środa, 21 lutego 2018

Wielozadaniowcy. Żadnej pracy się nie boją.

8 listopada 2017 08:40 Zostaw komentarz

Pies, wysoki sądzie

Bardzo często zdarza się, że świadkowie i ofiary przestępstw nie są w stanie zapanować nad stresem i strachem na tyle, by spokojnie przedstawić w sądzie przebieg wydarzeń. Konieczność konfrontacji z przestępcami wiąże się dla nich z ogromną traumą. Za oceanem Ellen O’Neill Stephens i Celeste Walsen z fundacji Courthouse Dogs doszły do wniosku, że sąd może stać się bardziej przyjaznym miejscem dla pokrzywdzonych, jeśli zezwoli się na obecność w sali sądowej specjalnie wyszkolonych psów. Jak to wygląda w praktyce? Pies siada obok składającej zeznania osoby i już sama bliskość zwierzęcia zwiększa jej poczucie bezpieczeństwa. Pracującego w sądzie czworonoga można przytulać i głaskać, a także pozwolić mu położyć pysk na kolanach. To pomaga przezwyciężyć strach i przebrnąć przez ogromnie stresujący etap składania zeznań. Psy biorące udział w programie szkoli się przez długie miesiące, tylko najlepsze trafiają do sali sądowej. Nauka zaczyna się wkrótce po narodzinach i trwa blisko dwa lata. Obecnie w sądach pracuje około setka zwierząt, są to głównie labradory i golden retrievery. Zdecydowanie najwięcej jest ich w USA, pomysł ten spodobał się też w Kanadzie, Chile i wzbudza zainteresowanie w innych krajach.

Halo, halo, wielki świat!

Smakosze trufli już dawno wpadli na pomysł, aby wyszkolić czworonogi do poszukiwań tych rzadkich grzybów. Co roku, jesienią, francuskie, włoskie i hiszpańskie lasy zapełniają się owczarkami niemieckimi, spanielami, pudlami i jamnikami, które penetrują je w poszukiwaniu przysmaków. Psy wykorzystywane do tego celu muszą odznaczać się nie tylko wspaniałym węchem, ale także opanowaniem i cierpliwością, okazana przesadnie radość ze znaleziska mogłaby się zakończyć uszkodzeniem grzyba, a wtedy opiekunowie czworonogów z pewnością nie byliby zachwyceni.
Zdarza się, że psiaki są nie tylko przednimi grzybiarzami, ale i niezmordowanymi pomocnikami sportowców. Tak było na przykład w styczniu 2015 roku, podczas meczu towarzyskiego rozegranego przez Swietłanę Kuzniecową i Wenus Williams w ramach turnieju ASB w Auckland w Nowej Zelandii. Oscar – przygarnięty bulmastif, Ted – border collie, emerytowany mistrz posłuszeństwa, oraz Super Teddy – kundelek, zwycięzca konkursu na najmądrzejszego psa Nowej Zelandii, wcieliły się w role chłopców do podawania piłek. Gdy któraś trafiła w siatkę, podbiegały i błyskawicznie przynosiły ją grającym. Zarówno tenisistki, jak i kibice byli zachwyceni.

Pages →  1 2 3 4 5 6

Wielozadaniowcy. Żadnej pracy się nie boją. Reviewed by on . Pies, wysoki sądzie Bardzo często zdarza się, że świadkowie i ofiary przestępstw nie są w stanie zapanować nad stresem i strachem na tyle, by spokojnie przedsta Pies, wysoki sądzie Bardzo często zdarza się, że świadkowie i ofiary przestępstw nie są w stanie zapanować nad stresem i strachem na tyle, by spokojnie przedsta Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top