czwartek, 14 grudnia 2017

Wyręczanie natury

28 marca 2017 08:00 Zostaw komentarz

zdrowie_reprodWyręczanie natury

Utytułowany champion może zostać ojcem, choć nigdy nie spotkał matki swoich dzieci. A także wtedy, kiedy już nie żyje. Zapłodnienie pokonujące ograniczenia czasu i przestrzeni jest możliwe dzięki rozwojowi technik inseminacyjnych stosowanych w weterynarii. Wraz z ich dostępnością pojawiły się banki psiego nasienia.

Bank psiego nasienia w warszawskiej Falenicy jest filią amerykańskiej sieci banków ICSB (International Canine Semen Bank) w Oregonie i powstał w 2001 roku z inicjatywy lekarza weterynarii Roberta Marczaka, współtwórcy Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia. ICSB oprócz Stanów Zjednoczonych ma przedstawicielstwa w Brazylii, Japonii, Kanadzie, Polsce, a od niedawna również na Węgrzech. Przystępując do zorganizowanej sieci banków nasienia, dr Robert Marczak mógł skorzystać z doświadczenia i wiedzy lekarzy weterynarii, którzy od dawna zajmują się sztucznym zapłodnieniem psów. Jednocześnie zobowiązuje to do utrzymania wysokiego standardu wykonywanych usług i prowadzenia szczegółowej dokumentacji. W ciągu dziewięciu lat funkcjonowania banku dr. Marczakowi udało się znakomicie opanować technikę sztucznego zapłodnienia metodą operacyjną, zgłębić tajniki niezwykle trudnej metody inseminacji przez szyjkę macicy i dopracować szczegóły logistyczne całego przedsięwzięcia. Z usług banku korzystają nie tylko polscy hodowcy. Do pobrania nasienia i inseminacji przywożono psy z Czech, Węgier, Rosji, Szwecji i Serbii. Mrożone nasienie wielokrotnie i z sukcesem było wysyłane do Stanów Zjednoczonych, południowej Afryki i krajów europejskich: Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Norwegii i Szwecji. Do Polski importowano je z USA, a także z Australii, Belgii, Holandii, Finlandii i Francji.

Krok w nowoczesność

Inseminacja mrożonym nasieniem ma kilka zalet, jednak najistotniejsza wydaje się możliwość pokonania bariery, jaką są znaczne odległości dzielące dwa psy. Dzięki tej metodzie kryje się sukę w Polsce psem mieszkającym na drugim końcu świata bez konieczności odbycia z nią dalekiej podróży. Koszt sprowadzenia nasienia psa z Australii jest duży, lecz znacznie niższy niż podróżowanie z suką na ten odległy kontynent (nie mówiąc o konieczności poddania jej kilkumiesięcznej kwarantannie na granicy). Możliwość zamrożenia ejakulatu stanowi kuszącą perspektywę nieśmiertelności materiału genetycznego, gdyż nie ma ograniczeń czasowych dotyczących przechowywania go. W Stanach Zjednoczonych kilka lat temu urodziły się szczenięta owczarka niemieckiego z nasienia zamrożonego 35 lat wcześniej! Zamrożenie nasienia reproduktora pozwala na wykorzystanie jego potencjału nawet wówczas, gdy możliwy jest bliski kontakt suki i psa, ale z różnych powodów nie będzie możliwe krycie naturalne. Aktualne przepisy Związku Kynologicznego w Polsce nie wymagają zgody na inseminację, pozostawiając właścicielowi decyzję o doborze najlepszego materiału hodowlanego i sposobu zapłodnienia.

Pages →  1 2 3

Wyręczanie natury Reviewed by on . Wyręczanie natury Utytułowany champion może zostać ojcem, choć nigdy nie spotkał matki swoich dzieci. A także wtedy, kiedy już nie żyje. Zapłodnienie pokonujące Wyręczanie natury Utytułowany champion może zostać ojcem, choć nigdy nie spotkał matki swoich dzieci. A także wtedy, kiedy już nie żyje. Zapłodnienie pokonujące Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top