piątek, 22 marca 2019

Tropienie użytkowe

16 października 2018 06:00 1 komentarz

Tropienie użytkowe

Tropienie z powodzeniem uprawiać mogą czworonogi wszystkich ras. W tym sporcie liczy się nie rywalizacja, ale rekreacja i dobra zabawa. Ważne jest również poprawienie kondycji oraz zaspokojenie psich potrzeb. Zwłaszcza ten ostatni element ma ogromne znaczenie, gdy pupil ma problemy behawioralne.

Tropienie użytkowe

Tropienie użytkowe


Nim przejdę do sedna, spieszę uspokoić wszystkich czytelników – tym razem nie zamierzam wytykać błędów opiekunom ani wskazywać sposobu postępowania, dzięki któremu ich pupile staną się psami idealnymi. Pragnę jedynie zaprezentować konkurencję, której uprawianie ma mnóstwo zalet. Zamknijcie oczy i pomyślcie o tym, z czym się wam kojarzy tropienie. Cóż, w rzeczywistości jest jeszcze ciekawiej i… trudniej. Ale po kolei…

Ogólnorozwojowe tropienie

Jest wczesny, wilgotny poranek. Przez mgłę, która otula ziemię, powoli przenikają pierwsze promienie słońca. Wtem pogrążoną w letargu leśną polanę przecina rozpędzony wyżeł, za którym biegnie trzymający go na lince opiekun. Za nimi w polu widzenia pojawia się grupa ludzi. Pies przeskakuje zwalone pnie, łamie gałęzie, kluczy między drzewami jak ciągnięty na niewidzialnej smyczy. Zimny i mokry nos niczym radar odbiera sygnał i zwierzak zmienia kierunek. W tej scenie brakuje tylko Harrisona Forda uciekającego przed Tommym Lee Jonesem, ale ich zostawmy w spokoju. Może moja wyobraźnia odwołuje się do stereotypów, w rzeczywistości jednak zajęcia praktyczne z tropienia czy też zawody w tej konkurencji tak właśnie wyglądają.
Tropienie jest jedną z podstawowych potrzeb niektórych grup psów. Tak jak owczarki muszą zaganiać stado, tak psy myśliwskie muszą wyszukiwać i naganiać, jednym słowem – tropić. Jeśli nie zaspokoimy tej potrzeby, nie będą szczęśliwe i mogą zacząć przejawiać zachowania niepożądane. Mowa tu przede wszystkim o beaglach, wyżłach, seterach, ale także sznaucerach, terierach czy retrieverach. I nie chodzi o to, by zwierzaki zdobywały trofea i medale. Tak jak nie każdy człowiek biegający po parku, myśli o wzięciu udziału w igrzyskach olimpijskich, tak nie każdy pies tropiący musi jeździć na zawody. Wystarczy, że dobrze się bawi i czerpie z tego przyjemność. Zabawy należy tak organizować, by pies zawsze poradził sobie z wyznaczonym zadaniem, żeby znalezienie tropionych osób lub przedmiotów stało się nagrodą. Dlatego inaczej przygotowuje się trasy dla zwierząt i przewodników zaawansowanych, a inaczej dla psów początkujących czy starszych.

Pages →  1 2 3 4

Tropienie użytkowe Reviewed by on . Tropienie użytkowe Tropienie z powodzeniem uprawiać mogą czworonogi wszystkich ras. W tym sporcie liczy się nie rywalizacja, ale rekreacja i dobra zabawa. Ważne Tropienie użytkowe Tropienie z powodzeniem uprawiać mogą czworonogi wszystkich ras. W tym sporcie liczy się nie rywalizacja, ale rekreacja i dobra zabawa. Ważne Rating: 0

komentarze (1)

  • RoxiMonika

    Świetny artykuł! Czytałam w miesięczniku! Dzięki niemu zaczęłam cwiczyć wraz z moją suczką tropienie!

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top