesięcznych wydatków.
A teraz bilans. Pomijając koszty rozpoczęcia działalności, stałe obciążenia naszej kieszeni to: opłata za usługi księgowe (ok. 200 złotych), media – prąd i woda (ok. 100 złotych), paliwo, kosmetyki pielęgnacyjne (przyjmijmy ok. 500 złotych). Od przychodu brutto (6400 złotych) musimy odprowadzić podatek VAT 23 proc. (w tym przykładzie ok. 1400 złotych, ale jeśli mamy wydatki, to odzyskamy VAT należny, więc być może odprowadzimy połowę tej kwoty lub nic). Od uzyskanej kwoty przychodu netto (5000 złotych) odejmujemy koszty, co daje nam nasz dochód miesięczny (ok. 4500 złotych). Od tej kwoty odprowadzimy podatek dochodowy 19 proc.
Teraz mniej przyjemna część. Niezależnie od sumy dochodu, co miesiąc należy odprowadzić składkę do ZUS. Jeśli przez ostatnie pięć lat nie prowadziliśmy działalności gospodarczej, to przez pierwsze dwa lata funkcjonowania salonu płacimy niższą kwotę (w 2015 roku 491,54 złotych miesięcznie). Jeśli zniżka nam nie przysługuje, miesięczny przelew do ZUS będzie opiewał na 1034,08 złotych. Jeśli wynajmujemy lokal, odliczymy też czynsz.
Zgodnie z większością źródeł miesięczny dochód psiego fryzjera to co najmniej 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Prężnie działający salon o ustalonej renomie potrafi przynieść właścicielowi nawet pięć tysięcy złotych miesięcznie.

Perspektywy

Co roku w kraju organizowane są różne konkursy groomerskie, można też brać udział w konkursach za granicą. To dobra okazja, by podpatrzyć, jak pracują inni, oraz pokazać własny talent. W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbył się siedemnasty już europejski konkurs Oster Europen Invitational Tournament of Champions (22-23 sierpnia w Tarnowie Podgórnym). Zawody te organizowane są co roku w innym kraju.
Mimo że zawód groomera jest u nas dość „młody”, mamy już sporą grupę profesjonalistów, którymi interesują się zagraniczne salony. Angielska szkoła „Kebukai Academy” postanowiła przeprowadzić w Polsce seminaria i egzaminy dające możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów, które ułatwiłyby podjęcie pracy poza granicami kraju.
Czy potraktujemy zawód groomera jako główne zajęcie, czy jako sposób na dodatkowy zarobek, pamiętajmy, że w tej pracy najważniejsza jest pasja, gruntowna edukacja i podejście do zwierząt.
Edyta Ossowska
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze 11/2015!

Spróbujmy podsumować „psie” wydatki:

Wanna – od 600 do 4000 zł Stół groomerski – 600 zł przenośny, 1500 zł hydrauliczny, 3000 zł elektryczny Preparaty do dezynfekcji – 100 zł Filcak 2 szt. – 60 zł Furminator 2 szt. – 200 zł Grzebienie 3 szt. – 150 zł Maszynka do strzyżenia – od 200 do 1000 zł Nożyczki 3 szt. – 300 zł Obcinaczki do pazurów 2 szt. – 60 zł Prostownica – 160 zł Ręczniki 10 szt. – 100 zł Sterylizator do narzędzi – 300 zł Suszarka – 200 zł Szczotki – 100 zł Trymery – 150 zł Kosmetyki (szampony, odżywki, pudry i inne) – 400 zł Łącznie (w wersji najtańszej): ok. 6300 zł

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3 4 5

Z grzywką czy bez? Reviewed by on . Ile można zarobić? Czas na ocenę, czy nasze przedsięwzięcie jest dochodowe. Groomer przyjmuje średnio 4-5 psów na dobę. Jeśli ma osobę do pomocy przy kąpaniu i Ile można zarobić? Czas na ocenę, czy nasze przedsięwzięcie jest dochodowe. Groomer przyjmuje średnio 4-5 psów na dobę. Jeśli ma osobę do pomocy przy kąpaniu i Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top