niedziela, 20 stycznia 2019

Wakacje z psem

7 sierpnia 2018 06:09 Zostaw komentarz
Na wakacje z psem samochodem i nie tylko

Wakacje z psem wymagają przygotowań.

Wakacje z psem to świetny pomysł!

W poprzednich artykułach pisałam o tym, jak zadbać o właściwą relację z pupilem i jak dopasować miejsce wypoczynku do jego potrzeb. Teraz przyszedł czas na wspólny wyjazd na wakacje z psem. Zanim wyruszymy, musimy zaplanować samą podróż.

Kiedy szczenię trafia do naszego domu, warto poświęcić dużo czasu na jego socjalizację. Do 16 tygodnia malec powinien poznać wszystko, z czym będzie miał do czynienia w dorosłym życiu. Proces ten obejmuje wiele obszarów, ale w tym artykule zajmiemy się tylko jednym – wyjazdami.
Wiele zależy od tego, jak często podróżujemy i z którego środka transportu najczęściej korzystamy. Chociaż zwykle jest to samochód, w miarę możliwości powinniśmy zabierać pupila w miejsca, gdzie zaczyna się bądź kończy wiele podróży: na dworzec kolejowy i autobusowy, przystanek tramwajowy, stację metra, lotnisko, a nawet do portu. Jeżeli szczenię nadal jest w okresie szczepień, możemy je wziąć na ręce i przejść się z nim, pokazując przy okazji odlatujące samoloty, ruszające lub zatrzymujące się autobusy i pociągi. Warto nagradzać psa za spokojne zachowanie i w ten sposób budować pozytywne skojarzenia z wszelkimi środkami transportu. Pokazujmy psiakowi różne rodzaje pojazdów, możemy w tym celu udać się na parking czy w pobliże placu budowy, dzięki temu w przyszłości ani koparka, ani dźwig nie wyda się psu straszny.

Skąd się bierze ten lęk?
Jedną z najczęstszych przyczyn jest przekonanie czworonoga, że samochodem jeździ się w nieprzyjemne dla niego miejsca: do lecznicy weterynaryjnej, fryzjera czy psiego hotelu. Bezpośrednio po podróży następuje niemiłe wydarzenie, stąd już samo wzięcie kluczyków i udanie się w stronę auta może wywoływać u pupila niechęć i niepokój. Kolejnym powodem bywa zbyt brawurowa jazda, nieodpowiednie zabezpieczenie ulubieńca i niezadbanie o jego komfort. Głośna muzyka, sportowy wydech, zapach spalin bądź nagły hałas dobiegający z ulicy także powodują u psa awersję do podróżowania autem.

Przygotowanie pojazdu
Jeżeli pies zapiera się łapami przed wejściem do samochodu, musimy dołożyć wszelkich starań, aby zmienić jego nastawienie. Przede wszystkim przygotujmy auto, aby było komfortowe i przystosowane do potrzeb czworonoga. Jeśli pupil jest przyzwyczajony do swojego transportera i dobrze się w nim czuje, możemy go odpowiednio zamocować w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. W innym wypadku wystarczy wydzielić miejsce, w którym zwierzak spokojnie usiądzie lub położy się, np. na kanapie z tyłu bądź w bagażniku. Aby zabezpieczyć tapicerkę przed pazurami oraz zabrudzeniami, możemy przykryć ją zwykłym kocykiem albo specjalną matą, którą kupimy w sklepie zoologicznym. Pamiętajmy o bezpieczeństwie wszystkich pasażerów. Podczas gwałtownego hamowania bądź stłuczki pies może zrobić krzywdę sobie lub nam, dlatego na czas podróży załóżmy mu szelki i przypnijmy go specjalnym pasem. Nie polecam obroży, ponieważ nagłe i mocne szarpnięcie może spowodować poważny uraz szyi.
Każdy z nas uśmiecha się na widok radosnego pyszczka wystającego przez okno auta, powiewających uszu i fafli. Wiele psów uwielbia w ten sposób obserwować świat, ale ich opiekunowie nie mogą zapominać o zagrożeniach, wynikających z takiego sposobu podróżowania. Wystarczy kontakt z przelatującym owadem czy uderzenie przypadkowym przedmiotem wyrzuconym z innego samochodu, by podróż źle się skończyła. Powinniśmy także wziąć pod uwagę to, że pies może wyskoczyć, gdy pojazd będzie w ruchu. Dlatego najlepiej zamontować w oknie specjalną kratkę, która wpuszcza świeże powietrze, jednak uniemożliwia ulubieńcowi wystawienie głowy.
Muzyka, której słuchamy, także wpływa na samopoczucie naszego zwierzaka. Niech będzie delikatna i spokojna. Dostępne są specjalne nagrania z wyciszającymi melodiami dla psów, uważajmy jednak, ponieważ w podobny sposób mogą podziałać i na nas. Nie traćmy czujności za kierownicą! W czasie jazdy pamiętajmy jeszcze o jednym – kiedy skręcamy lub się zatrzymujemy, psiak nie ma możliwości przytrzymania się, dlatego musimy łagodnie zwalniać na wirażach, a także płynnie ruszać i hamować.

Wehikuł do dobrych zdarzeń
Jeśli nasz pies ani myśli wsiąść do samochodu, jak najszybciej zacznijmy z nim pracować. Wystarczą chęci, konsekwencja oraz systematyczność. Naszym celem jest przekonanie pupila, że pojazd zawsze zawiezie go w ciekawe miejsca, w których czeka go moc atrakcji: długi spacer, kąpiel w jeziorze, a może szaleństwa z innymi psami. Ważne, aby na przejażdżki, na początku krótkie, wybierać się jak najczęściej, dzięki temu nasz ulubieniec słysząc słowo „jedziemy!” będzie szalał ze szczęścia. Wówczas, nawet jeśli weźmiemy go do weterynarza czy w inne nieprzyjemne miejsce, będzie wiedział, że to wyjątkowa sytuacja, a nie reguła.
Gdy planujemy kilkugodzinną jazdę autem, nakarmmy zwierzaka trzy godziny przed wyjazdem. Wyprowadźmy go także na długi spacer. W czasie podróży zatrzymujmy się, w miarę możliwości, co godzinę, aby pies mógł chwilę pospacerować, napić się wody, pobawić się, załatwić swoje potrzeby i odpocząć od auta. Powinien być na smyczy lub lince. W obcym miejscu może nagle coś zauważyć lub zwęszyć i pobiec przed siebie albo wystraszyć się i wpaść pod samochód. W przypadku bardzo długiej podróży możemy, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii, podać pupilowi leki uspokajające. Przydatna jest także obroża z feromonami, która pozwala łagodzić lęk i stres psów dorosłych, a nawet szczeniąt. (Chcąc pomóc właścicielom psów, które boją się jazdy samochodem, na str. 50 zamieszczamy artykuł „Jazda w pole!”, opisujący krok po kroku, jak poradzić sobie z tym problemem.)

Gadżety na wakacje z psem
Na rynku pojawia się coraz więcej przedmiotów, które sprawiają, że podróż z psem staje się coraz przyjemniejsza i prostsza. Mamy do wyboru różnego rodzaje maty antypoślizgowe na tylną kanapę, dla mniejszych psów możemy zakupić fotelik. Są także specjalne szelki oraz pasy przystosowane do zapięć w aucie. Dla dużych czworonogów, mających problemy ze stawami lub będących już w zaawansowanym wieku, świetnym rozwiązaniem jest rampa ułatwiająca wejście do pojazdu i wyjście z niego. Pupilom, które podczas jazdy interesują się wszystkim wokół, można kupić specjalną tubę na tylne siedzenia, w której pies może się wyciszyć, choć w niektórych przypadkach korzystanie z niej musi być poprzedzone odpowiednim treningiem. Kolejnym doskonałym pomysłem jest siatka oddzielająca przednie fotele od reszty pojazdu. Znam psy, które potrafią odpiąć sobie pasy, a są na tyle żywiołowe, że lubią hasać wewnątrz samochodu. Taka przegroda zapewni komfort i bezpieczeństwo wszystkim pasażerom. Ostatni drobiazg, o który warto zadbać, to nalepka na szybę. Możemy kupić gotową z wizerunkiem wybranej rasy bądź wydrukować na specjalnym papierze zdjęcie naszego pupila i pochwalić się reszcie kierowców, jaki skarb wieziemy ze sobą.
Magdalena Bukowska
behawiorysta COAPE

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 8/2013

Zapisz

Zapisz

Wakacje z psem Reviewed by on . [caption id="attachment_1530" align="alignright" width="270"] Wakacje z psem wymagają przygotowań.[/caption] Wakacje z psem to świetny pomysł! W poprzednich art [caption id="attachment_1530" align="alignright" width="270"] Wakacje z psem wymagają przygotowań.[/caption] Wakacje z psem to świetny pomysł! W poprzednich art Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top