piątek, 22 marca 2019

Witaminy? Naturalnie!

26 października 2018 05:51 Zostaw komentarz

Owoce spod drzewa?

Dla nas nie są wskazane, bo niemyte. Choć bakteriobójcze działanie psiej śliny jest przeceniane, układ pokarmowy psa (kwas solny w żołądku i antybakteryjny czynnik trzustkowy) poradzi sobie ze znajdującymi się na nich bakteriami. Jeśli chodzi o pasożyty, te i tak tępimy regularnie. Są jednak inne niebezpieczeństwa – na przykład pszczoła, którą łakomy psiak może przy okazji połknąć. Użądlenia w pysku są nie tylko szczególnie bolesne, ale przede wszystkim bardzo groźne, bo opuchlizna potrafi doprowadzić nawet do uduszenia. Poza tym pies może zerwać z krzaka coś, co mu zaszkodzi, na przykład trujące jagody cisu. Wiele psów wykazuje też zainteresowanie słodkimi winogronami, często dojrzewającymi na werandach, na których czworonogi czekają na swoich właścicieli. Nie zawsze instynkt ostrzeże je przed zagrożeniem – w niebezpieczeństwie będą zwłaszcza szczeniaki, które biorą do pyszczka wszystko, co się nawinie. Dlatego już u malucha starajmy się eliminować takie zachowania. Nie puszczajmy go samopas do ogrodu, lecz spacerujmy razem z nim. Nośmy w kieszeni przysmak lepszy od wszystkiego, co pies może sam znaleźć i gdy tylko zauważymy, że interesuje go jakaś roślina, krzyknijmy „fe!”. Jeśli posłucha, dajmy mu nagrodę.


Przetworzone nie zawsze złe
A co z czosnkiem, którego smak w potrawach tak lubi Adelka? Niektórzy przestrzegają przed podawaniem psu wszystkich warzyw cebulowych: cebuli, czosnku i pora. Z drugiej strony można kupić przeznaczone dla psa preparaty odżywcze z czosnkiem… Tylko o cebuli możemy z całą pewnością powiedzieć: szkodzi i już! Wywołuje u psa anemię i nie ma co do tego wątpliwości. Jeśli chcemy podawać pupilowi czosnek – choćby ze względu na jego właściwości bakteriobójcze – na wszelki wypadek wybierzmy postać przetworzoną, na przykład gotowy preparat. To zresztą nie jedyne warzywo, któremu przetworzenie nie szkodzi, lecz służy. Zasada ta dotyczy także zielonego groszku, który nie wywołuje alergii i jest cennym źródłem białka, ale w postaci surowej zawiera niestrawne lektyny. Po ugotowaniu staje się cennym składnikiem psiej diety. Nasz ulubieniec może więc – podobnie jak my – stać się amatorem marchewki z groszkiem. Pod warunkiem jednak, że groszek będzie świeży, a nie z puszki (ten zawiera znacznie więcej soli).

Pages →  1 2 3 4

Witaminy? Naturalnie! Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Owoce spod drzewa?" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Dla nas [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Owoce spod drzewa?" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Dla nas Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top