niedziela, 16 grudnia 2018

Uratowana ręka Gracjana

6 marca 2018 07:21 Zostaw komentarz
ręka Gracjana

fot. TVN24

Uratowana ręka Gracjana

Lekarze z Trzebnicy uratowali rękę chłopca pogryzionego na własnym podwórku przez nieznajomego owczarka niemieckiego.

13 stycznia 2018 roku pies uciekł ze swojego gospodarstwa i 20 km dalej, w małej wsi pod Opocznem nagle zaatakował 9-letniego Gracjana, który bawił się na swoim podwórku koło domu. – Zębami odciągnął go kilkadziesiąt metrów – opowiadał dziadek chłopca, Tadeusz Ciach. Chłopiec był cały w ranach, a zamiast ręki – jak opisywali w mediach jego bliscy – miał samą kość.

Po oczyszczeniu ran, chirurdzy z Trzebnicy aż na 3 tygodnie przyszyli chłopcu rękę do brzucha.  – Myślałem, że nigdy mi jej nie wyjmą i już tak będę łaził – opowiadał w TVN24 pogryziony chłopiec. – Odsłonięcie kości na działanie środowiska zewnętrznego nieuchronnie prowadzi do zaburzenia ukrwienia, a w rezultacie do zakażenia, a to jest bardzo ciężkim stanem, trudnym do leczenia zachowawczego, które daje niepewny wynik – tłumaczył w TVN24  dr Tobiasz Szajerka ze szpitala imienia św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy – Wiązało się to z olbrzymią niedogodnością dla Gracjana, ale chłopiec był bardzo dzielny – przyznaje lekarz, a  trudnych chwil w leczeniu Gracjana nie brakowało. Po trzech dobach od zabiegu doszło do zakażenia, ale i z tym problemem lekarze także sobie poradzili.

– Ze względu na rozległość ubytków tkanek, która sięga około 15 centymetrów – czyli praktycznie przez całą długość przedramienia chłopca – nie ma on czucia po stronie grzbietowej dłoni i palców i już nigdy go nie odzyska – przyznaje dr Szajerka. Po zabiegu rekonstrukcji ścięgien lekarze planują odzyskanie funkcji prostowania palców i nadgarstka, co zagwarantuje sprawne posługiwanie się dłonią. Teraz Gracjana czeka długa rehabilitacja.  Chłopiec w przyszłości chciałaby zostać policjantem lub snajperem.

Historię Gracjana opisywaliśmy tutaj.

Uratowana ręka Gracjana Reviewed by on . [caption id="attachment_34536" align="alignleft" width="300"] fot. TVN24[/caption] Uratowana ręka Gracjana Lekarze z Trzebnicy uratowali rękę chłopca pogryzione [caption id="attachment_34536" align="alignleft" width="300"] fot. TVN24[/caption] Uratowana ręka Gracjana Lekarze z Trzebnicy uratowali rękę chłopca pogryzione Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top