czwartek, 18 stycznia 2018

Uwaga – ksylitol bardzo szkodzi psom!

9 listopada 2017 14:21 2 komentarzy
fot. FB Magdalena Kozerska

fot. FB Magdalena Kozerska

Uwaga – ksylitol bardzo szkodzi psom!

Wystarczył kwadrans, żeby pies Czacza  ciężko się pochorował po zjedzeniu rozsypanych na podłodze dwóch łyżeczek ksylitolu, czyli cukru brzozowego.

„Zaczęło się od kołatania serca, dalej było coraz gorzej. Poza zesztywnieniem mięśni i innymi zaburzeniami miała dwa ostre ataki drgawek jak przy padaczce. Nie wiedziałam, że mamy do czynienia z hipoglikemią”, napisała w swoim poście na FB właścicielka psa Magdalena Kozerska.

U psów, które zjadły choć odrobinę ksylitolu, gwałtownie uwalnia się insulina, co obniża poziom cukru i w konsekwencji prowadzi do ataku cukrzycowego, a na niedocukrzeniu może się nie skończyć. Jeśli czworonóg przyjmie większą dawkę (pół grama na kilogram masy ciała) tego słodzika, grozi mu niewydolność i martwica wątroby, a nawet śmierć.

Czaczę uratowano, bo jeszcze przed przyjazdem do lecznicy, wydzwoniony weterynarz poradził wysmarować dziąsła psa miodem, co zapobiegło niedocukrzeniu (hipoglikemii).

Warto pamiętać, że oprócz ksylitolu, wśród produktów, które szkodzą psom są także ziemniaki i awokado.

Zapisz

Zapisz

Uwaga – ksylitol bardzo szkodzi psom! Reviewed by on . [caption id="attachment_33591" align="alignleft" width="300"] fot. FB Magdalena Kozerska[/caption] Uwaga - ksylitol bardzo szkodzi psom! Wystarczył kwadrans, że [caption id="attachment_33591" align="alignleft" width="300"] fot. FB Magdalena Kozerska[/caption] Uwaga - ksylitol bardzo szkodzi psom! Wystarczył kwadrans, że Rating: 0

komentarze (2)

  • dwbem

    dwbem

    Pierwszy raz słyszę, że ziemniaki są szkodliwe dla psa jak ksylitol bo jeżeli tak to dlasczego są często dodawane do mokrych karm w puszkach i jakoś nie szkodzą. Ja czasami dawałam psom do wylizania talerz z odrobiną ziemniaków z sosem i też jakoś nigdy nie było sensacji.

    • Redakcja

      Zagrożeniem dla psa nie są same zdrowe i ugotowane ziemniaki, ale ich obierki, które pies może znaleźć przy kompostownikach, w koszach na śmieci, podczas spaceru po polach i innych miejscach.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top