czwartek, 21 marca 2019

Wrony atakują psy

15 maja 2018 07:08 Zostaw komentarz
Wrony atakują psy

Fot. Dawid Tatarkiewicz / East News

Wrony atakują psy

Mieszkańcy Warszawy alarmują, że atakują ich wrony. Jedną z kobiet ptak dziobnął w głowę tak mocno, że ją zranił. Ptaki zaczepiają również psy.
Na placu Bankowym, w samym centrum Warszawy, wrona po raz trzeci w tym tygodniu próbowała zaatakować małego psa. – Nie zdążyła, bo go odciągnęłam. Ale ewidentnie na niego polowała – opowiada pani Joanna. Jak dodaje, spacerowała tam, gdzie są drzewa. Podobne przygody miała też pani Ewa z Pragi Północ: – Na podwórku przy Szymanowskiego było podobnie. Wrona, jak tylko widziała mojego psa, goniła za nami i darła się jak dzika. Momentami naprawdę się bałam.

Piotr Mostowski z Eko Patrolu tłumaczy w mediach, że wrony nie atakują ludzi i zwierzęta bez powodu: od marca do października trwa okres lęgowy u ptaków. – Wrona siwa to wyjątkowo opiekuńczy gatunek. Gdy pisklęta się wykluwają, zrobi wszystko, żeby ochronić młode. Jeżeli człowiek znajdzie się w pobliżu gniazda, duże prawdopodobieństwo, że wrona zaatakuje – tłumaczył Mostowski. Jak dodaje, wrony już tak dobrze zaaklimatyzowały się w mieście, że człowiek im niestraszny. – Miasto to doskonałe źródło pokarmu dla wron, wrony rozdziobujące worki na śmieci lub jedzące padlinę – martwe jeże czy inne ptaki – to widok niezwykle częsty. Niestety, ich zadomowienie w połączeniu z dużą troską o młode odbijają się negatywnie na ludziach – opowiada.
Tam, gdzie są drzewa, krzaki, to miejsca, gdzie wrony mogą zaatakować. – Wrony przeganiają koty, psy, ludzi… bardzo pilnują enklawy swojego gniazda. Mogą przelatywać, atakować szponami – wyjaśniał Mostowski.

Co robić, gdy wrona zaatakuje? Unikać miejsca, w którym doszło do ataku, ponieważ prawdopodobnie tam znajduje się gniazdo. Najlepiej zmienić miejsce spacerów i drogi dojścia do przystanku.

Nie można jednak przenieść gniazda. Zarówno zwykli mieszkańcy, jak i pracownicy Eko Patrolu nie mają do tego uprawnień. Jedynie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może wydać pozwolenie na takie działanie. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków informuje jednak, że są one wydawane niezwykle rzadko. – Każdorazowe usiłowanie przeniesienia gniazda obarczone jest ogromnym ryzykiem utraty lęgu i śmierci piskląt – mówi Monika Klimowicz z Towarzystwa.
Dodaje, że w świetle najnowszych badań ornitologów liczebność krukowatych w miastach gwałtownie spada (dotyczy to w szczególności gawronów), więc niezwykle ważne jest nieingerowanie w ich środowisko naturalne.

źródło: Metro Warszawa

Wrony atakują psy Reviewed by on . [caption id="attachment_35066" align="alignleft" width="300"] Fot. Dawid Tatarkiewicz / East News[/caption] Wrony atakują psy Mieszkańcy Warszawy alarmują, że a [caption id="attachment_35066" align="alignleft" width="300"] Fot. Dawid Tatarkiewicz / East News[/caption] Wrony atakują psy Mieszkańcy Warszawy alarmują, że a Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top