poniedziałek, 19 lutego 2018

Uff, jak gorąco!

30 maja 2016 14:25 Zostaw komentarz

Wiosna w pełnym rozkwicie! Wraz z nią nadeszły coraz wyższe temperatury. Czy pamiętacie jak chronić swojego psa przed przegrzaniem?

Psy są o wiele bardziej narażone na przegrzanie niż ludzie, zarówno z powodu sierści, jak i tego, że nie regulują temperatury swojego ciała przez skórę (pot), a przede wszystkim przez układ oddechowy. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, aby zwierzę mogło nadążyć z jej regulacją, może wystąpić nawet zawał serca. Poniżej przedstawiamy kilka porad jak nie dopuścić do niebezpiecznej sytuacji:

1. Nasłonecznienie. Wiemy że żaden prawdziwy miłośnik psów nie zostawiłby swojego przyjaciela samego w nagrzanym samochodzie, takie wstrząsające historie powracają do nas jednak co roku. Jeśli widzicie podobną lekkomyślność u waszych znajomych, czy sąsiadów, warto ich uświadamiać. Podobnie sprawa ma się z nasłonecznionym podwórkiem – jeśli nasz pies większość czasu spędza w przydomowym ogródku, należy zadbać o to, aby miał kawałek zacienionego schronienia. W upalne dni na długie spacery lepiej wybierać się do parku lub lasu, niż zwiedzać otwarte silnie nasłonecznione przestrzenie.

2. Woda. W warunkach domowych pupil z pewnością nas poinformuje, że chce mu się pić. W plenerze pamiętajmy aby – przy braku wody bieżącej lub naturalnego zbiornika – mieć ze sobą butelkę wody dla psa. Podczas upałów psy, podobnie jak ludzie, potrzebują nawet do 3 razy więcej wody niż normalnie!

EN_01135926_0092
3. Strzyżenie. W okresie od maja do sierpnia warto zabrać psa do fryzjera. Tyczy się to szczególnie psów o długiej sierści i zaawansowanym wieku. Nas psiak z pewnością będzie wdzięczny za taki zabieg.
woda02
4. Sytuacje kryzysowe. Jeśli widzimy że doszło do przegrzania – zwierzak oddycha szybko i ciężko, panikuje, należy jak najszybciej podać mu wodę. Pomoże również zwilżony zimną wodą ręcznik – robimy nim okład na szyję, pachy, i między tylnymi nogami psa. Zwilżenie uszu również przyniesie ulgę. Warto zmierzyć psu temperaturę – normalna dla psiego ciała to około 38 stopni Celsjusza, jeśli jest wyższa, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza.

Uff, jak gorąco! Reviewed by on . Wiosna w pełnym rozkwicie! Wraz z nią nadeszły coraz wyższe temperatury. Czy pamiętacie jak chronić swojego psa przed przegrzaniem? Psy są o wiele bardziej nara Wiosna w pełnym rozkwicie! Wraz z nią nadeszły coraz wyższe temperatury. Czy pamiętacie jak chronić swojego psa przed przegrzaniem? Psy są o wiele bardziej nara Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top