czwartek, 21 marca 2019

Witaminy? Naturalnie!

26 października 2018 05:51 Zostaw komentarz

Rzodkiewka zamiast piłki
Adelka najbardziej lubi jednak rzodkiewki. Mają dla niej walory smakowe  i… rozrywkowe. Dorodna rzodkiewka to świetna piłka dla trzykilogramowego psa. Suczka bawi się nią przed jedzeniem dobrych kilka minut: rzuca i próbuje łapać, turla nosem, aportuje, aż  w końcu zmęczona kładzie się i obgryza ją jak kość. Wolno jej – bo nie ma problemów z tarczycą. Gdyby jednak cierpiała na nadczynność tego gruczołu – trzeba by jej podsunąć inny rekwizyt do zabawy. Rzodkiewki są bowiem bogate  w jod. Przy niedoczynności tarczycy należy z kolei ograniczyć spożycie brokułów, kalafiora i kapusty, ponieważ zawierają związki blokujące przyswajanie jodu. Nawet zdrowemu psu nie wolno podawać tych warzyw dużo, bo choć są wartościowe, działają rozdymająco (my też możemy to odczuć, zwłaszcza jeśli śpimy z naszym podopiecznym w jednym pomieszczeniu; podobne działanie mają rośliny strączkowe).
IBR-3060821

Kwaśne lepsze i gorsze
To byłby dla Adelki prawdziwy dramat, gdyby nie mogła jeść kapusty! Uwielbia zwłaszcza kiszoną. Doktora Michała Janka z Zakładu Dietetyki Katedry Nauk Fizjologicznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie wcale to nie dziwi. – Kwaśny smak nie jest dla psa zły, instynktownie wzbrania się tylko przed smakiem gorzkim – tłumaczy. Nie widzi przeciwwskazań do podawania psu kiszonych warzyw. Warto przy tym pamiętać, że kiszona kapusta ma bez porównania więcej witamin niż kiszony ogórek. Trzeba za to uważać z kwasem szczawiowym. Jego sole i estry zwane szczawianami występują w szpinaku, szczawiu (który pies może sobie zerwać choćby  w przydrożnym rowie podczas spaceru!) czy rabarbarze. Nawet w naszej diecie nie zawsze są one pożądane, a ich spożycie obwarowane jest różnymi warunkami. Jedząc je, musimy dużo pić, a następnego dnia zaserwować sobie danie bogate w wapń, który szczawiany wypłukują z naszego organizmu. Dużo z tym zachodu, więc w diecie psa można bez większej szkody pominąć wymienione rośliny. A jeśli zwierzak ma problemy  z drogami moczowymi, to wręcz nie wolno mu ich podawać. Zalecana jest wówczas – i to w każdej postaci – żurawina, która utrudnia przyklejanie się bakterii do ścianek pęcherza moczowego.

Pages →  1 2 3 4

Witaminy? Naturalnie! Reviewed by on . Rzodkiewka zamiast piłki Adelka najbardziej lubi jednak rzodkiewki. Mają dla niej walory smakowe  i... rozrywkowe. Dorodna rzodkiewka to świetna piłka dla trzyk Rzodkiewka zamiast piłki Adelka najbardziej lubi jednak rzodkiewki. Mają dla niej walory smakowe  i... rozrywkowe. Dorodna rzodkiewka to świetna piłka dla trzyk Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top