środa, 21 lutego 2018

Trzecia powieka – mit czy fakt?

3 listopada 2017 07:23 Zostaw komentarz

Tak, trzecia powieka u psa naprawdę istnieje. Trzecia powieka to dolno-przyśrodkowy fałd spojówki, który zawiera chrząstkę w kształcie dużej litery T. Przy mruganiu ta powieka nasuwa się na gałkę oczną.

Jakie są zadania trzeciej powieki?

Trzecia powieka ma do spełnienia trzy podstawowe zadania.

Po pierwsze – funkcja ochronna. Jej zadaniem jest ochronienie gałki ocznej przed urazami. To ona interweniuje, gdy do okna zbliża się szybko lecący przedmiot, np. kamyk, czy gałąź.

Po drugie – funkcja czyszcząca. Każdorazowo pojawienie się trzeciej powieki na gałce ocznej powoduje usunięcie bakterii i zanieczyszczeń.

Po trzecie – funkcja gruczołu łzowego. Trzecia powieka w swojej budowie ma specjalny gruczoł, którego zadaniem jest wytworzenie  wodnistej frakcji filmu łzowego. Tym samym bierze udział w produkcji łez.

Trzeciej powieki nie można usuwać!

Jak widać, trzecia powieka jest bardzo ważnym elementem budowy psiego oka i, mimo możliwych chorób, trzeba o nią walczyć do samego końca i nie można jej usuwać. Usunięcie jej może prowadzić do chorób oczu, np. suchego zapalenia rogówki i spojówek.

Bella the dog

Jakie są możliwe schorzenia trzeciej powieki?

Przede wszystkim jest to wypadanie trzeciej powieki – tzw. „cherry eye”. Schorzenie to można zaobserwować jako różowy, gładki twór, który zlokalizowany jest w przyśrodkowym kącie oka. Wypadanie trzeciej powieki jest wynikiem rozluźnienia tkanki łącznej, która podtrzymuje jej gruczoł u podstawy i wydostaniu się go na zewnętrzną stronę migotki. Istnieje kilka metod radzenia sobie z wypadaniem trzeciej powieki. Schorzenie to leczy się głównie za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jedną z metod jest technika kieszonkowa.

Pamiętajmy, że nie można pozostawić wypadniętej trzeciej powieki bez interwencji weterynarza. Przez to schorzenie gruczoł trzeciej powieki nie funkcjonuje prawidłowo. Gruczoł, po przemieszczeniu, ulega zapaleniu i obrzękowi, tym samym stanowiąc dyskomfort dla naszego pupila!

W przypadku chorób o trzecią powiekę należy walczyć do samego końca. Jednak zdarzają się takie, choroby, gdzie usunięcie tego gruczołu jest jedynym rozwiązaniem. Przykładem takich chorób są złośliwe nowotwory.

Zapisz

Zapisz

Trzecia powieka – mit czy fakt? Reviewed by on . Tak, trzecia powieka u psa naprawdę istnieje. Trzecia powieka to dolno-przyśrodkowy fałd spojówki, który zawiera chrząstkę w kształcie dużej litery T. Przy mrug Tak, trzecia powieka u psa naprawdę istnieje. Trzecia powieka to dolno-przyśrodkowy fałd spojówki, który zawiera chrząstkę w kształcie dużej litery T. Przy mrug Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top