niedziela, 20 stycznia 2019

Transfuzja krwi

14 czerwca 2018 03:35 Zostaw komentarz
Transfuzja krwi

Transfuzja krwi u psów jest możliwa dzięki bankom krwi

Transfuzja krwi

Niejednokrotnie pisaliśmy o przypadkach, kiedy niezbędna okazała się szybka transfuzja krwi. Jednakże krew przetacza się nie tylko w nagłych sytuacjach. Niektórym psom zabieg ten regularnie przedłuża życie. Jest to możliwe dzięki determinacji właścicieli i istnieniu banku psiej krwi.

 

Transfuzja krwi u psów z hemofilią

Kilka miesięcy temu przejęłam opiekę lekarską nad młodym labradorem ze zdiagnozowaną hemofilią typu A, nazywaną klasyczną hemofilią. Skazę krwotoczną, polegającą na niedoborze VIII czynnika krzepnięcia, rozpoznał prawie dwa lata wcześniej inny lekarz weterynarii – moja siostra. Raj był wówczas kilkumiesięcznym szczeniaczkiem, który miał często siniaki i krwiaki po zwykłej zabawie z innymi psami. Zauważalnymi dla właściciela objawami skaz krwotocznych są: łatwo tworzące się podskórne wylewy, krwiaki, krwawienie z błon śluzowych (najczęściej nosa i jamy ustnej), wylewy do stawów i wywołane przez nie kulawizny, krwiomocz oraz ciemne (smoliste) stolce spowodowane krwawieniem z przewodu pokarmowego. Zdarza się, że podejrzenie choroby pojawia się dopiero podczas problemów z zatamowaniem krwawienia w trakcie planowego zabiegu operacyjnego (jak sterylizacja czy kastracja) lub po urazie (np. pogryzieniu czy wypadku komunikacyjnym).
Klasyczna hemofilia jest najczęstszą koagulopatią (zaburzeniem krzepnięcia krwi) zwierząt towarzyszących, uwarunkowaną genetycznie i sprzężoną z płcią (z chromosomem X). Niektóre rasy psów są szczególnie skłonne do zaburzeń krzepliwości, choć praktyka weterynaryjna wykazuje, że na hemofilię może zachorować każdy pies (zarówno rasowy, jak i kundel).

Transfuzja – tylko regularnie

Od momentu rozpoznania choroby Raj miał przeprowadzonych prawie 40 transfuzji krioprecypitatu (mrożonego koncentratu białek osocza) umożliwiających mu normalne życie. Ten młody, wesoły labrador musi stawiać się w lecznicy na przetoczenie regularnie co cztery tygodnie. Takie odstępy w podawaniu brakującego VIII czynnika krzepnięcia pozwalają psu czuć się dobrze i nie wykazywać objawów klinicznych choroby. Raj podobnie jak inne młode labradory uwielbia zabawy i szaleństwa, w których na co dzień towarzyszy mu biszkoptowa labradorka Monia. Niestety, dłuższa przerwa między transfuzjami powoduje spadek jego kondycji, osłabienie oraz problemy żołądkowo-jelitowe.

Trudne początki

Diagnostyka i początki leczenia nie były łatwe. Podstawowe badanie krwi nie przynosiło odpowiedzi na pytanie, dlaczego szczenię okresowo gorzej się czuje i ma skłonności do podskórnych wynaczynień. Na podstawie objawów klinicznych podejrzewano koagulopatię. Aby ją potwierdzić i zróżnicować, konieczne było wykonanie badań dodatkowych, których w naszym kraju nie przeprowadzano. Wybór padł na niemieckie laboratorium Laboklin, do którego została posłana krew Rajka pobrana do specjalnych koagulacyjnych probówek.
W przebiegu hemofilii typu A charakterystyczne jest wydłużenie czasu kaolinowo-kefalinowego (APTT) i znaczne obniżenie aktywności czynnika VIII, podczas gdy ilość płytek krwi (trombocytów), czas krwawienia oraz czas protrombinowy (PT) pozostają prawidłowe. Aktywność niezbędnego do życia czynnika VIII wynosiła u Rajka poniżej 20 proc. przy normie zaczynającej się powyżej 60 proc. Metodą prób i błędów należało określić, jak często pies będzie musiał mieć przeprowadzane transfuzje, gdyż u każdego chorego zwierzęcia czas metabolizmu przetoczonego materiału jest indywidualny.

Codzienność a transfuzja krwi

Leczenie Raja i częste transfuzje są możliwe dzięki determinacji właścicieli psa, państwa Agaty i Łukasza Ryszawy, oraz istnieniu Banku Krwi im. Milusia. Potrzebnych było kilka miesięcy, aby domówić w szczegółach współpracę pomiędzy lecznicą, właścicielem psa a bankiem krwi. Comiesięczne przetoczenie krioprecypitatu to dosyć spory wydatek w domowym budżecie (ok. 500 zł), lecz opiekunowie chorego labradora nie mają najmniejszych wątpliwości, że warto. Dzięki temu pies może cieszyć się życiem, a oni jego radością i każdym wspólnie spędzonym dniem.
Rola opiekunów chorego psa nie kończy się na dowiezieniu go do lecznicy w wyznaczonym terminie. Państwo Ryszawy są zaangażowani w pozyskiwanie dawców krwi dla Rajka, jednocześnie krzewią wiedzę na temat psiej hemofilii. W tym celu korzystają z psich portali internetowych (szczególne wsparcie i pomoc otrzymali od www.labradory.info) oraz strony internetowej o swoim podopiecznym. Opiekunowie psów, które mogłyby oddać krew dla Raja, mogą się zgłaszać do weterynaryjnego banku krwi w Warszawie lub jego filii, gdzie pozyskany materiał zostanie przebadany i poddany odpowiedniej obróbce. Niejednokrotnie słyszy się opinie ludzi, że „sztuczne przedłużanie życia psu nie ma sensu” lub „po co psa męczyć”. Tak może powiedzieć tylko ktoś, kto nie zna Raja. Ten pogodny czarny labrador zdaje się każdym swoim ruchem wyrażać zasadę carpe diem i nawet w trakcie transfuzji krioprecypitatu zachowuje się, jakby był częścią wielkiego spektaklu, w którym przyszło mu zagrać główną rolę.

Pages →  1 2

Transfuzja krwi Reviewed by on . [caption id="attachment_994" align="alignleft" width="270"] Transfuzja krwi u psów jest możliwa dzięki bankom krwi[/caption] Transfuzja krwi Niejednokrotnie pis [caption id="attachment_994" align="alignleft" width="270"] Transfuzja krwi u psów jest możliwa dzięki bankom krwi[/caption] Transfuzja krwi Niejednokrotnie pis Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top