czwartek, 21 lutego 2019

Kłopotliwe sąsiedztwo. Czworonogi za płotem

18 października 2018 06:05 6 komentarzy

EN_01208702_0356Kłopotliwe sąsiedztwo. Czworonogi za płotem

Sąsiadów zwykle się nie wybiera. Kto prowadzi hodowlę psów czy schronisko, musi zadbać o stosunki z osobami mieszkającymi w pobliżu i być przygotowanym na kompromisowe rozwiązanie pojawiających się problemów. Inaczej ryzykuje wieczną wojnę o szczekanie.

Nie wszyscy kochają zwierzęta. Są tacy, którym przeszkadza nawet to, że są w pobliżu. Wiosną tego roku cała Polska poznała mieszkankę wsi Gołuchów, koło Kalisza, która musiała zapłacić mandat w wysokości stu złotych za to, że w jej gospodarstwie… pieją koguty. Doprowadzili do tego sąsiedzi, którzy nie chcieli słyszeć „kukuryku” o czwartej rano. Właścicielka kogutów z ciężkim sercem przeznaczyła ptaki na rosół. Jak powiedziała dziennikarzom lokalnych mediów, drób hoduje od kilkudziesięciu lat, koguty zawsze z rana piały i nikomu we wsi to nie przeszkadzało. Aż ciarki przechodzą na myśl o tym, co by się stało, gdyby sprawa dotyczyła psów. Wprawdzie chyba się jeszcze nie zdarzyło, by sąsiedzi doprowadzili do likwidacji hodowli czworonogów, ale relacje z nieprzyjaznymi sąsiadami bywają trudne. Często, podobnie jak w sporze o koguty, konflikty wszczynają mieszkańcy miast, którzy wyprowadzili się na wieś w poszukiwaniu ciszy. Bywają zaskoczeni, że tu turkocze traktor, tam huczy kombajn, krowy ryczą, psy szczekają, koguty pieją o świcie, a obornik nie pachnie jak lawenda. Jednak czasem i przesiedlone mieszczuchy mają swoje racje.

Zazdrość o kudłate piękności

Z takimi sąsiedzkimi problemami zmagają się państwo Elżbieta i Grzegorz Wydrowie, którzy prowadzą pod Warszawą hodowlę alaskańskich malamutów. Przy okazji trenują też swoje czworonogi, bo te z sukcesami biorą udział w wyścigach psich zaprzęgów. Treningi odbywające się w weekendy i trwające zwykle do dwóch godzin, rzeczywiście mogą być hałaśliwe. – Psy są przygotowywane, ubierane w szelki, przypinane do wózka lub sań. To kilkunastominutowy rytuał, podczas którego nawołują się podekscytowane, „śpiewają”. Gdy już wystartują, pracują w ciszy – opowiada pani Elżbieta.
Niestety, nie każdy czuje romantykę psich wyścigów. Nie każdemu kojarzą się one z pięknymi górami na północy Ameryki, poszukiwaczami złota czy, chociażby, z sympatycznym serialem „Przystanek Alaska”. Jak relacjonuje pani Elżbieta, zdarza się, że przy ogrodzeniu ich posesji celowo wypuszczane są inne czworonogi – po to tylko, by drażnić malamuty. Podczas treningów dziwnym trafem na trasie zaprzęgów pojawia się puszczone luzem stado koni, które atakują zawodników. Kiedyś zapalił się dom państwa Wydrów, a sąsiedzi nie wezwali pomocy… – Mieszkamy na uboczu, od wsi oddzielają nas tory kolejowe i dwa zabudowania, niestykające się bezpośrednio z naszą działką – wyjaśnia pani Elżbieta. I dodaje, że na co dzień jej psy, choć z wyglądu groźne, szczekają bardzo rzadko. – Czasem tylko wyją, gdy do ogrodzenia zbliżają się dziki, ale krótko – opowiada Elżbieta Wydra. Czyżby hodowla licząca piętnaście alaskańskich piękności budziła czyjąś zazdrość i popychała do złośliwych czynów?

Pages →  1 2 3

Kłopotliwe sąsiedztwo. Czworonogi za płotem Reviewed by on . Kłopotliwe sąsiedztwo. Czworonogi za płotem Sąsiadów zwykle się nie wybiera. Kto prowadzi hodowlę psów czy schronisko, musi zadbać o stosunki z osobami mieszkaj Kłopotliwe sąsiedztwo. Czworonogi za płotem Sąsiadów zwykle się nie wybiera. Kto prowadzi hodowlę psów czy schronisko, musi zadbać o stosunki z osobami mieszkaj Rating: 0

komentarze (6)

 • dwbem

  dwbem

  Ja na szczęście nie mam problemów z sąsiadami choć od wielu lat mam po kilka psów, dużych obronnych i zawsze mieszkam w bloku mając wokól ludzi, dzieci i psy. Ale ponieważ wszystkie psy wychowuję i socjalizuję udaje mi się żyć w zgodzie z sąsiadami mimo, że przecież one od czasu do czasu szczekają, poza tym są duże i uznawane za groźne ale jakoś moje nigdy nie były groźne mimo szkolenia na obronne. Ale ja staralam się rozmawiać i tłumaczyć a nie kłócić i jakoś żyję ja i psy moje.

 • pekaes86

  Jak to dobrze, że mam „psiolubnych” sąsiadów – te słowa nasunęły mi się po przeczytaniu artykułu. Wiadomo, sąsiadów nie wybieramy – albo mamy to szczęście, że są życzliwi, wyrozumiali i można się z nimi dogadać, albo zawsze będą szukali „dziury w całym” – i przeszkadzać im będzie pianie koguta, szczekanie psa, dźwięk kosiarki czy hałas bawiących się dzieci. moi sąsiedzi w większości sami mają psy, więc często wymieniamy spostrzeżenia nt. naszych czworonogów, spotykamy się na wspólnych spacerach, etc. Nasze psiaki też się lubią nawzajem. Jeden z sąsiadów ma dość szczekoliwego i hałaśliwego psa, a że ich dom sąsiaduje akurat z moim ogrodem i tarasem przyznaję, że nieraz bywa to męczące, zwłaszcza gdy mam gości. Ale zawsze sobie jakoś radzimy, sąsiedzi zabierają wtedy psa na spacer, do domu. Trzeba sobie nawzajem nie dokuczać czy uprzykrzać życia. Pies to pies – tak jak ludzie rozmawiają, krzyczą, tak dla niego rozmową czy próbą zwrócenia uwagi jest szczekanie. Nie rozumiem, dlaczego ludzi to dziwi a niektórzy chcieliby go za to karać. To normalna sprawa. Mieszkam na wsi i szczekające przy ogrodzeniu psy to dla mnie normalka. Ludzie, opamiętajmy się i nie skaczmy sobie do gardeł z powodu szczekania psa. Są naprawdę gorsze problemy. Trochę wyrozumiałości!

 • Wedlowska

  Wedlowska

  Żyć w zgodzie z sąsiadami , hm ? Niekiedy trudno zachować tę złotą zasadę, by bez wyrzutów sumienia, czy złości powiedzieć im rano ,,dzien dobry „. A jeśli mamy psa ( albo kilka ) sprawa może się nieco skomplikować. Podkreślam jednak ,, nie musi ” 🙂 . Jeśli chodzi o mnie, moją rodzinę i zwierzęta, które się u nas znajdują, nie ma tego typu nieporozumień, gdyż mieszkamy w oddaleniu o innych domów. Myślę jednak, że kluczowym elementem do zgody ,może być zawiązanie dobrego kontaktu. Niekiedy na naszej drodze stają również niezbyt uprzejmi ludzie, którzy nawet nie chcą spróbować załatwić sprawy, tak jak przystało, czyli kulturalnie. Ale to już inna bajka ;). Uważam, że każda chociażby próba, chęć rozwiązania problemu, wyszkolenie psa na ile to możliwe, żeby nie irytował zbytnio sąsiada ( nie mówiąc już o sptrzątaniu po swoim czworonogu 🙂 ) daje tylko większe szanse na porozumienie. Zdaję sobie sprawę, że świat nie jest taki, jak byśmy chcieli, ale nie widzę powodu dla którego ciągłe sprzeczki miałyby być powodem stresów naszych i sąsiadów. Na pewno da się to załatwić :).

 • Lusia

  Lusia

  Niektórzy ludzie tylko szukają powodów aby pozbyć się psów z sąsiedztwa :/

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top