czwartek, 18 stycznia 2018

Terier irlandzki

17 marca 2015 12:54 Zostaw komentarz

terier irlandzki03DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI):
Grupa: 3 FCI, sekcja 1 (teriery wysokonożne)
Wzrost: ok. 45 cm
Waga: 12,25 kg (pies), 11,4 kg (suka)
Sylwetka: wysmukła, elegancka
Szczęki: mocne, wystarczającej długości, by uchwyt był skuteczny; zgryz zawsze nożycowy
Oczy: małe, nie wypukłe, ciemne (żółte lub jasne są poważną wadą); spojrzenie żywe i intelignente
Uszy: małe, dobrze osadzone, załamane ku przodowi
Ogon: prosty, trzymany sztywno, pionowo; kiedyś skracany w 2/3 długości, choć wzorzec o tym nie wspomina
Szata: gęsta, twarda i szorstka, pozornie nierówna, ale ściśle przylegająca do ciała
Umaszczenie: jednolite. Najbardziej poszukiwane kolory to jaskrawoczerwony, rudosłomkowy, żółtoczerwony
Gerard Lacz batch 54 2013SZCZYPTA HISTORII:
O małym psie zdolnym do osaczenia zdobyczy w kryjówce wspominano od starożytności. W Europie grupa terierów rozwinęła się na Wyspach Brytyjskich, gdzie psy te wykorzystywano do tępienie zwierząt żyjących pod ziemią, a uznawanych za szkodniki (i do takich zaliczano nie tylko szczury, ale również borsuki). W 1570 roku dr Keyes, nadworny lekarz królowej Anglii, po raz pierwszy podzielił psy pracujące pod ziemią na grupy i opisał je jako teriery, „jako że potrafią wśliznąć się pod ziemię, by nękać i gryźć borsuka czy lisa”. Do końca XIX wieku nazwa „terier” obejmowała wszystkie psy pracujące, silne, często rozmaitego wzrostu i wyglądu, na dodatek chętnie krzyżowane ze sobą. Dziś przyjmuje się, że terier irlandzki pochodzi od terierów walijskich i wymarłych już terierów staroangielskich – łączonych z miejscowymi wszechstronnymi psami w typie teriera, hodowanymi przez irlandzkich chłopów. Po swych nieangielskich przodkach odziedziczyć miał swą charakterystyczną przymilność wobec właściciela, skłonność do pracy w wodzie i przejawiający się od czasu do czasu instynkt zaganiania, będący spadkiem po psach pasterskich. Ognistoruda maść – dziś znak firmowy teriera irlandzkiego – ukształtowała się dopiero w latach 80. XIX wieku. Wcześniej psy te bywały czarne podpalane, jasnosłomkowe (z nich prawdopodobnie wywodzi się irish soft coated wheaten terrier) lub nawet stalowoniebieskie (ten kolor przetrwał w sierści kerry blue terriera).
Gerard Lacz batch 59 2014
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 11/00, 9/15.

Terier irlandzki Reviewed by on . DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 3 FCI, sekcja 1 (teriery wysokonożne) Wzrost: ok. 45 cm Waga: 12,25 kg (pies), 11,4 kg (suka) Sylwetka: wysmukła, ele DOWÓD OSOBISTY (według wzorca FCI): Grupa: 3 FCI, sekcja 1 (teriery wysokonożne) Wzrost: ok. 45 cm Waga: 12,25 kg (pies), 11,4 kg (suka) Sylwetka: wysmukła, ele Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top