sobota, 20 stycznia 2018

Teraz akcja

15 maja 2017 08:00 Zostaw komentarz

Teraz akcja

Teraz akcja: Oto kolejna porcja ćwiczeń terapeutycznych, które możemy wykonywać z pupilem na świeżym powietrzu w trosce o poprawę jego kondycji zdrowotnej.

Teraz akcja - ćwiczenia

Teraz akcja – ćwiczenia

Przedstawione poniżej propozycje ćwiczeń są sprawdzoną przez specjalistów formą fizykoterapii. Pamiętajmy o tym, by jednak wykonywać je rozsądnie i umiejętnie, zawsze po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Naszym celem jest przecież pomóc psu w powrocie do dobrej kondycji, a nie spowodowanie u niego większych szkodzeń.

Słupki Cavalettiego

To przyrząd bardzo łatwy do skonstruowania. Słupki te, to nic innego bowiem, jak umieszczone w odpowiednich odległościach paliki, przez które pies ma przechodzić. Można je zrobić z drabiny lub ze zwykłych łopat i grabi poukładanych w równych odległościach. Pokonywanie słupków zachęca psa do stawiania większych kroków, a tym samym do rozciągania mięśni i stawów kończyn. Taki rodzaj ruchu poprawia również zmysł równowagi. Możemy w miarę możliwości wydłużać tor, a nawet biegać truchtem, towarzysząc pupilowi w pokonywaniu tego toru przeszkód.

Spacer między pachołkami

Jest to idealna i jedna z nielicznych form ruchu – poza pływaniem – wzmacniająca mięśnie przykręgosłupowe psa. Ustawiamy pachołki lub inne przedmioty (mogą być krzesła) w równej odległości i, trzymając pupila na smyczy, zachęcamy go do slalomu pomiędzy nimi. Jeżeli pomoce są umieszczone dość blisko siebie, to czworonóg jest zmuszany do wyginania tułowia zmiennie, ale równomiernie, raz w jedną i raz w drugą stronę. Dzięki wykonywaniu ruchów koniecznych do pokonania przeszkód zwiększa się także siła mięśni przywodzących i odwodzących.

Chodzenie po pochyłościach

Na spacerze zachęcajmy psa go do wchodzenia pod górkę i schodzenia z niej. Jest to znakomita metoda wzmacniania wielu mięśni bioder i kolan, a także stawów w tych okolicach ciała. Chorego czworonoga najlepiej podczas tego ćwiczenia prowadzić na smyczy, nie powinien bowiem wbiegać, zbiegać czy zeskakiwać z większych pochyłości. Najlepiej jeśli będziemy zaczynać od mniejszych nachyleń, a z biegiem czasu pozwolimy psu pokonywać coraz większe wzniesienia i spadki.

Chodzenie po schodach

Marsz po pochyłościach idealnie przygotowuje chore zwierzę do chodzenia po schodach. Często słyszymy, że nie powinno się prowadzić psa po stopniach, jeżeli ma on problemy z kręgosłupem. To prawda, jednak jeżeli nasz pupil ma problemy z obciążaniem kończyn, nie ma lepszego ćwiczenia. Bardzo ważne jest, aby wchodząc po schodach, pies pracował na zmianę kończynami tylnymi, czyli nie powinien skakać jak królik. Dlatego nie spieszmy się – im wolniej czworonóg będzie wchodził, tym lepiej. I na początku wybierajmy schody mniej strome. Pamiętajmy, że to ćwiczenie obciąża układ sercowo-naczyniowy, dlatego musimy je wprowadzać bardzo umiejętnie.

Tunel

Zachęcajmy naszego psa, aby wchodził do szczelin, jam, tuneli i innych miejsc o ograniczonej wysokości. Zawsze jednak sprawdźmy, czy nie czyhają tam na niego żadne niebezpieczeństwa. Czołgając się, zwierzę pobudza do pracy zginacze kończyn.

Bieganie

Ten rodzaj aktywności dość mocno obciąża organizm psa, ale podczas rehabilitacji zaleca się również takie ćwiczenia. Zaczyna się od krótkich, nawet zaledwie minutowych biegów, ale w miarę zwiększania się możliwości czworonoga wydłużamy odległość i czas, dochodząc do kilkudziesięciu minut dziennie.

Rozsądek to podstawa

Tak naprawdę każda zabawa z psem może być formą rehabilitacji i poprawy funkcjonowania jego układu kostno-szkieletowego. Jednak powinniśmy zawsze zachować umiar i rozsądek. Jedną z polecanych metod jest zabawa z piłką, która powinna być popychana po podłożu, a nie rzucana do góry, dlatego że pies po rehabilitacji i schorzeniach nie powinien wykonywać zbyt gwałtownych skoków. Bądźmy czujni przy każdej zabawie – nie rzucajmy kija psu, który ma poważne problemy z chodzeniem i powinien być poddany terapii. Nie biegajmy z nim, nie chodźmy po schodach bez smyczy. I nigdy nie zmuszajmy naszego pupila do zabaw i ćwiczeń, które są dla niego ogromnym stresem.
Anna Kaniewska, lekarz weterynarii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 8/2009

Zapisz

Zapisz

Teraz akcja Reviewed by on . Teraz akcja Teraz akcja: Oto kolejna porcja ćwiczeń terapeutycznych, które możemy wykonywać z pupilem na świeżym powietrzu w trosce o poprawę jego kondycji zdro Teraz akcja Teraz akcja: Oto kolejna porcja ćwiczeń terapeutycznych, które możemy wykonywać z pupilem na świeżym powietrzu w trosce o poprawę jego kondycji zdro Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top