środa, 23 stycznia 2019

W 2018 odlicz psa od dochodu

2 stycznia 2018 07:00 Zostaw komentarz
2018 odlicz psa od dochodu

EAST NEWS/SYLVAIN GRANDADAM

W 2018 odlicz psa od dochodu

Od stycznia 2018 roku większa grupa osób niepełnosprawnych skorzysta z odliczenia wydatków na psa asystującego.

Aż 2280 zł – to maksymalna kwota odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne na utrzymanie psa asystującego w 2018 roku.  Tak wynika z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej.

Zmiana jest skutkiem wejścia w życie przepisów ustawy z 27 października 2017 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. poz. 2175 ze zm.)

Do końca 2017 roku przepisy zawężały wydatki na utrzymanie psa tylko do osób niewidomych i niedowidzących zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa. Resort finansów zaproponował rozszerzenie kręgu osób, które mogą odliczać wydatki na utrzymanie psa asystującego w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Po nowelizacji przepisów, preferencja będzie dotyczyć wszystkich osób niepełnosprawnych, które posiadają psa asystującego, bez względu na stopień grupy inwalidztwa. Na konieczność tego rodzaju zmiany wskazywały wcześniej Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Do ulgi rehabilitacyjnej uprawnione są dwa rodzaje podatników: osoby niepełnosprawne oraz podatnicy mający na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Odliczeniu podlegają natomiast ponoszone wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osobie niepełnosprawnej.

Kim jest podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną? Jest to podatnik, na utrzymaniu którego pozostaje: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe. W roku 2018 dochód osoby niepełnosprawnej, która będzie kwalifikowana jako pozostająca na utrzymaniu innego podatnika, wzrośnie do 10.080 zł.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba posiadać dokumenty potwierdzające faktycznie poniesione kwoty rozliczane w ramach odliczenia. Z reguły są to faktury i rachunki.

 

 

 

W 2018 odlicz psa od dochodu Reviewed by on . [caption id="attachment_33992" align="alignleft" width="300"] EAST NEWS/SYLVAIN GRANDADAM[/caption] W 2018 odlicz psa od dochodu Od stycznia 2018 roku większa g [caption id="attachment_33992" align="alignleft" width="300"] EAST NEWS/SYLVAIN GRANDADAM[/caption] W 2018 odlicz psa od dochodu Od stycznia 2018 roku większa g Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top