środa, 23 stycznia 2019

Uwaga! Pies złamał ogon!

6 czerwca 2018 06:09 Zostaw komentarz

Tak, złamanie ogona u psa jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych,  czy w wyniku podeptania lub upadku.

Jak poznać, że pies ma złamany ogon?

Zazwyczaj można to zauważyć, gdy pies macha tylko połową ogona, a z pewnością nie potrafi poruszać tym odcinkiem ogona, znajdującym się poniżej złamania.  Czasami również w przypadku niektórych złamań można zaobserwować uszkodzenie skóry oraz obrzęk.

Gdy tylko mamy jakiekolwiek podejrzenie, że nasz pupil może mieć złamany ogon, musimy udać się niezwłocznie do weterynarza! Musimy pamiętać, że ogon to przedłużenie psiego kręgosłupa i zaniedbanie złamań może mieć poważne konsekwencje!

Beagle Pup

Jak możemy pomóc psu bezpośrednio po złamaniu?

Działania te dotyczą przede wszystkim sytuacji, gdzie przy złamaniu doszło do uszkodzenia skóry. Należy wtedy odnaleźć krwawiące miejsce i założyć na nie opatrunek. Ogon należy z wyczuciem (nie za mocno!) ucisnąć w miejscu krwotoku i założyć opatrunek. Oczywiście, po takiej pierwszej pomocy, należy udać się do lekarza weterynarii!

Leczenie złamanego ogona

Bardzo często się zdarza, szczególnie w przypadku złamań blisko końca ogona, że same się one zrastają. Jednak wtedy ten zrost może być nieprawidłowy, tym samym jest widoczny do końca życia czworonoga.

W przypadku trudniejszych złamań lekarz weterynarii może zalecić amputację ogona.  Musimy pamiętać, że podczas złamania dochodzi do rozerwania kręgów ogonowych, tym samym zostaje rozciągnięty cały układ więzadłowy przytrzymujący te kręgi. Możemy mieć w tej sytuacji do czynienia z przerwaniem rdzenia! Dlatego też amputacja może być tutaj dobrym rozwiązaniem, aby nie dochodziło do dalszych uszkodzeń. Wbrew pozorom, zabieg amputacji ogona u psa jest dość prosty, a brak ogona u naszego pupila nie przeszkodzi mu w dalszym codziennym życiu.

W przypadku, gdy złamanie jest poważne, ale nie chcemy pozwolić na amputację (np. nasz pies jeździ na wystawy), możemy ogon uratować operacyjnie. Podczas takiego zabiegu zakłada się pomiędzy trzonami kręgów specjalne popręgi nylonowe, co ma na celu złączenie złamanych odcinków ogona.

Uwaga! Pies złamał ogon! Reviewed by on . Tak, złamanie ogona u psa jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyj Tak, złamanie ogona u psa jest jak najbardziej możliwe. Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyj Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top