niedziela, 20 stycznia 2019

To się zazębia

24 sierpnia 2018 06:00 2 komentarzy

Najczęstsze choroby

Problemy stomatologiczne w psiej populacji: * zapalenia przyzębia – około 70 proc., * choroby dotyczące miazgi zębowej – około 20 proc., * przetrwałe zęby mleczne – ponad 10 proc., * wady zgryzu – ponad 6 proc. Powikłania Możliwe powikłania chorób zębów i przyzębia: * przewlekłe zapalenia gardła i migdałków, * zapalenia spojówek i kanału nosowo-łzowego, * zapalenia jamy nosowej, * uszkodzenia nerek i serca, * agresja związana z przewlekłym bólem.


Myj zęby!

Zęby naszego pupila warto myć od samego początku, od chwili, gdy pojawi się w domu. Często właścicielom nie chce się tego robić, bo zakładają, że pierwsze zęby i tak wypadną w ciągu paru miesięcy. Niestety mam złą wiadomość dla leniwych. Po pierwsze, szczeniak dużo szybciej akceptuje nowe zasady i uczy się nowym umiejętności. Jeśli przyzwyczaimy go do mycia zębów, będzie spokojnie przyjmował nasze zabiegi, podczas gdy dorosły pies na pewno się zbuntuje. Po drugie, u psiaków, które mają skłonność do zapalenia dziąseł związanego z nadwrażliwością na obecność płytki bakteryjnej, już w dzieciństwie mogą rozpocząć się reakcje zapalne, które będą się ciągnęły miesiącami. Dlatego opiekunowie szczeniaczka już w pierwszych tygodniach wspólnego życia powinni nauczyć się dbać o higienę uzębienia czworonożnego przyjaciela.
U lekarzy weterynarii i w sklepach zoologicznych można zakupić akcesoria i środki do higieny jamy ustnej psa. Znajdziemy tam szczoteczki do zębów, pasty, płyny do płukania i takie, które dolewa się do wody. Mają one zapobiegać tworzeniu się płytki bakteryjnej na zębach. W sklepach i lecznicach są też różnego rodzaju gryzaki wykorzystywane w profilaktyce stomatologicznej. Im szybciej właściciel zrozumie, że zdrowe zęby to zdrowy pies, i zacznie regularnie myć jego zęby oraz używać preparatów opóźniających odkładanie się płytki bakteryjnej w jamie ustnej, tym lepiej.
Jest to szczególnie istotne u ras predysponowanych do odkładania się kamienia nazębnego, czyli przede wszystkim miniaturowych i brachycefalicznych (z krótką kufą). Każdy właściciel sznaucera miniaturowego, pomeraniana, yorka, maltańczyka, shih tzu czy pekińczyka powinien nie tylko bardzo starannie starannie myć zęby ulubieńca, ale i dbać o to, by weterynarz  regularnie kontrolował stan jego uzębienia, np. przy okazji corocznych szczepień.

Interwencje chirurgiczne
Oprócz problemów z kamieniem nazębnym, właściciele czworonogów mogą mieć do czynienia z innymi schorzeniami stomatologicznymi swoich pupili. Najczęściej do gabinetu trafiają psiaki z uszkodzeniami zębów. Wszelkiego rodzaju pęknięcia, które zwykle są następstwem urazów, skłaniają do wizyty u specjalisty. Ich przyczyną może być noszenie w pysku kamieni, rzucanie się na metalową siatkę, za którą biegają inne psy lub koty czy udział w  wypadku samochodowym. Powstałe w wyniku różnych zdarzeń uszkodzenia, czasami tak poważne, jak pęknięcia szczęki lub żuchwy, kończą się operacjami i drutowaniem połamanych kości. Ale bywa też, że urazu doznają wyłącznie zęby. Wyłamany ząb może wymagać zdjęcia RTG, które pozwala sprawdzić, czy w zębodole nie zostały jego resztki. Czasami dochodzi tylko do pęknięcia. Taki stan łatwo przeoczyć, więc zaniepokojeni właściciele często przychodzą do gabinetu dopiero wtedy, gdy ząb zmienia kolor. W niektórych przypadkach pies zaczyna źle się czuć, przestaje jeść twardy pokarm, ślini się. Jeśli zaobserwujemy, że ma problemy z pobieraniem pokarmu, nadmiernie się ślini, trze kufę łapami, jego zęby się odbarwiają, a z pyska wydobywa się nieprzyjemny zapach, powinniśmy wybrać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego. Gdy okaże się, że sprawa jest poważna, będziemy musieli odwiedzić weterynaryjnego dentystę, bo tylko on dysponuje odpowiednim sprzętem i doświadczeniem pozwalającym postawić diagnozę i pokierować leczeniem.

Pages →  1 2 3 4

To się zazębia Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Najczęstsze choroby" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Proble [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Najczęstsze choroby" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Proble Rating: 0

komentarze (2)

  • dwbem

    dwbem

    Ja mam dziwną sunię – ma już ponad 13 lat, nigdy jej zębów nie myłam a ma białe do samych dziąseł, nawet lekko żółtawego nalotu nie ma nie mówiąc o kamieniu. Ona po prostu tak ma. I nie ma siwych włosów mimo wieku, jedynie ma coraz słabsze mięśnie i gorzej chodzi ale jak na rasę (rottweiler) to i tak rekordzistka. Ale ja swoje psy całe zycie karmię naturalnie czuli mięsem z dodatkami, młode gryzą kości, starsze Dentasticksy i są zadowolone i zdrowe.

  • aga6189

    aga6189

    Ja mojego psa dopiero po dłuższym czasie przekonałam do mycia zębów. 😉

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top