środa, 20 lutego 2019

Rak to nie wyrok

31 października 2018 06:07 7 komentarzy

psies-chory-na-raka

Jak leczyć nowotwory?

Kiedy już właściciel zwierzęcia zdecyduje się na leczenie, lekarz przedstawia mu plan terapii. Lek. wet. Leonard Gugała (specjalizujący się w chirurgii onkologicznej) mówi, że w 90 proc. przypadków niezbędna jest przede wszystkim szybka i mądra interwencja chirurgiczna (często połączona z chemioterapią lub radioterapią). Dodaje, że chirurgia onkologiczna to „wyższa szkoła jazdy”; potrzeba do niej wszechstronnej wiedzy i wielkiej wyobraźni. – Ostatnio operowałem psa z nowotworem nadnercza. Nikt nie chciał się podjąć tego zadania, bo nadnercze to delikatna struktura, a poza tym w czasie operacji może się pojawić wiele nieprzewidzianych okoliczności – tłumaczy.
– W tym przypadku nowotwór, rozrastając się, przyrósł do żyły czczej – dużej, blisko serca. Była zarośnięta w 85 proc. Pies nie miał siły, mdlał. Operacja trwała 2,5 godziny i okazała się wielkim sukcesem. Potem właściciele napisali do mnie: „Przywrócił pan radość życia naszemu psu”.
Najczęstszymi przypadkami nie są wcale amputacje zaatakowanych kończyn. To w dużych lecznicach zdarza się 3–4 razy w roku. Zresztą właśnie z akceptacją takich zabiegów właściciele mają wielki problem. W przeciwieństwie do zwierząt, jak mówi dr Dariusz Jagielski. – Mamy nawet takie powiedzenie, że pies ma trzy łapy i jedną zapasową. To oddaje sytuację: zwierzę przyzwyczaja się do braku jednej kończyny, traktuje to jako normę. Gdy rozmawiam z właścicielami chorych zwierząt o amputacji, zwykle pokazuję im filmy z psami po operacji – to najlepsza rekomendacja. Bo wielu ludzi postrzega taką interwencję jako znęcanie się nad zwierzęciem – opowiada. – Mam cały katalog takich filmów. Najstarszy pies, któremu amputowaliśmy kończynę, miał piętnaście lat. To była amstaffka z nowotworem kości. Leki przeciwbólowe nie pomagały, więc bardzo cierpiała. Alternatywą była eutanazja. Po operacji żyła kilka miesięcy bez bólu. To najgorsze uczucie dla zwierzęcia. W odniesieniu do ludzi mówi się często, że cierpienie uszlachetnia. To kompletna bzdura! Cierpienie tylko poniża – podkreśla.

Radioterapia tylko za granicą

Druga pod względem skuteczności w leczeniu nowotworów jest radioterapia. U ludzi stosuje się ją w 40 proc. przypadków. Podobnie mogłoby być u zwierząt. Mogłoby, bo… w Polsce nie ma ani jednego aparatu do radioterapii weterynaryjnej. Po co więc o tym piszemy? Bo można wyjechać do ośrodków za granicą – w Wiedniu, Monachium, Hoffenheim, Paryżu czy w Postojnej na Słowenii. To droga terapia. Jeśli celem jest całkowite wyleczenie, nie obędzie się bez kilkunastu cykli naświetlań, czyli „frakcji”, jak mówi dr Jagielski. – Za to trzeba zapłacić około trzech tysięcy euro. Mniej cykli potrzeba, gdy wykorzystuje się terapię paliatywnie, także do zwalczania bólu. Wtedy zapłacimy znacznie mniej.
– Radioterapia jest skuteczną metodą zwalczania bólu, szczególnie kości. Tam zmniejsza jego natężenie o niemal 70 procent na okres nawet 2–3 miesiący – wyjaśnia onkolog. Oczywiście do tych cen właściciel musi dodać koszt podróży i pobytu w ośrodku dysponującym niezbędną aparaturą.

Dlaczego w Polsce nie ma aparatu do radioterapii? To oczywiście kwestia pieniędzy. – Akcelerator liniowy (czyli urządzenie wzbudzające promieniowanie w momencie jego włączenia) i specjalne pomieszczenia do jego zainstalowania to wydatek rzędu milionów euro. Nie stać na to żadnej prywatnej kliniki w Polsce. Może udałoby się, gdyby któraś z uczelni postarała się o grant na badania? – zastanawia się dr Wojciech Hildebrand. Mimo wysokich kosztów coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę ze swoim psem czy kotem. – Mam w tej chwili dwóch pacjentów po radioterapii. Z poważnymi efektami ubocznymi. Zwykle, w zależności od intensywności leczenia, są to zapalenia skóry i poparzenia. To największy problem w radioterapii stosowanej po to, by wyleczyć – mówi dr Jagielski.
Gdy był na stażu onkologicznym w Stanach Zjednoczonych (University of Wisconsin-Madison), oglądał aparat do tomoterapii – połączenie akceleratora liniowego i tomografu komputerowego. Lekarz może na bieżąco weryfikować miejsce, które poddaje leczniczej dawce promieniowania. To sprawia, że precyzyjniej niszczy tkanki nowotworowe, oszczędzając zdrowe, które je otaczają. Dzięki temu znacznie mniej jest skutków ubocznych.
Dodajmy, że skorzystanie z najbardziej zaawansowanej w tej chwili techniki radioterapii, nazywanej stereotaktyczną, która jest dostępna (dla zwierząt) w Europie, kosztuje 6–7 tysięcy euro.

Chemioterapia na chłoniaki

Kolejną metodą leczenia nowotworów jest chemioterapia, stosowana głównie w przypadkach nieoperacyjnych i takich, w których nie można wykorzystać radioterapii. Tak jest choćby z chłoniakami, czyli nowotworami węzłów chłonnych. – Nie da się usunąć czy naświetlić wszystkich. Dzięki nowoczesnej chemioterapii w 80 proc. przypadków udaje się spowodować wycofanie objawów choroby na rok czy więcej. Natomiast w 10 proc. dochodzi do całkowitego wyleczenia – mówi dr Wojciech Hildebrand. – Czy warto? Moim zdaniem tak, bo to rok komfortowego życia naszego psa. Oczywiście mogą się zdarzyć efekty uboczne takiego leczenia, ale oznacza ono szansę. Jeśli nie zdecydujemy się na terapię, choroba się rozwinie…

Immunoterapia – pieśń przyszłości

Są też, a jakże, „terapie przyszłości”. Jako pierwszą dr Dariusz Jagielski wymienia szczepionkę na czerniaka psów wyprodukowaną w Stanach Zjednoczonych, a zawierającą gen ludzkiej tyrozynazy. Daje to odpowiedź immunologiczą u psa przeciwko komórkom produkującym malaninę. Stosujemy ja po zabiegach operacyjnych, chociaż w środowisku onkologów weterynaryjnych ciągle trwa dyskusja na ten temat. Takie leczenie to wydatek kilku tysięcy złotych…, ale jest dostępne.
Nie została ona zarejestrowana w Unii Europejskiej, zapewne z powodu obecności w jej składzie materiału genetycznego człowieka.
Tu dotykamy delikatnej materii – żeby móc wprowadzić lek do powszechnego użytku, potrzebne są żmudne i drogie badania kliniczne. – W medycynie ocena poszczególnych leków i terapii odbywa się w dużych grupach, obejmujących tysiące ludzi. Osoby, które nie kwalifikują się do standardowej terapii, biorą udział w badaniach klinicznych. Innymi słowy, próbuje się w ich przypadku nowych metod, co jest uzasadnione moralnie, bo jeżeli dotąd stosowane nie dają nadziei, należy wykorzystać każdą szansę – tłumaczy dr Jagielski. Niestety, w europejskiej, a szczególnie w polskiej medycynie weterynaryjnej nie ma takich badań. – Swego czasu trzy razy składałem wniosek do Komitetu Badań Naukowych o grant badawczy, którego celem miało być stworzenie Polskiego Rejestru Nowotworów Zwierząt. Pozwoliłby on kompletować grupy badawcze do sprawdzania poszczególnych leków. Trzy razy wniosek odrzucono, bo ważniejsze są zwierzęta gospodarskie… – onkolog nie kryje rozgoryczenia.
Wspomniane badania miały służyć w zamyśle także… ludziom. – Uzasadnieniem była obserwacja zwierząt towarzyszących, żyjących w takich samych warunkach co ich opiekunowie. A ponieważ psy i koty żyją znacznie krócej, prawdopodobnie znacznie szybciej ujawniałyby się u nich choroby nowotworowe, a my znacznie wcześniej bylibyśmy w stanie je zdiagnozować – mówi dr Dariusz Jagielski. – Czynniki ryzyka są podobne: wiemy na przykład, że u kotów, których właściciele palą papierosy, nowotwory są częstsze. Koty (co wykazały badania) wdychają dym, zlizują z sierści zawarte w nim substancje. To powoduje nowotwory pyska i języka – zwykle raka płaskonabłonkowego. W przypadku psów jest pewnie podobnie, ale nie było takich badań a my musimy się opierać na danych naukowych…
Badaniami w tym zakresie, jak mówi dr Jagielski, powinny zajmować się polskie wydziały medycyny weterynaryjnej. Mówiąc o nowoczesnych sposobach leczenia, wspomnijmy też o szczepionce na mięsaki poszczepienne kotów. Kłopot w tym, że została zarejestrowana w Unii Europejskiej jako uzupełnienie leczenia po operacji i radioterapii. – My mamy oczywiście problem z radioterapią, bo niewiele osób decyduje się na wyjazd za granicę. Choć kilka z nich leczyło u mnie zwierzęta – przyznaje warszawski onkolog.
Wielu właścicieli kotów decyduje się na podawanie szczepionki nawet bez radioterapii, choć nikt nie potrafi powiedzieć, czy to jest skuteczne, bo nie ma żadnych badań na ten temat.

Pages →  1 2 3

Rak to nie wyrok Reviewed by on . Jak leczyć nowotwory? Kiedy już właściciel zwierzęcia zdecyduje się na leczenie, lekarz przedstawia mu plan terapii. Lek. wet. Leonard Gugała (specjalizujący si Jak leczyć nowotwory? Kiedy już właściciel zwierzęcia zdecyduje się na leczenie, lekarz przedstawia mu plan terapii. Lek. wet. Leonard Gugała (specjalizujący si Rating: 0

komentarze (7)

 • Kinga

  Kinga

  Dobrze, że nasi czworonożni przyjaciele też mają szansę na leczenie 🙂

 • Meniek

  Czytam ten artykuł i sam nie wierzę, bo przynajmniej od roku wiadomo że jest Radioterapia w Polsce w klinice Vetspec w Groblicach pod Wrocławiem. Poza tym same koszty prowadzenia leczenia w Groblicach nie są tak spektakularne jak to opisano w tym artykule. Wyniki natomiast mają świetne, wystarczy obejrzeć ich zdjęcia z leczenia choćby na fejsie.

 • Aiko_oshizuko

  Styczniowy Przyjaciel Pies przynosi nam bardzo ważny artykuł. Osobiście uważam, że tego artykułu nie powinien ominąć nikt, kto styczniowy numer PP zakupił, a powiem więcej: dla samego tego artykułu warto kupić obecny numer miesięcznika, ponieważ nowotwory u zwierząt to temat, o którym mówi się niestety za mało. Niewiele jest opracowań dostępnych powszechnie dla statystycznego opiekuna psa lub kota; niewielu opiekunów ma świadomość tego, że rak może dotknąć ich ulubieńca; niestety również część lekarzy weterynarii nie uczula opiekunów na możliwość wystąpienia tej choroby u ich zwierzaka, nie wspomina o możliwości regularnego wykonywania choćby standardowych badań krwi, z których można wykryć czy w organizmie pupila nie rozwija się stan zapalny – a od tego już tylko krok, od postawienia wczesnej diagnozy i to nie tylko w przypadku raka. A zwierzę? No cóż, większość psów i kotów ukrywa pierwsze objawy chorób, co jest uwarunkowane instynktem przetrwania. Większość opiekunów jest alarmowana przez swojego czworonożnego podopiecznego, że coś jest nie tak, kiedy już naprawdę jest nie tak. Kiedy już naprawdę boli. Szukając przyczyny tego bólu może się okazać, że to właśnie zmiany nowotworowe go powodują. Jednak często diagnoza zostaje postawiona stosukowo późno i zapewne nie jest ona miła dla właściciela zwierzęcia, zapewne budzi wiele obaw, być może wzbudza także poczucie winy (bo może zrobiłem coś, co doprowadziło zwierzaka do takiego stanu; bo tak późno zareagowałem). Warto obserwować swojego pupila i jeśli tylko zwierzę zaczyna zachowywać się czy wyglądać inaczej niż zwykle (jest apatyczne, odciąża jedną z kończyn, chudnie mimo takiej samej dawki żywieniowej, na ciele pojawiają się guzki czy zwiększa się objętość jego jamy brzusznej) należy odwiedzić weterynarza, a w przypadku diagnozy choroby nowotworowej zamiast rozpaczać lepiej natychmiast działać. I tu z pomocą przychodzą lekarze weterynarze-onkolodzy, których na szczęście w naszym kraju jest coraz więcej, którzy mają ogromną wiedzę i pomogą dobrać odpowiednią formę terapii. A tych jest naprawdę wiele rodzajów i w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ogólnego stanu zdrowia pupila oraz naszych możliwości, choćby finansowych zapewne znajdziemy sposób na wyleczenie naszego psa czy kota lub chociaż poprawienie komfortu jego życia jeszcze na jakiś czas. Często pomocą w terapii jest amputacja chorej kończyny – nie obawiajmy się tego! Zwierzak, nawet jeśli będzie musiał się trochę bardziej oszczędzać, świetnie i stosunkowo szybko przystosuje się do swoich nowych możliwości! Temat miesiąca świetnie obrazuje nie tylko możliwości terapii i postęp weterynarii w dziedzinie onkologii, ale również opisuje dokładnie rodzaje nowotworów jakie najczęściej dotykają nasze psiaki i podpowiada, które z ras są bardziej narażone na ich wystąpienie. Z racji tego, że skłonności do raka są przekazywane genetycznie do ograniczenia ich występowania w przyszłości poza możliwościami badań weterynaryjnych duże znaczenie będą miały również mądrze ułożone plany hodowane ras najbardziej narażonych. I tu duże pole do popisu dla kynologów i hodowców. Ale nie tylko oni mają wpływ na nasze zwierzaki! Zdrowe środowisko życia (uwaga m.in. na dym nikotynowy!), prawidłowe – możliwie jak najmniej przetworzone – jedzenie, ograniczenie czynników stresogennych, codzienny ruch i profilaktyczne badania to jest to, co wszyscy – nie tylko hodowcy – możemy, a nawet powinniśmy zapewnić naszym pupilom. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć możliwości wystąpienia raka wśród naszych psów i kotów! A jeśli już rak wystąpi, nie bójmy się zawierzyć życia naszych zwierząt profesjonalistom, bo one są warte podarowania im choćby krótkiego okresu życia bez cierpienia. Zwierzęta żyją chwilą i dla nich każdy następny podarowany dzień będzie czymś wspaniałym!

 • Huskylove

  Huskylove

  Jak dobrze, że mnie to nie dotyczy – myślałam będąc w trakcie czytania artykułu. Dopiero po zapoznaniu się z historią tollerki Leeloo i jej właścicielki uświadomiłam sobie, że to nieprawda! Choroba ukochanego czworonoga jest niczym cios nożem w plecy, przychodzi znienacka, gdy właściciel kompletnie się tego nie spodziewa. Doświadczyć jej może KAŻDY z nas. Rak wiąże się z ogromnym bólem, smutkiem i wieloma trudnymi decyzjami, które trzeba podjąć. Pan Maciej Sas, autor artykułu, porusza temat niełatwy, ale ważny. Rozmawia z onkologami weterynaryjnymi, specjalistami w swojej dziedzinie, którzy ze szczegółami opowiadają m.in. o różnych metodach leczenia nowotworów czy profilaktyce. Styczniowy temat miesiąca jest rzetelnym źródłem wiedzy, ale także… daje nadzieję! Jak głosi tytuł, „rak to nie wyrok”! Często jesteśmy w stanie zrobić dla chorego pupila więcej niż nam się wydaje, np. zapewnić mu piękne, godne życie bez bólu. Choćby miało ono trwać rok…

 • miniamiga

  Rak… słowo budzące strach w każdym człowieku. Może napotkać na drodze każdego bez wględu na stan materialny, płeć czy rasę, bardzo często dotyka też zwierzęta. Moja poprzednia suczka zmarła na raka. Po ciężkiej walce w klinice po powrocie do domu zmarła na swoim legowisku. Miała tylko 10 lat. Tylko mimo, że dla niektórych było to aż 10 lat. mowili że pies 10 letni jest juz stary i nie nadaje się już do niczego oprócz uśpienia. Nie rozumiałam tego ponieważ bez wzgledu na wiek kochałam ją coraz mocniej. Dla mnie to nadal byla mlodka pełna energi suczka. Walczyła do końca. Walczyla bo miała dla kogo. Leczenie było drogie ale była tego warta. jej życie było warte każdą cene. Ciepienie było ogromne, zarówno dla niej jak i dla całej mojej rodziny. Miałam ją od 4 roku życia, czyli odkąd pamiętam, wię nie ma co się dziwić, że chciałam ją zatrzymać za wszelką cene. po jej śmierci pomyślałam, że juz nigdy nie bede chciała mieć psa. Po długim czasie i namyśle stwierdziłam, że przygarne szczeniaczka. Wiem, że nie chciała bym cierpiała. Dziś jestem szęsliwa mimo bólu po jej stracie, bo wiem, że zrobiłam wszystko co było w mojej mocy. Teraz Perełka jest w lepszym świecie, bez cierpienia i myślę, że jest ze mnie dumna, a ona zawsze pozostanie w mojej pamięci <3. Trzymam kciuki za każdego pieska walczącego z tą chorobą. Bez wzgledu na wszytko zawsze pozostaną w naszych sercach !

 • Wedlowska

  Wedlowska

  Kiedy słyszymy słowo RAK, nasz mózg zaczyna ,,produkować ” miliony złych scenariuszy, zaczynając od cierpienia , a kończąc na śmierci. Niestety , ta choroba rozprzestrzenia się za coraz bardziej, dotykając wielu ludzi , jak również zwierzęta… smutny fakt , lecz prawdziwy. Nie da się zaprzeczyć, że inaczej będziemy podchodzić to choroby człowieka, a inaczej pupila. Różnią je przede wszystkim priorytety. Lekarze podkreślają, że należy robić wszystko , by uratować człowieka , ale w przypadku zwierzęcia najważniejsze jest ,żeby mógł żyć komfortowo , a jeśli nie jest to możliwe , lepiej ulżyć mu w cierpieniu… Jest to na pewno trudne dla opiekunów, ale gdy wszystko sobie przemyślą (po rozmowie z rozsądnym lekarzem) , z pewnością dojdą do odpowiednich wniosków. Jednak nie smućmy się ! Nie zawsze scenariusz może być tak czarny , jak się na początku wydaje . Jeśli istnieje choć cień nadziei, warto spróbować, nawet gdyby nasza radość miała trwać tylko kilka tygodni , czy miesięcy . Dla nas jest to tylko krótki odcinek, ale dla naszego zwierzaka szmat czasu, w którym może zaznać wiele szczęśliwych dni ! Tym którzy stanęli nad tym trudnym wyborem życzę trafnych, przemyślanych decyzji , które będą kierowane przez miłość , jaką darzymy nasze zwierzaki .

 • 12piesek

  12piesek

  Mówi się, że przyjaciół poznaje się w biedzie. A niektórzy tam zostawiają przyjaciela. Właściciel i pies są nierozłączni nawet, jak pies zachoruje. Pies może być bardzo młody, a tu nagle zachoruje na RAKA, ale to nie koniec pożyje jeszcze rok. Pies straci łapę, ale nadal będzie ulubieńcem pana/pani. Może będą musiały być krótsze spacery, bo psiak się szybciej męczy. Czy to problem? Właściciel będzie musiał się nim dobrze opiekować. Dużo osób porzuca takie biedaki, bo ,,dużo z nimi pracy”. A inni smucą się, płaczą, że ulubieniec niedługo odejdzie. I dlatego trzeba z nim jak najwięcej czasy spędzać z psem, żeby te dni spędził radośnie otoczony miłością i troską.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top