środa, 20 lutego 2019

To się zazębia

24 sierpnia 2018 06:00 2 komentarzy

To się zazębia

Już małe dziecko wie, że zęby się myje, a po mleczaki przylatuje Wróżka Zębuszka. Czy szczeniaczki też mają co chować pod poduszkę? Co zrobić, by psie zęby przez lata były piękne i zdrowe?

To się zazębia

To się zazębia

Szczeniak rodzi się bez zębów. Mleczaki wyżynają się dopiero między pierwszym a drugim miesiącem życia psiaka i na początku ułożone są blisko siebie i bardzo ostre. Około ósmego tygodnia rozsuwają się, a w ciągu następnych dwóch miesięcy zużywają. Zwykle gdy psiak kończy pięć miesięcy zaczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. Prawidłowo do końca siódmego miesiąca pies powinien mieć już wszystkie 42 zęby stałe. Na ogół wypadanie ząbków mlecznych nie jest zauważane przez właścicieli, stąd nie ma co chować dla Wróżki Zębuszki…

Szczenięce problemy
Na tym etapie najczęstszą nieprawidłowością, która staje się powodem wizyty u lekarza, są przetrwałe zęby mleczne widoczne pomiędzy stałymi. Aby się upewnić, czy pies nie ma takiego problemu, warto około siódmego miesiąca życia wybrać się na wizytę kontrolną do weterynarza Jeśli okaże się, że ząbki mleczne nie wypadły, lekarz podpowie, jak się ich pozbyć tzw. „domowymi sposobami”, podając do gryzienia różne twarde smakołyki albo bawiąc się w szarpanie sznurkowymi zabawkami. Jeśli przy następnej wizycie okaże się, że mleczaki wciąż tkwią w dziąsłach, weterynarz zaproponuje ich usunięcie. Niestety wyrywanie zębów przetrwałych wykonać trzeba w narkozie zanim pies skończy osiem miesięcy, aby zapobiec nieprawidłowemu wzrostowi drugich zębów, które nie mają dla siebie wystarczająco dużo miejsca. Zabieg ten jest konieczny także z tego powodu, że między ściśniętymi zębami zbierają się resztki jedzenia i dochodzi do reakcji gnilnych. Z psiej mordki brzydko pachnie, choć to dopiero młody pies, a odkładająca się płytka bakteryjna powoduje zapalenia przyzębia. Dlatego do czasu usunięcia przetrwałych zębów, trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej ulubieńca.

Pages →  1 2 3 4

To się zazębia Reviewed by on . To się zazębia Już małe dziecko wie, że zęby się myje, a po mleczaki przylatuje Wróżka Zębuszka. Czy szczeniaczki też mają co chować pod poduszkę? Co zrobić, by To się zazębia Już małe dziecko wie, że zęby się myje, a po mleczaki przylatuje Wróżka Zębuszka. Czy szczeniaczki też mają co chować pod poduszkę? Co zrobić, by Rating: 0

komentarze (2)

  • dwbem

    dwbem

    Ja mam dziwną sunię – ma już ponad 13 lat, nigdy jej zębów nie myłam a ma białe do samych dziąseł, nawet lekko żółtawego nalotu nie ma nie mówiąc o kamieniu. Ona po prostu tak ma. I nie ma siwych włosów mimo wieku, jedynie ma coraz słabsze mięśnie i gorzej chodzi ale jak na rasę (rottweiler) to i tak rekordzistka. Ale ja swoje psy całe zycie karmię naturalnie czuli mięsem z dodatkami, młode gryzą kości, starsze Dentasticksy i są zadowolone i zdrowe.

  • aga6189

    aga6189

    Ja mojego psa dopiero po dłuższym czasie przekonałam do mycia zębów. 😉

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top