środa, 27 marca 2019

Psy na świecie. Smaczne, nieczyste, kochane…

29 czerwca 2018 05:59 12 komentarzy

Tokyo Japan - 2010Psy na świecie. Smaczne, nieczyste, kochane…

Uwielbiam psy – te słowa nie zawsze znaczą to samo. Wszystko zależy od tego, kto je wypowiada. Obywatel Austrii będzie miał na myśli gorące uczucie, jakim darzy swojego pupila, a Chińczyk z Kantonu może mówić o… ulubionej potrawie. Sezon na podróże  w pełni, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak psy są traktowane w różnych częściach świata, w różnych kulturach i religiach. 

Naszą wyprawę rozpoczniemy na Wschodzie. Tam z powodu znacznych różnic kulturowych najtrudniej się połapać, gdzie psy są dobrze traktowane, a których zakątków powinny unikać. Wielu Europejczykom region ten kojarzy się przede wszystkim z restauracjami serwującymi dania z psów. Czy rzeczywiście jedzenie czworonogów jest takie powszechne?

Chiny

Dr Katarzyna Proctor, sinolog z Uniwersytetu Warszawskiego, przyznaje, że w Chinach można znaleźć miejsca, w których psina uchodzi za rarytas. – Oczywiście, zetknęłam się z jedzeniem psów, ale to nieprawda, że wszędzie takie potrawy są dostępne. W niektórych prowincjach obowiązuje zakaz – wyjaśnia. – Psy jada się przede wszystkim w Kantonie. Tam zresztą je się wszystko. Dla Europejczyka zjedzenie psa to trudna sprawa, oczywiście, jeśli wie, co je… Podobno pies smakuje jak kurczak, ale sama nie próbowałam – zapewnia pani doktor. Jak mówi, w Kantonie psie mięso, surowe albo już upieczone, można znaleźć na większości targów, gdzie psie tusze wiszą jak kurczaki… – Nikt mnie nie namawiał do jedzenia psiny. Mieszkańcy miasta wiedzą, że Europejczycy jej nie chcą.  I że w ogóle mają dziwne podejście do psów, które uważają za przyjaciół – śmieje się Katarzyna Proctor. – Kiedyś odwiedziła mnie w Polsce znajoma Chinka. Miałam wtedy dobermankę Korę. Kiedy moja znajoma zobaczyła psa, strasznie się dziwiła, że taki duży zwierz siedzi w domu i nic nie robi, że nie ma z niego żadnego pożytku.  A jeszcze trzeba go utrzymać! – opowiada.  Na północy i północnym zachodzie Chin psy są zwierzętami użytkowymi – pilnują domostw czy stad zwierząt domowych. Ale żeby pies siedział w domu i nie było z niego żadnego pożytku? To niemożliwe… Za to na Tajwanie, gdzie studiowała pani Katarzyna, psy mają o niebo lepiej – na pewno się ich nie jada – to zakazane. Wielu ludzi ma w domu małe czworonogi towarzyszące, które są traktowane jak żywe zabawki. – Za najlepsze uważa się yorki, ale są też przedstawiciele innych małych ras. Zdaniem właścicieli pięknie wyglądają  w specjalnych ubrankach – opowiada pani sinolog i dodaje, że właściciele kupują im też… wózeczki, w których wożą je po ulicach. Liczne sklepy z akcesoriami dla psów oferują mnóstwo takich gadżetów. Co sądzą o nich chińskie psy, tego się niestety nie dowiemy.

Japonia

Moda na kolorowe ubranka dla małych psów-zabawek rozprzestrzeniła się też na Japonię, gdzie w dużych miastach łatwo natknąć się na małe psiaki w kolorowych wdziankach. Jednak na japońskiej wsi czegoś takiego się nie zobaczy. Atsuko Konno, Japonka od 26 lat mieszkająca w Polsce, mówi, że zwykle psa mają w jej ojczyźnie ci, którzy mieszkają we własnym domu. W małym mieszkaniu nie wolno mieć takiego towarzysza. Jeśli już, to jest to kot. – Ja wychowywałam się w domu na wsi. Mieliśmy psa, ale on nigdy nie wchodził do środka, zawsze był na zewnątrz. Zabieraliśmy go na spacery, ale na pewno nigdy nie zakładaliśmy mu ubranek – śmieje się pani Atsuko.  W Kraju Kwitnącej Wiśni Europejczyków może szokować coś innego niż w Chinach – tu psa można kupić w… hipermarkecie. Karolina Przybylińska na swoim blogu „Z uśmiechem przez Japonię” (http://podrozejaponia.blogspot.com/2012/08/kupic- -psa-w-japonii.html) opisuje, jak przestraszone szczenięta są trzymane w boksach  w centrum handlowym. „Po takiej wizycie  w supermarkecie, gdzie jak warzywa czy owoce możemy sobie wybrać psy lub koty, odnoszę wrażenie, że dla wielu Japończyków (na pewno nie wszystkich, w to akurat nie uwierzę) zwierzak to zabawka – zwłaszcza pies (o Polakach i ich nieodpowiedzialności wspominać nie będę, bo to jest blog o Japonii, a nie o Polsce)” – pisze.

Pages →  1 2 3 4 5

Psy na świecie. Smaczne, nieczyste, kochane… Reviewed by on . Psy na świecie. Smaczne, nieczyste, kochane... Uwielbiam psy – te słowa nie zawsze znaczą to samo. Wszystko zależy od tego, kto je wypowiada. Obywatel Austrii b Psy na świecie. Smaczne, nieczyste, kochane... Uwielbiam psy – te słowa nie zawsze znaczą to samo. Wszystko zależy od tego, kto je wypowiada. Obywatel Austrii b Rating: 0

komentarze (12)

 • Kochamsznupki

  Ja tego nie rozumiem jak można zjeść najlepszego przyjaciela, czy rzucić w niego kamieniem . Przecież te psy mają uczucia. niedawno oglądałam filmik o psach w Chinach coś strasznego, zamknięte w ciasnych klatka zbite ze sobą. Prawie się popłakałam i zeszłam do mojej suczki Figi i spojrzałam jej w oczy i pomyślałam przecież jakbym zjadła takiego psa to chyba do końca życia bym sobie tego nie wybaczyła. Ale ciesze się że ja ochroniłam przynajmniej tą jedną suczkę i że jest ze mną szczęśliwa. Mam nadzieje że psi los na świecie się zmieni na leprze serdecznie pozdrawiam redakcję i wszystkich czytelników

 • Kochamsznupki

  konkurs na recenzje : Ja tego nie rozumiem jak można zjeść najlepszego przyjaciela, czy rzucić w niego kamieniem . Przecież te psy mają uczucia. niedawno oglądałam filmik o psach w Chinach coś strasznego, zamknięte w ciasnych klatka zbite ze sobą. Prawie się popłakałam i zeszłam do mojej suczki Figi i spojrzałam jej w oczy i pomyślałam przecież jakbym zjadła takiego psa to chyba do końca życia bym sobie tego nie wybaczyła. ale ciesze się że ja ochroniłam przynajmniej tą jedną suczkę i że jest ze mną szczęśliwa. Mam nadzieje że psi los na świecie się zmieni na leprze serdecznie pozdrawiam redakcję i wszystkich czytelników

 • Izka

  Witam. Ja może wypowiem się w imieniu mojego psiaka, który siedzi mi na kolanach i ze zdziwieniem patrzy w monitor i to co jest napisane w artykule. Każdy może odebrać artykuł w różnoraki sposób, lecz jak dla mnie nie powinno być takich sytuacji jak zaniedbane i głodne psiaki, bez kochającego domu, czy też podawane w postaci dania na talerzu (dla nas to nie jest do przyjęcia, znów dla innych np. jedzenie krowy jest nie do przyjęcia). Co kraj to obyczaj. Jednak nie wyobrażam sobie gdy patrzę na mojego malucha w nim posiłku, tylko najlepszego kompana w życiu.

 • Maciek Janowski

  Temat miesiąca sierpniowego numeru PP ,,Psy na świecie: smaczne, nieczyste, kochane” od razu wzbudził u mnie ciężki wstrząs uczuć, kiedy dowiedziałem się jak psy traktowane są np. w Korei Południowej lub w krajach muzułmańskich, gdzie u pierwszych psy się je, a u muzułmanów psy uważa się za ,,nieczyste” co jest kompletną głupotą, ponieważ psy kochają wszystkich, bezwarunkowo za co są karane. O niebo lepiej sytuacja wygląda w Europie, gdzie na przykład w Austrii psy mogą wejść gdzie chcą bo są kochane, szanowane oraz są członkami rodziny. Równie dobrze sytuacja wygląda w Szwecji gdzie osoba będąca opiekunem czworonoga pracuję więcej niż 4 godziny nie może mieć psa- co dla ich wielbicieli może wydawać się smutne- jest tak jednak tylko na pierwszy rzut oka, ponieważ w Szwecji istnieją specjalne świetlice dla psów! -W Grecji, choć duża część psów nie ma domu, mieszkańcy tej południowej części Europy dokarmiają psy i dbają o nie, i choć psów w Grecji w mieszkaniach trzymać nie wolno, nie jest to tak bardzo pilnowane przez miejscowe władze. Nie można też jednak zapominać o krytycznej sytuacji psów w Afryce, gdzie są one wykorzystywane tylko do pracy, są brudne, nie kochane i nie szanowane, nie lepiej jest w Ameryce Południowej gdzie psy jedzą… odpadki i śmieci wyrzucane przez ludzi, przez co są zachudzone, głodne oraz najczęściej właśnie przez głód kończą swój żywot. -W Izraelu, podobnie jak w krajach muzułmańskich psy uważane są za ,, nieczyste”, jednak w odróżnieniu od muzułmanów, dużo osób w Izraelu sprzeciwia się takim głosom, dzięki czemu czemu powstaje tam coraz więcej atrakcji dla czworonogów. Wróćmy jeszcze na chwile do Azji, aby trochę ocieplić wizerunek Azjatów do psów. – A chodzi mi głównie o Tajlandię gdzie dla psów w upalne dni zawsze znajdzie się miska zimnej wody i coś do jedzenia, niestety, takich krajów jak Tajlandia brakuje, a przeciwieństw wręcz odwrotnie, w Japonii na przykład psy można kupić w hipermarkecie i innych większych sklepach. Dlatego wynagrodźmy Europejskim psom ból swych braci z innych części świata.

 • Aguti

  Już sama zajawka sierpniowego tematu miesiąca na stronie internetowej mnie zainteresowała. W końcu przecież każdy prawdziwy psiarz powinien wiedzieć, jak życie jego ulubionych zwierząt wygląda nie tylko w najbliższej okolicy, ale też w innych zakątkach globu! Po przeczytaniu artykułu, zerknęłam na pierwsze komentarze na jego temat i pomyślałam, że niektórzy chyba zbyt krytycznie postrzegają teraz na przykład Japończyków. Czy rzeczywiście wszystkie psy są przez nich traktowane, jak maskotki? Nie! A przynajmniej tak wynika z wypowiedzi byłej mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. Wielu z Was z oburzeniem wspomina też o jedzeniu psiego mięsa w niektórych wschodnich rejonach, ale to, że ten fakt jest powszechnie znany, wcale nie oznacza – powszechnie stosowany, co zostało podkreślone w artykule. Niedawno byłam z moją suczką przez kilka dni na wsi. Widziałyśmy psiaki na łańcuchach, ale wiele miało ładne kojce, inne biegały po podwórkach i bardzo dużo spotkałyśmy na spacerach z właścicielami! Dlatego sądzę, że obraz wsi, na której mieszkają wyłącznie zaniedbane, non-stop uwiązane czworonogi, jest mylny. Nie możemy uogólniać – zarówno jeśli chodzi o niewielkie regiony, jak i o całe państwa. Zauważmy, jak trudno było sporządzić artykuł zawierający tak wiele rzetelnych informacji. Pamiętajmy więc, żeby żadnej z nich nie pomijać przy ocenie danych krajów i sami zacznijmy obserwować!

 • ciaudzia

  Sierpniowy temat miesiąca świetnie opisuje różnice w traktowaniu zwierząt w różnych częściach świata. Mam nadzieję, że dzięki ludzie nie będą trzymali się błędnego stereotypu, że w Chinach jada się psy. Myślę, że psiarze głównie przez ten stereotyp nie są pozytywne nastawieni do tego kraju. Mimo, że psy nie są tam tak popularne, to nie są wcale źle traktowane. Natomiast ciekawostką było dla mnie, że w Austrii psy są aż tak mile widziane. Z chęcią wybiorę się tam kiedyś z moim pupilem. Choć w Polsce psy są coraz częściej mile widziane również w sklepach i restauracjach to mam nadzieję, że w niedługim czasie nastawienie to zmieni się na jeszcze bardziej pozytywne.

 • Piesovelove

  Ostatni temat miesiąca przybliżył nam sposób postrzegania psów w różnych częściach globu. Jedni, jak Austriacy traktują ich jak pełnoprawnych członków rodziny, inni , na przykład Chińczycy – jako posiłek. Ponoć nie jest to tak bardzo powszechne jak nam się wydaje, ale jednak występuje. Jako psiarze wzdrygamy się na samą myśl jedzenia czworonożnego przyjaciela. Zajrzyjmy jednak również na własne podwórko – gdy ktoś narzeka na zły los zwierząt u nas często pada kontrargument ,,nie przesadzajmy, w Azji psy zjadają, i co?”. Zastanówmy się jednak czy to aby na pewno jest odpowiedni przykład? Nie sądzę. Chcąc piąć się w górę, powinniśmy wzorować się na postępowaniu państw lepiej rozwiniętych pod względem kynologii a nie wytykać gorsze zwyczaje innym. Spójrzmy na Austrię – tam z psiakiem można wejść praktycznie wszędzie, u nas – gdzie nie odwrócimy głowy znaki ,,psom wstęp wzbroniony”. Restauracje często tłumaczą się, że takie niby są nakazy sanepidu, ten jednak to dementuje. To właściciel lokalu decyduje, czy zgadza się na pobyt czworonogów i na jakich warunkach. Co tak naprawdę przeszkadza nam psiak, który będąc na smyczy grzecznie leży przy nogach swego pana? Przykro to mówić, ale bywa że nie raz to ‚właścicielski’ pies jest bardziej zadbany niż niejeden człowiek, temu drugiemu jednak wstępu do większości sklepów itp. nie zakazujemy. Przyjęło się u nas, że psów nie można nigdzie zabrać na zasadzie ,,nie bo nie”. Kto wie, jeśli zmienilibyśmy myślenie i przepisy, stalibyśmy się bardziej ,,pro-psim” krajem, mniej czworonogów byłoby porzucanych np. w okresie wakacyjnym, bo zabranie ich w większość miejsc nie stanowiłoby problemu?

 • Tola

  Temat miesiąca jest bardzo ciekawy. Z chęcią się co do niego wypowiem. Nigdy na wschodzie nie byłam, pewnie też nie pojadę bo.. mnie kultura tamtych krajów nie interesuje. Pewnie zdarzyłby się jeden, który byłby ciekawy do zwiedzenia i przeanalizowania kultury. Zaznaczam też że nie jestem wegetarianką ani weganką. Posiadam 3 letniego biszkoptowego labradora, a na gospodarstwie jest 5 kur. Jem mięso; wołowe, drób itp. Takie jak przeciętny polak. Wydaje mi się że przysłowie; ‚Co kraj to obyczaj” jest zgodne z prawdą. U nas w Polsce je się mięsa zwierząt hodowlanych typu; kury, kaczki, króliki, krowy, świnie; można tak wymieniać długo. Natomiast w innych krajach jedzenie przykładowo krowy jest zabronione bo to święte zwierzę. Nie wyobrażam sobie natomiast bym miała najpierw mieć pod opieką psa, a później zrobić z niego.. rolady. To jest tak samo jak inni nie wyobrażają sobie jedzenia krów/świń a psy/koty to dla nich normalne. Może być to kontrowersyjne dla ludzi Europy, którzy to mają swoich psich/kociach przyjaciół i nie wyobrażają sobie by ich jeść. Osobiście nic do tego nie mam. My jemy krowy, świnie – oni psy i koty.

 • Alfik

  Z dużym zainteresowaniem zajrzałam do tematu miesiąca. Artykuł przybliżył nam kraje odległe o zupełnie innych kulturach i wierzeniach. Jaki jest stosunek do psów w innych częściach świata? Są tak samo kochane, czy wręcz przeciwnie? Artykuł przyciągnął tematem. Dla większości połączenie wyrazów Chiny i pies ma niezbyt miłe skojarzenia. A jednak jest inaczej niż ogół myśli. Co prawda można tam zjeść psa (co piszę z bólem), ale nie wszędzie i nie jest to danie główne. W Japonii psy w marketach… cóż, w tamtych rejonach psy służą jako maskotki, są wożone w wózkach, przebierane. Najpierw jest słodki szczeniaczek, a potem baletnica zamknięta w wózeczku. Mongolia- psy można spotkać na otwartych terenach, a gdy są niepożądane rzuca się w nie kamieniami. Pomimo upałów w Tajlandii bezdomne czworonogi mają, co pić i są zadbane. Wierzy się tam, że psy są Przewodnikami Dusz. Psy w Tajlandii mają n pierwszy rzut oka czego dusza zapragnie! Tylko czy pies jest szczęśliwy nie mając swojej rodziny? Zadbanie o psa to jedno, pokochanie- to drugie. Najbardziej jednak zaskoczył mnie fragment dotyczący krajów muzułmańskich. Psy są uważane za nieczyste. Nie mają w nigdzie wstępu, mogą tylko w ostateczności bronić domu. Zaciekawiło mnie, czy ma to związek z higieną. Psy (nie oszukujmy się) nie są zbyt czyste. Kocham psiaki, ale niestety taka jest prawda. Za to koty to czyściochy, myją się same. W krajach muzułmańskich koty są uważane za stworzenia czyste i pożądane. Więc może to nie chodzi tylko o czystość duchową? W wielu zakątkach świata człowiekowi towarzyszy pies. Jednak jak różne są relacje i podejście do czworonogów innych krajach! Jedni uważają je za najlepszych przyjaciół, inni za przysmak, zabawkę lub nieczystą duszę. Niesamowite, prawda?

  • Alfik

   Przepraszam, za niektóre błędy. jednym miejscu jest „w” (a nie powinno go tam być), a w innym nie ma. Przepraszam, ale mam problem z komputerem i nie wiem, czy on mi już skasował dany wyraz, czy nie. 🙁 😉 Pomimo tych drobnych byków chyba nie mieliście problemu ze zrozumieniem tekstu. Mam nadzieję. 😉

 • Matylda

  Temat miesiąca przeczytałam z zaciekawieniem. Dużo osób narzeka na warunki i traktowanie psów w Polsce. Nie zauważają jednak, że w innych krajach psy są traktowane jako pożywienie czy maskotki. Już wcześniej wiedziałam, że Muzułmanie traktują psy „inaczej”, a w Austrii psy mogą więcej. Natomiast pierwszy raz, właśnie dzięki temu wpisowi, dowiedziałam się, że w Japonii można kupić psa w markecie :O U nas ten pomysł by nie przeszedł, w ogóle jest to zastanawiające, ludzie kupują pieseczki bo słodziutkie, ale nikt nie zastanawia się co dzieje się z suką, która zapewne traktowana jest jak fabryka szczeniąt… W Chinach i innych krajach Azji psy są jedzone… Z jednej strony jest to kontrowersyjne, zwłaszcza dla ludzi Europy, którzy psy traktują jako przyjaciół i obrońców.Jednak niektórzy jedzą też konie, czy krowy – uważane za święte w Indiach, też się pewnie pukają w głowę 😛 Afryka? W sumie nie dziwię się że psy są tam tak traktowane, przecież w niektórych przypadkach sami ludzie nie mają co jeść, a pies? Kto by się nim przejmował, ma bronić stada przed dzikimi zwierzętami. Tajlandia tam, w sumie, psy najgorzej nie mają. Są dobrze traktowane, ale… No właśnie, ale czy pies może być prawdziwie szczęśliwy bez swojego Ludzia? Wszelkie różnice w traktowaniu czworonogów wynikają z kultury, tradycji, religii. Warto abyśmy w Polsce zaczęli brać przykład z „tych dobrych państw”- te które traktują psy lepiej. Ostatnimi czasy w Polsce stosunek do psów zmienia się na lepsze, do coraz większej ilości sklepów/restauracji/urzędów czy nawet aptek można wchodzić z czworonożnym przyjacielem, oby tak dalej!

 • 999999999

  psy to też zwierzęta przecież koninę jemy,nie jestem za tym żeby łapać psy i je zabijać.Ale nic już się nie da zrobić.Nie wiedziałam też ,że w niektórych krajach na przykład afryce psy uważane są za nieczyste.A w japoni są do kupienia w sklepach i to nie zoologicznych tylko hipermarketach,biedne pieski nigdy nie włożyła bym takiego pieska do sklepu gdzie każdy może go kupić.Choć to zwierzę to też czuję,myśli i rozumie w pewnym sensie. W takim markecie na pewno piesek nie ma dobrze nikt się nim nie interesuje,chodzi im tylko o to żeby sprzedać pieska i dostać zapłatę a po kupnie, właściciel ma prawo zrobić z nim co zechce może go upiec albo przebierać w różowe sukienki.I właśnie takim sposobem brakuje miejsc w schroniskach.Najpierw człowiek kupuje słodkiego pieseczka a potem nudzi mu sie wyprowadzać wielkiego owczarka na spacer i trafia do schroniska.W Australii taki piesek ma luksusy większe nisz w europie czy Polsce.Jest wpuszczany praktycznie wszędzie i właśnie za tym jestem, wtedy pieski sie socjalizują i są przyjaźniej nastawione do ludzi.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top