poniedziałek, 25 marca 2019

W rozmiarze XS

29 czerwca 2018 06:05 2 komentarzy

W rozmiarze XS

W hodowli zwierząt dochodzi czasem do przesady. Niektórzy uważają, że jeśli pies ma być duży, to niech będzie jak największy, jeśli mały – to jak najmniejszy,  a jeśli kudłaty, niech jego włos sięga do ziemi…  Wydaje się, że najwięcej fanów ma idea miniaturyzacji. 

W rozmiarze XS

W rozmiarze XS

Wyhodowanie „superminipieska” nie jest pomysłem nowym, choć dzisiaj nikt już nie ucieka się do osobliwych i okrutnych metod. Hans Bauer w swej książce „Z psem przez stulecia” pisze, że kiedyś, by zahamować wzrost, trzymano psiaki w malutkich koszyczkach, głodzono, podawano im siarkę i wódkę. Z prasy dziewiętnastowiecznej można było się dowiedzieć, że pewna arcyksiężna austriacka miała malutkiego pinczerka o jedwabistym włosie i wadze 590 gramów, a absolutnego rekordzistę znaleziono w amerykańskim Cincinnati – piesek Fusi przedstawiany jako „karłowaty spaniel” miał ważyć jedynie 450 gramów. Karłowate pekińczyki  i chiny od dawna wysoko ceniono w Japonii i Chinach. Noszono je w rękawach kimon  i trzymano w rozwieszonych wśród kwiatów malutkich, bambusowych klatkach. U nas przez lata prym wśród miniaturek wiodły tak zwane „ratlerki-sarenki” – malutkie, rachityczne, łysawe pieski o okrągłych główkach i wyłupiastych oczkach, histeryczne, wiecznie trzęsące się i podskakujące na trzech cieniutkich nóżkach (czwarta była stale podciągnięta z powodu wrodzonego zwichnięcia rzepki kolanowej). Sprzedawano te potworki na targowiskach i giełdach, a z prawdziwymi pinczerami miniaturowymi nie miały one nic wspólnego. Te ostatnie wcale nie należą do maleństw, bo ważyć powinny od czterech do sześciu kilogramów, przy wzroście od 25 do 30 centymetrów.

Rekordziści z wielkiej księgi

Dzisiaj miejsce ratlerków zajęły chihuahua, bo właśnie wśród przedstawicieli tej rasy najczęściej zdarzają się czworonogi, które ubiegać się mogą o wpis do Księgi rekordów Guinnessa i tytuł „najmniejszego psa świata”. Na razie należy on do suczek Miracle Milly z Puerto Rico i Boo Boo z Kentucky – ich waga nie przekracza 500 gramów.  Do rywalizacji o to miano stanął też polski piesek. Jak donosi prasa i telewizja, w wieku czterech tygodni ważył on zaledwie 77 gramów. Po urodzeniu nie oddychał, więc trzeba było zastosować sztuczne oddychanie. Był też sztucznie karmiony. Właściciel przewiduje, że prześcignie on dotychczasowego polskiego rekordzistę, który ponoć waży 300 gramów (dlaczego nie jest jeszcze wpisany do księgi?). Wcześniej trafiło mu się inne maleństwo, przedstawione jako ratlerek o wadze  200 gramów – ten znalazł dom aż w Nowym Jorku i cieszył się sławą najmniejszego psa na wschodnim wybrzeżu USA.  W planach jest międzynarodowa kooperacja i ustabilizowanie hodowli „najmniejszych piesków świata”. Spróbujmy chłodnym okiem przyjrzeć się tym planom…

Pages →  1 2

W rozmiarze XS Reviewed by on . W rozmiarze XS W hodowli zwierząt dochodzi czasem do przesady. Niektórzy uważają, że jeśli pies ma być duży, to niech będzie jak największy, jeśli mały – to jak W rozmiarze XS W hodowli zwierząt dochodzi czasem do przesady. Niektórzy uważają, że jeśli pies ma być duży, to niech będzie jak największy, jeśli mały – to jak Rating: 0

komentarze (2)

  • dwbem

    Zidiocenie niektórych „hodowców” przekracza wszelkie granice. Taka miniaturyzacja powinna być uznana za znęcanie się nad psami ze szczególnym okrucieństwem. Czy ci ludzie nie mają serc i wyobraźni?

  • Mici la Fleur

    Zawsze byłam miłośniczką małych ras takich jak np. papillon,shih tzu czy mops. Twórców miniaturowych ras podziwiałam za ich styl. Po przeczytaniu tego artykułu, moja opinia o nich zmieniła się na gorsze… Jak można skazywać biedne suczki chichuachua na tródny poród. Co one zawiniły? Były jeszcze za duże?! Ze światem dzieje się coś złego. Pieniądze mają coraz większą wartość i powodują nawet znęcanie się nad zwierzętami!

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top