środa, 23 stycznia 2019

W krainie wilka

9 lutego 2017 10:59 Zostaw komentarz

W krainie wilka

Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską. Puste przestrzenie i górski klimat sprzyjają organizowaniu tu wyścigów psich zaprzęgów. W Lutowiskach, u podnóża malowniczego pasma Otrytu, odbywają się one już od dziesięciu lat pod nazwą „W krainie wilka”.

Na przełomie stycznia i lutego sama miejscowości i jej okolice stają się miejscem walki maszerów i ich psów z białym żywiołem. Zaprzęgi, liczące od czterech do ośmiu psów (siberian i alaskan husky, alaskan malamuty oraz psów grenlandzkich) ścigają się na średnim dystansie, pokonując w ciągu trzech dni około 100 km. Trasy nie należą do łatwych, więc na starcie stają najlepsi zawodnicy nie tylko z Polski, ale również z innych krajów Europy. W tym roku w wyścigu podzielonym na cztery etapy (w tym także szczególnie emocjonującym nocnym) uczestniczyło 21 drużyn. Przez ciężkie warunki atmosferyczne zaprzęgi przebiegły łącznie 70 km. Trasy były skrócone ze względu na padający przez trzy dni deszcz, mżawkę, głęboki śnieg i gęste mgły, które bardzo ograniczały widoczność, szczególnie na podjazdach. Zawodnikiem, który pokonał najszybciej całą trasę zaprzęgiem złożonym z ośmiu psów był Łukasz Ptaś, wszystkie etapy przejechał z łącznym czasem 3 godziny 30 minut i 42 setne. Najstarszym maszerem był Andrzej Świst, który ze swoim zaprzęgiem rasowych siberian husky ukończył wyścig w czasie niespełna 5 godzin.

kw1

kw2

kw3

kw4

Zapisz

W krainie wilka Reviewed by on . W krainie wilka Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską. Puste przestrzenie i górski klimat sprzyjają organizowaniu tu wyścigów psich zaprzęgów. W Lutowiska W krainie wilka Bieszczady od lat nazywane są polską Alaską. Puste przestrzenie i górski klimat sprzyjają organizowaniu tu wyścigów psich zaprzęgów. W Lutowiska Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top