poniedziałek, 25 marca 2019

Yorkshire terrier

18 marca 2015 15:55 Zostaw komentarz

YORKSHIRE 538DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 3 FCI (teriery).
Wzrost: około 20 cm (wzorzec go nie precyzuje).
Waga: do 3,5 kg.
Głowa: mózgoczaszka niewielka i płaska; kufa niezbyt długa; oczy średniej wielkości, ciemne, błyszczące, nie mogą być wyłupiaste; uzębienie kompletne, zgryz nożycowy.
Uszy: małe, stojące, w kształcie litery „V”, pokryte krótką sierścią w kolorze płowym.
Szata: na tułowiu jest średniej długości, prosta, lśniąca, delikatna i jedwabista; bardzo długa u nasady uszu i na kufie.
Umaszczenie: niebieskostalowe od potylicy po nasadę ogona; na klatce piersiowej włos jest intensywnie płowy i błyszczący, ciemniejszy u nasady, jaśniejszy na końcu. Na głowie złotopłowy, bez dodatku ciemnych włosów.
YORKSHIRE 323SZCZYPTA HISTORII:
Choć początków rasy nie trzeba szukać w starożytności, a zaledwie niespełna 200 lat, dziś nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób i z jakiego materiału wyjściowego korzystano. Hodowlę zapoczątkowano w hrabstwie Yorkshire, w środkowo-północnej Anglii. Najprawdopodobniej przodkami yorkshire terriera były przede wszystkim różne małe rasy terierów, a zwłaszcza skye terrier, manchester terroer, dandie dinmont terrier, black and tan toy terrier. Głównym przodkiem był szkocki clydesdale terrier, który zniknął zupełnie na początku XX wieku. Później w celu poprawienia jakości włosa najprawdopodobniej użyto innych ras, np. maltańczyka. Ważną datą w historii rasy jest rok 1861, kiedy na wystawie w Leeds zaprezentowano pieska w typie yorka występującego na ringu jako „miniaturowy terier”. Psem uznawanym powszechnie za prekursora rasy był urodzony w 1865 roku (żył 6 lat) Huddersfield Ben z hodowli Eastwooda, będący własnością M.A. Fostera. Pierwszy wpis do księgi rodowodowej nastąpił w 1874 roku, a w 1876 roku angielski Kennel Club uznał nazwę yorkshire terrier. Pierwszy wzorzec opracowano w 1898 roku i w tym samym roku powstał pierwszy klub rasy. Początki kariery yorka były raczej skromne: w latach 1920-30 notowano w Anglii 300-400 wpisów rocznie. Trzeba było czekać do lat 1950-60, by pies został zauważony przez szersze grono miłośników. W latach 80. i 90. popularność yorka rośnie. Rekordowa liczba szczeniąt zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii w jednym roku to 25 665.
YORKSHIRE 230
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o rasie zapraszamy do zakupu numerów archiwalnych miesięcznika „Przyjaciel Pies” 12/99, 2/06, 9/07, 11/09, 8/15.

Yorkshire terrier Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 3 FCI (teriery). Wzrost: około 20 cm (wzorzec go nie precyzuje). Waga: do 3,5 kg. Głowa: mózgoczaszka niewielka i pła DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 3 FCI (teriery). Wzrost: około 20 cm (wzorzec go nie precyzuje). Waga: do 3,5 kg. Głowa: mózgoczaszka niewielka i pła Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top