środa, 20 lutego 2019

Test Campbella

11 października 2018 06:05 Zostaw komentarz

UIG Initial HDD July 2014 MarkaTest Campbella

Jest to jeden z testów pozwalających określić predyspozycje malca. Jego wyniki dają nam doskonałą sytuację wyjściową do dalszej pracy z przybyłym do domu szczenięciem.
Składa się z sześciu części. Przeprowadza się go na 6-8-tygodniowych szczeniętach, wszystkich z miotu – pojedynczo, w jednakowych warunkach, w tym samym pomieszczeniu. Podczas testu nie powinien być obecny hodowca. Pieski nie mogą znać osoby testującej ani miejsca, w  którym test ma być przeprowadzony (powinno być ono ubogie w bodźce, by nie odciągały uwagi malca). Testujący musi się obchodzić ze szczeniętami bardzo delikatnie. Nie należy malucha popędzać, ani też chwalić. Gdy w trakcie testu szczenię załatwi potrzebę fizjologiczną, należy fakt ten zignorować; jest to całkiem normalne zachowanie  w tym wieku.

Część pierwsza

To ocena towarzyskości szczenięcia i jego predyspozycji stadnych. Stawiamy malca na podłodze i oddalamy się od niego na odległość około 2,3 metrów. Następnie kucamy i przywołujemy go, cmokając, klaszcząc w dłonie.
Punktacja:
1 pkt – idzie od razu, wprost, skacze, podgryza
2 pkt – idzie od razu, wprost, daje łapkę
3 pkt – idzie wprost z podkulonym ogonem
4 pkt – waha się, w końcu niepewnie podchodzi
5 pkt – pozostaje w miejscu

Część druga

Sprawdza zdolność towarzyszenia człowiekowi. Oddalamy się od szczenięcia i patrzymy, czy w ogóle i w jaki sposób za nami nadąża. Im chętnie to robi, tym jest mnie niezależne.
Punktacja:
1 pkt – odważnie idzie do nogi, podgryza, łapie za nogawki
2 pkt – idzie bez podgryzania
2 pkt – idzie na wprost, ale z podkulonym ogonem
4 pkt – idzie z wahaniem
5 pkt – odchodzi w swoją stronę

Część trzecia

Pozwala na sprawdzenie, czy szczenię akceptuje naszą dominację. Dalikatnie kładziemy malucha na grzbiecie, unieruchamiamy go, trzymając rękę na jego klatce piersiowej. Czekamy 30 sekund, obserwując jego reakcję.
Punktacja:
1 pkt – broni się gwałtownie, gryzie
2 pkt – broni się gwałtownie, ale nie gryzie
3 pkt – broni się gwałtownie, ale po chwili się uspokaja
4 pkt – nie broni się

Część czwarta

Pokazuje reakcję szczenięcia na gesty dominacyjne. Kucamy obok niego i głaszczemy je począwszy od głowy wzdłuż szyi i grzbietu, następnie kładziemy dłoń na jego grzbiecie na około 30 sekund
Punktacja:
1 pkt – skacze, daje łapę, gryzie, warczy
1 pkt – skacze, daje łapę
3 pkt – zwija się, liże ręce
4 pkt – przewraca się na grzbiet, liże ręce
5 pkt – odchodzi i trzyma się z daleka

Część piąta

Sprawdza, w jakim stopniu piesek ulega naszej dominacji, kiedy go podniesiemy. Robimy to delikatnie i trzymamy zwierzę w górze przez około 30 sekund. Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i o tym, by trzymać malucha w wygodnej dla niego pozycji. Po postawieniu szczenięcia na podłodze należy je uspokoić łagodnym tonem i głaskaniem.
Punktacja:
1 pkt – broni się gwałtownie, gryzie, warczy
2 pkt – broni się dość zdecydowanie, ale nie gryzie
3 pkt – broni się, następnie uspokaja i liże ręce
4 pkt – nie broni się, liże ręce

Część szósta

Pomaga ocenić reakcję szczenięcia na dyskomfort. Kucamy obok malucha i delikatnie uciskamy skórę między opuszkami palców. Stopniowo unieruchamiamy łapę, zwiększając nacisk, ale nie powodując bólu. Test trwa 10 sekund.
Punktacja:
1 pkt – wytrzymuje 1-2 sekund
2 pkt – wytrzymuje 3-4 sekund
3 pkt – wytrzymuje 5-6 sekund
4 pkt – wytrzymuje 7-8 sekund
5 pkt – wytrzymuje 9-10 sekund

Wynik

Uzyskane punkty pozwalają wyodrębnić 5 typów zachowań psa:
typ silnie dominujący – większość 1
typ dominujący – większość 2
typ zrównoważony – większość 3
typ uległy – większość 4
typ niezależny – większość 5

W częśći 3. i 5. testu przyznajemy tylko 4 punkty, ponieważ szczenię jest pozbawione możliwości wykazania niezależności. 1) Pieski, które otrzymały głównie jedynki, są predystynowane do pracy psów stróżujących lub policyjnych, wymagają doświadczonego przewodnika!!! 2) Te, które otrzymały głównie dwójki, są dobrym materiałem do szkolenia dla osoby doświadczonej, mogą być dobrymi kompanami, ale raczej dla osób dorosłych, nie dla dzieci. 3) Szczenięta z przewagą trójek są zrównoważone. Prawidłowo prowadzone, łatwo dostosują się do różnych warunków, nie wykazują przy tym ani przesadnej agresji, ani zbytniej uległości. Mogą mieszkać z osobami starszymi lub rodzinami z dziećmi. 4) Psy ocenione głównie na czwórki potrzebują spokojnych, wrażliwych właścicieli, bo mogą łatwo się stać agresywnymi tchórzami. 5) Te z przewagą piątek są bardzo niezależne i ich reakcje mogą być nieprzewidywalne. Nie nadają się na przyjaciela rodziny, potrzebują doświadczonego przewodnika. Ich uległość nie jest zaletą.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Test Campbella Reviewed by on . Test Campbella Jest to jeden z testów pozwalających określić predyspozycje malca. Jego wyniki dają nam doskonałą sytuację wyjściową do dalszej pracy z przybyłym Test Campbella Jest to jeden z testów pozwalających określić predyspozycje malca. Jego wyniki dają nam doskonałą sytuację wyjściową do dalszej pracy z przybyłym Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top