czwartek, 18 stycznia 2018

Wyższa szkoła prezentacji

2 grudnia 2014 11:24 Zostaw komentarz

WYSTAWY1Wyższa szkoła prezentacji

Opanowanie statyki i dynamiki w ringu to nie wszystko, bo tak naprawdę przedstawicieli różnych ras prezentuje się inaczej… Niektóre psy trzyma się za kufę i ogon, innym podtrzymuje się tylko głowę, a kolejnym odstawia się łapy do tyłu. Zanim udamy się na wystawę, dowiedzmy się, w jaki sposób powinniśmy pokazywać naszego pupila.

Podczas oceny czworonogów poszczególnych ras znaczenie mają pewne niuanse, o których warto pamiętać. I tak psy myśliwskie prezentuje się w zmodyfikowanym stylu amerykańskim – zwierzę stoi bokiem do handlera, który podtrzymuje głowę pupila za kufę, a lewą ręką utrzymuje ogon w odpowiedniej pozycji. Tak pokazuje się np. setery, beagle czy wyżły. Dlaczego? Podtrzymanie za kufę pomaga ukryć ewentualny nadmiar skóry na szyi i pozwala ustawić głowę we właściwy sposób, natomiast podtrzymanie ogona zapewnia jego odpowiednią pozycję w statyce. Czy to jedyny sposób prezentacji czworonogów tych ras? Można inaczej, ważne by efekt był ten sam. W szczególny sposób pokazuje się szpice. Ringówka założona nisko i podciągnięta wyżej, zapewnia pełniejszą głowę np. akitom. Ogon w statyce jest również często podtrzymywany, aby układał się po lewej stronie grzbietu. Najbardziej naturalnie prezentowane są ostatnio labradory – metodą brytyjską, bez dotykania, psy zwrócone są przodem do handlera. Nie czują presji wynikającej  z nieustannej kontroli i kontaktu z dłońmi człowieka, więc prezentują się ze znakomitą ekspresją i ogonem naturalnie uniesionym do góry. W prezentacji niektórych czworonogów z 1 i 2 grupy FCI, np. owczarków niemieckich, dobermanów, bokserów czy rottweilerów, udział biorą dwie osoby. To tzw. double handling, którego zabraniają regulaminy, jednak w Polsce nadal króluje, a sędziowie przymykają na to oko. Stojący pies powinien być wyciągnięty i gotowy do ruchu. Jedna osoba trzyma go więc na ringówce, a druga, znajdująca się poza ringiem, nawołuje, podrzuca piłeczkę  i robi mnóstwo zamieszania. Jaki jest cel tego przedstawienia? Pies stoi w pięknej pozycji, którą trudno byłoby uzyskać przestawiając każdą jego łapę z osobna, bo wtedy schowałby ogon pod siebie, przykurczył kończyny i zrobił „karpi grzbiet”… Tak jest łatwiej, ale jeśli mamy pięknego psa i planujemy z nim podbój Europy, warto popracować również nad inną metodą, bo na zachodnich ringach rodzima się nie przyda. W określony sposób – w zmodyfikowanym stylu amerykańskim – prezentuje się również teriery. Handler znajdujący się z boku psa, przytrzymuje go na ringówce i za ogon, który powinien być uniesiony nad grzbietem zwierzęcia.

Pages →  1 2 3 4

Wyższa szkoła prezentacji Reviewed by on . Wyższa szkoła prezentacji Opanowanie statyki i dynamiki w ringu to nie wszystko, bo tak naprawdę przedstawicieli różnych ras prezentuje się inaczej... Niektóre Wyższa szkoła prezentacji Opanowanie statyki i dynamiki w ringu to nie wszystko, bo tak naprawdę przedstawicieli różnych ras prezentuje się inaczej... Niektóre Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top