wtorek, 20 lutego 2018

Wielozadaniowcy. Żadnej pracy się nie boją.

8 listopada 2017 08:40 Zostaw komentarz

Za mundurem…

W Stanach Zjednoczonych już od dwudziestu lat skazani szkolą psy do zadań specjalnych. W Polsce dopiero w 2011 roku ruszył program Aresztu Śledczego w Hajnówce „Przyjaciele, czyli pies w celi”. Od tego czasu więźniowie z kilku miast naszego kraju oswajają i szkolą czworonogi ze schronisk. Więźniowie przechodzący taką resocjalizację nie tylko sami zyskują, ale dają coś od siebie. Stopień zaangażowania w pracę z psem zależy od indywidualnych możliwości osadzonych. Spotkania ze zwierzętami przyczyniają się do stabilizacji rozchwianej emocjonalnie psychiki więźniów, zmniejszają ich poczucie izolacji, a zwiększają poczucie własnej wartości. Dodatkowo stała obecność psów w więzieniu wycisza i odstresowuje skazanych. Czworonogi doskonale sprawdzają się w resocjalizacji: akceptują każdego człowieka bez względu na jego przeszłość.
EN_00907421_6541Psy towarzyszą także żołnierzom, policjantom czy funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei. Czworonożni sokiści są szybcy, czujni, zdyscyplinowani, nie boją się trudnych warunków pracy. Nadzorują tory, ładunki i samych podróżnych. Choć technika idzie do przodu oni są wciąż potrzebni.
Wielu żołnierzy po powrocie z misji cierpi nie tylko w wyniku odniesionych ran. Dotykają ich też problemy psychiczne. Wielu z nich walczy z PTSD, czyli syndromem stresu pourazowego. W Stanach Zjednoczonych weterani misji, którzy zmagają się z PTSD, a nie muszą być hospitalizowani, przebywają z psem terapeutą przez całą dobę. Często sama obecność czworonoga wystarczy, by uwolnić ludzkie emocje, nad którymi potem pracuje psycholog. Psy odwracają także uwagę od natrętnych myśli, tworzą przyjazną atmosferę. Działają jak katalizator. Po takiej terapii osoby nadmiernie pobudzone stają się wyciszone, a te, które są zbyt apatyczne, aktywizują się dzięki zabawom ze zwierzętami.

Pages →  1 2 3 4 5 6

Wielozadaniowcy. Żadnej pracy się nie boją. Reviewed by on . Za mundurem... W Stanach Zjednoczonych już od dwudziestu lat skazani szkolą psy do zadań specjalnych. W Polsce dopiero w 2011 roku ruszył program Aresztu Śledcz Za mundurem... W Stanach Zjednoczonych już od dwudziestu lat skazani szkolą psy do zadań specjalnych. W Polsce dopiero w 2011 roku ruszył program Aresztu Śledcz Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top