środa, 21 lutego 2018

Z grzywką czy bez?

30 października 2017 08:31 Zostaw komentarz

Specjalista od psów

Chociaż groomer zajmuje się szatą czworonogów, musi też znać ich psychikę, mowę ciała i sygnały poprzedzające zachowania agresywne. Większość pupili nie jest przyzwyczajona do manipulacji obcych osób przy ich ciele. Ktoś z nożyczkami czy suszarką w rękach może być uznany za zagrożenie, przed którym należy się bronić. Jedne psy zareagują próbą ucieczki, ale inne mogą przejść do aktywnej obrony, czyli użyć zębów. Profesjonalista powinien rozpoznać sygnały, które wysyła pies i umieć na nie reagować, dla własnego bezpieczeństwa, ale również dla komfortu psychicznego czworonoga.
Inny zakres niezbędnej wiedzy obejmuje standardy ras i fryzur według FCI, gatunki okrywy, techniki wykonywania fryzur, rozkołtunienia i odbudowy zniszczonej szaty, ofertę dostępnych na rynku kosmetyków pielęgnacyjnych, umiejętność doboru narzędzi do rodzaju sierści itp. Banalny z pozoru temat, jak znajomość kosmetyków, jest dość skomplikowany w praktyce. W zależności od efektu, który chcemy osiągnąć, stosujemy różne preparaty, np. szampony pielęgnujące, oczyszczające czy specjalistyczne – takie, które wpływają na strukturę sierści czy intensywność koloru. Odżywkę trzeba dobrać do typu szaty, jej rodzaj i sposób użycia będzie inny dla maltańczyka, a inny dla pudla.
Większość tej wiedzy można zdobyć na licznych kursach przygotowujących do zawodu. Warto tu wspomnieć o Polskim Stowarzyszeniu Groomerów, które dość mocno promuje i zrzesza psich fryzjerów, pomagając im zdobyć umiejętności zarówno dotyczące pielęgnacji szaty poszczególnych ras, jak również bardziej ogólne, jak organizacja pracy w salonie groomerskim. Organizuje również mistrzostwa Polski w groomingu i jest jedynym w naszym kraju stowarzyszeniem zrzeszonym w European Grooming Association (EGA).
Na pewno nie uda się rozpocząć wspomnianej działalności bez ukończenia szkolenia, warto więc poszukać jak najlepszego. Kursy w krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych są trójstopniowe. W Polsce zawód ten dopiero się rozwija i większość groomerów ma dyplom (specjalizację) pierwszego stopnia. Kursy organizowane są głównie przez właścicieli innych salonów, którzy często sami szkolili się poza granicami kraju. Są stosunkowo krótkie i trwają od tygodnia do miesiąca, a ich koszt waha się od 2 do 3,5 tysiąca złotych. Wybierając szkolenie, sprawdźmy, ile godzin zajęć praktycznych obejmuje (powinno ich być jak najwięcej) oraz czy uczestnikom zapewnia się psy do ćwiczeń.

Pages →  1 2 3 4 5

Z grzywką czy bez? Reviewed by on . Specjalista od psów Chociaż groomer zajmuje się szatą czworonogów, musi też znać ich psychikę, mowę ciała i sygnały poprzedzające zachowania agresywne. Większoś Specjalista od psów Chociaż groomer zajmuje się szatą czworonogów, musi też znać ich psychikę, mowę ciała i sygnały poprzedzające zachowania agresywne. Większoś Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top