czwartek, 14 grudnia 2017

Uszy na podsłuchu

18 września 2017 15:00 Zostaw komentarz
Uszy2

Pielęgnacja uszu

Uszy na podsłuchu

Ucho, podobnie jak skóra, jest lustrem, w którym odbija się wiele chorób.  Ale równie często problemy z tą częścią psiego ciała  to skutek niewłaściwej,  zazwyczaj zbyt gorliwej, pielęgnacji. 
Terierowaty kundelek Ami nigdy nie miał problemów z uszami. Dość duże  i filuternie załamane, sterczały dziarsko, zdradzając nieustanne zainteresowanie wszystkim wokół. Ami lubił pływać, ale nie miał zwyczaju nurkować. Jego uszy nie były więc narażone na częste moczenie ani na przegrzanie. Sierść miał krótką, szorstką, więc nie można było mówić o problemie zarastania wlotu kanału słuchowego. Ot, uszy stworzone do tego, by nie mieć z nimi kłopotów. A jednak nagle zaczęło się z nimi dziać coś złego. I to, o dziwo, akurat wtedy, gdy Ami mocno się już postarzał i stracił ochotę na kąpiele w stawie czy długie spacery przy nie najlepszej pogodzie. Jego uszy nie mokły na deszczu, nie wiał w nie wiatr, a mimo to pies nagle zaczął się nimi interesować. Potrząsał głową, niezdarnie próbował drapać się w nie tylną łapą i wyraźnie dawał do zrozumienia, że odczuwa dyskomfort. Właścicielka Amiego postanowiła sprawdzić, co się dzieje. Jednak zamiast od razu pójść z psem do lekarza weterynarii, zaczęła sama zaglądać do ucha i – co gorsza – grzebać w nim patyczkiem owiniętym watą. Na szczęście w porę zauważyła to jej przyjaciółka i mocno ją za to zbeształa: – Tyle lat masz psa i nie wiesz, że  w ten sposób możesz mu tylko zaszkodzić?! Niewiele myśląc, zapakowała oboje do swojego samochodu i zawiozła do gabinetu weterynaryjnego, do specjalisty zajmującego się chorobami skóry.

Problem nie tylko z uszami

To była słuszna decyzja, bo prawie wszystkie zapalenia przewodu słuchowego wynikają z problemów ze skórą  w ogóle lub skórą uszu w szczególności. Mogą być spowodowane zakażeniem bakteryjnym czy nadmiernym rozmnożeniem się grzybów, które normalnie żyją na skórze w mniejszych ilościach. Ich przyczyną bywa też dysfunkcja mieszków włosowych, której skutkiem jest np. małżowina skórzasta u yorkshire terrierów. Ucho jest czarne, błyszczące, kompletnie łyse. Co ciekawe, reszty ciała ten problem nie dotyczy. U Amiego stwierdzono łojotokowe zapalenie kanałów słuchowych zewnętrznych i niestety na jednej wizycie się nie skończyło. Wkrótce po leczeniu zapalenie wróciło. Na szczęście lekarz szybko wpadł na właściwy trop. Takie nawracające schorzenie u starszego psa może świadczyć o niedoczynności tarczycy.  W przypadku Amiego to podejrzenie się potwierdziło. Oprócz ucha trzeba było zacząć leczyć także wspomniany gruczoł, tzn. regularnie podawać brakujący hormon. Zapalenie ucha już się nie powtórzyło, a psu jakby ubyło lat. Przykład ten pokazuje, że problem  z uszami może być jednym z objawów choroby innego organu. Zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych towarzyszy też atopowemu zapaleniu skóry. Warto zbadać tę ewentualność, zwłaszcza wtedy, gdy pies jeszcze nie zaczął się starzeć, a jest przedstawicielem rasy skłonnej do atopii. Z tego powodu na uszy cierpią m.in. yorkshire terriery, labrador retrievery, golden retrievery, shih tzu, buldogi angielskie i francuskie czy dogi z Bordeaux.

Pages →  1 2 3

Uszy na podsłuchu Reviewed by on . [caption id="attachment_4787" align="alignleft" width="300"] Pielęgnacja uszu[/caption] Uszy na podsłuchu Ucho, podobnie jak skóra, jest lustrem, w którym odbij [caption id="attachment_4787" align="alignleft" width="300"] Pielęgnacja uszu[/caption] Uszy na podsłuchu Ucho, podobnie jak skóra, jest lustrem, w którym odbij Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top