czwartek, 21 marca 2019

Uśmiech proszę! – jak dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila?

31 sierpnia 2018 06:08 Zostaw komentarz

Uśmiech proszę!

Higiena jamy ustnej ważna jest nie tylko dla nas – ludzi, ale również dla naszych domowych zwierząt, w tym oczywiście psów. Wbrew pozorom, problemy z zębami, problemy stomatologiczne pojawiają się u bardzo dużej liczby zwierząt, a ich zaniedbywane może prowadzić do dużo cięższych schorzeń. Musimy pamiętać o tym, że stan zębów u naszego psa stanowi o ogólnym stanie zdrowia naszego pupila! A wszelkie choroby przyzębia spowodowane brakiem higieny jamy ustnej mogą przyczynić się do chorób wątroby, nerek, a nawet serca!

Uśmiech proszę!

Jak dbać o psie zęby?

Tak naprawdę najważniejsza jest profilaktyka. Jak możemy zadbać o higienę jamy ustnej naszego psa?

Po pierwsze – szczotkowanie. Obecnie na rynku dostępne są specjalnie dostosowane szczoteczki do czyszczenia psich zębów. Dodatkowo możemy zastosować psią pastę do zębów. Taką pastę, np. o smaku mięsa, możemy nabyć u lekarza weterynarii lub w sklepie zoologicznym.  Dzięki dokładnemu i wystarczająco często stosowanemu szczotkowaniu z pewnością zapobiegniemy rozwijaniu się chorobotwórczych bakterii.

Po drugie – gryzaki. W przerwach między szczotkowaniem możemy podać naszemu psu specjalne gryzaki, czy smakołyki, których zadaniem jest oczyszczenie jamy ustnej psa.

Po trzecie – dodatki do żywności. Możemy również zainwestować w dodatki do wody pitnej, które mogą pomóc nam w dalszym i łatwiejszym usuwaniu płytki nazębnej.

Co jest najważniejsze w myciu zębów?

Dbając o jamę ustną naszego pupila musimy pamiętać, że najważniejszym jest usunięcie płytki bakteryjnej, czyli osadów nazębnych. Są one miękkim nalotem przylegającym ściśle do powierzchni zęba. Można usunąć go właśnie za pomocą działań mechanicznych. Pamiętajmy jednak, że po każdym szczotkowaniu ten osad pojawia się na zębach na nowo, tym samym staje się siedliskiem bakterii, które dalej prowadzą do pojawienia się próchnicy i chorób przyzębia. Dlatego też należy regularnie myć psie zęby.

Częstotliwość pojawiania się płytki nazębnej oraz gromadzenia się bakterii należy od kilku czynników: budowy zgryzu, diety i rodzaju karmy oraz pozostałych nawyków. Pamiętajmy, więc o tym, aby odpowiednio dobierać karmę dla naszego czworonoga. Ta o wysokiej zawartości cukru będzie powodować dużo częstsze pojawianie się płytki bakteryjnej i zwiększy ryzyko chorób.

Uśmiech proszę! – jak dbać o higienę jamy ustnej naszego pupila? Reviewed by on . Uśmiech proszę! Higiena jamy ustnej ważna jest nie tylko dla nas - ludzi, ale również dla naszych domowych zwierząt, w tym oczywiście psów. Wbrew pozorom, probl Uśmiech proszę! Higiena jamy ustnej ważna jest nie tylko dla nas - ludzi, ale również dla naszych domowych zwierząt, w tym oczywiście psów. Wbrew pozorom, probl Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top