czwartek, 21 lutego 2019

Temat Miesiąca: Co czytać, by wiedzieć… Wszystko o psach

20 września 2018 06:06 2 komentarzy

PantherMedia 08.2016 Top Sellers

Co czytać, by wiedzieć… Wszystko o psach.

Polacy lubią psy. Tę prawdę potwierdza nie tylko obecność miliona czworonogów w polskich domach, ale i wygląd księgarnianych półek uginających się pod ciężarem poradników dotyczących zdrowia, hodowli i wychowania psów. Na uwagę zasługują książki o psach, w których kluczową rolę odgrywają właśnie czworonożni bohaterowie.

Warto zapoznać się z publikacjami dostępnymi na rynku wydawniczym, aby uświadomić sobie, jakie książki mogą być pomocne w przypadku różnego rodzaju kłopotów z pupilem, a jakie pozwolą miło spędzić czas – z dobrą lekturą i wiernym zwierzęciem leżącym u stóp.

Przegląd ras

Przewodniki prezentujące rasy psów z całego świata, ich historię i ewolucję to, dzięki dynamicznie rozwijającej się sztuce fotografii, najczęściej albumy ilustrowane zdjęciami doskonałej jakości, porządkujące informacje według określonych kryteriów. Tamsin Pickeral, autorki „Pięknych psów. Ilustrowanej historii ras” (Buchmann 2012) nie interesują pochodzenie czy przynależność do konkretnej grupy FCI, ale cechy charakteru psów (np. wierność) oraz wygląd (elegancja). Z kolei we wznowionej niedawno książce „Rasy psów” Evy Marii Krämer (Multico 2015) podstawę klasyfikacji stanowi wielkość zwierząt.
Miłośnikom psów polujących można polecić bogato ilustrowany album „Rasy psów myśliwskich” Jochena Beckera (RM 2009). Piękne fotografie posokowców, wyżłów czy gończych, a także opisy przydatności przedstawicieli poszczególnych ras w czasie polowania sprawiają, że ta pozycja z pewnością zainteresuje wszystkich właścicieli zwierząt o takiej użytkowości. A wielbiciele posokowców zapewne sięgną także po niewielką książkę z serii „HOBBY” autorstwa Magdaleny Król („Posokowce”, Egros 2015).
W 2012 roku ukazał się poradnik „Psy rasowe. Wybór, opieka, rasy” Anny Biziorek (SBM). Nie jest to jednak książka poświęcona wszystkim przedstawicielom rodzaju canis, a przegląd 80 wybranych ras. Pewne ograniczenia zdecydowała się także wprowadzić Camilla de la Bedoyere w przeznaczonym głównie dla dzieci miniatlasie „Psy. Jak rozpoznać 50 ras”. Intrygująca okładka przedstawiająca dalmatyńczyka otoczonego „chmurkami”, w których zawarte zostały informacje dotyczące poszczególnych części ciała psa, ułatwia młodemu kynologowi rozpoznawanie wielu ras. Można również sięgnąć po przegląd 50 ras zatytułowany „Pieski, psiaczki i szczeniaczki” Nicoli Jane Swinney (Foxgames 2014), pracę zbiorową „Pies. Rasy z całego świata” (Fenix 2014), „Encyklopedię. Psy” Izabeli Wierzbowskiej (Kluszczyński 2012), album „Psy rasowe. Pochodzenie, rasy, zachowania” Izabeli Przeczek (SBM 2016), „Encyklopedię. Psy rasowe” Agnieszki Nojszewskiej (Dragon 2011), „Psy rasowe. Ilustrowana encyklopedia. Pochodzenie, rasy, hodowla, opieka” Edwarda Banksa (Buchmann 2008), pracę zbiorową „100 najpiękniejszych ras psów” (Dragon 2014) – choć akurat na temat urody psów można się spierać, czy wreszcie dedykowaną dzieciom „Encyklopedię najmłodszych. Psy” Danuty Zgliczyńskiej (SBM 2015). Ponadto na uwagę zasługuje nieco zapomniana pozycja z serii „Leksykon przyrody”; autorzy pracy zbiorowej „Psy” prezentują rysunki – co w dobie fotografii cyfrowej ma swoisty urok – kilkudziesięciu ras psów, opisując pokrótce ich charakter i pochodzenie (Delta WZ 2003). Czytelników poszukujących monografii poświęconej psom być może zainteresuje publikacja „Rasy psów. Kompendium” Juliette Cunliffe (Parragon 2005). Książka liczy 380 stron wypełnionych zdjęciami i cennymi informacjami. Autorka skupia się nie tylko na historii poszczególnych ras, lecz także psiej anatomii, zdrowiu
i żywieniu. Wprowadza też czytelnika w świat szkolenia psów towarzyszących oraz służbowych, pracujących w policji i grupach ratowniczych. Równie ambitny zamysł przyświecał Alainowi Fournierowi podczas pracy nad „Ilustrowaną encyklopedią psów rasowych” (Carta Blanca 2012). Na 376 stronach pięknie ilustrowanej książki przedstawiono ponad 330 ras uznanych przez FCI. Znaleźć tu można informacje dotyczące zarówno wyboru i kupna zwierzęcia, jak i wychowania, żywienia oraz pielęgnacji.
W księgarniach dostępne są publikacje poświęcone konkretnym grupom psów oraz poszczególnym rasom. Wymienić należy przede wszystkim „Brytyjskie psy pasterskie” (Mako 2000) autorstwa sędziów kynologicznych Anny i Mirosława Redlickich. Duże znaczenie ma fakt, że w książce znalazły się zdjęcia pochodzące od hodowców psów z niemal całego świata. Na uwagę zasługują również „Dogi” autorstwa Daniela Capricorna (Capricornus 2007) – książka z cyklu „Psy bojowe świata”. W tej serii ukazały się opublikowane w tym samym roku „Bull-i-teriery” i „Pitbull-amstaff” oraz „Dalekowschodnie psy bojowe” (2008). W ofercie wydawniczej Galaktyki znajdują się książki autorstwa zespołu Over Dieren z cyklu „Pies na medal”, poświęcone np. westie czy australian silky terrierowi. Z kolei wydawnictwo Egros w serii „Hobby”, poza wspomnianymi posokowcami, opisuje bulmastify, berneńczyki i wiele innych ras. Również oficyna wydawnicza Mako słynie z popularyzowania wiedzy o psach. Ukazały się w niej książki poświęcone zarówno rasom chętnie hodowanym w Polsce, jak i tym nieco rzadziej spotykanym: shih-tzu czy lhasa apso.

Wychowanie i (psy)chologia

Johna Fishera nie trzeba polskim czytelnikom przedstawiać: „Okiem psa” (PWRiL 2015) to, jak czytamy w sieci, „pierwszy na polskim rynku wydawniczym poradnik psychologii psa”. Choć od daty pierwszego wydania upłynęło wiele lat i dzisiaj w księgarniach nie brakuje podręczników autorstwa behawiorystów i zoo-psychologów, ta pozycja wciąż cieszy się dużą popularnością i uznaniem właścicieli. Duże poczucie humoru Fishera i chętnie przywoływane anegdotki sprawiają, że treść książki, de facto naukowej, jest łatwo przyswajalna. Podobnie jest w przypadku „Zapomnianego języka psów. Jak zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka” Jan Fennell (Galaktyka 2007). Autorka przedstawia metodę szkolenia psów opartą na przekonaniu, że do psów trzeba przemawiać w ich języku – czyli języku ustalonej hierarchii w stadzie. W 2014 roku ukazała się druga część książki: „Zapomniany język psów w praktyce” (Galaktyka).
Inną znaną, a dla niektórych kontrowersyjną, postacią w świecie kynologii jest Cesar Millan, gwiazda programu „Zaklinacz psów”. Jego książki wydane przez Illuminatio to: „Jak uszczęśliwić psa. 98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza psów” (2014), „Jak zostać przywódcą stada. Sposób Cesara, aby odmienić swojego psa i własne życie” (2012) i „Jak wychować idealnego psa w okresie szczenięcym i później” (2013). Swego czasu sporą popularnością cieszył się również poradnik „Szczenię doskonałe” autorstwa Gwen Bailey (Galaktyka 2014). Recenzujący książkę behawiorysta Jacek Gałuszka stwierdził, że dzięki niej wychowano całe pokolenia doskonałych szczeniąt. Trudno o lepszą rekomendację.
Kilka lat temu ukazał się długo wyczekiwany przekład książki amerykańskiego badacza Jamesa O’Heare’a „Zachowania agresywne u psów. Analiza przypadków, zapobieganie i terapia behawioralna” (Galaktyka 2009). Imponujących rozmiarów publikacja naukowa polecana jest przede wszystkim weterynarzom i specjalistom szkolącym psy. Na co dzień bardziej przydatny wydaje się poradnik
„Agresja u psów. Postępowanie w przypadku zachowań agresywnych u psów” Joela Dehassego (Galaktyka 2014). Opisując różne rodzaje agresji (np. ze strachu, obronną, terytorialną), Dehasse interpretuje zachowanie zwierzęcia i radzi, w jaki sposób  rozwiązać problem, by pomóc psu, a przede wszystkim jego opiekunowi.

Pages →  1 2 3 4

Temat Miesiąca: Co czytać, by wiedzieć… Wszystko o psach Reviewed by on . Co czytać, by wiedzieć... Wszystko o psach. Polacy lubią psy. Tę prawdę potwierdza nie tylko obecność miliona czworonogów w polskich domach, ale i wygląd księga Co czytać, by wiedzieć... Wszystko o psach. Polacy lubią psy. Tę prawdę potwierdza nie tylko obecność miliona czworonogów w polskich domach, ale i wygląd księga Rating: 0

komentarze (2)

  • Wedlowska

    Wedlowska

    Ahhh te książki … Każda z nich wyjątkowa. Jedne dostarczają wiedzy , inne wprawiają w dobry humor i odprężają po ciężkim dniu , a jeszcze inne przenoszą w zupełnie inny świat- świat marzeń. W repertuarze psiarza również znajdujemy najróżniejsze pozycje! Każdy psiolubny z pewnością znajdzie coś dla siebie w bogatym katalogu prezentowanym przez PP. Mamy tam przykłady najlepszych książek kynologicznych , hodowlanych i tych , które lubię najbardziej, a mianowicie- książki z psem w roli głównej. Książka- oczywiście zaraz po psie- jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka !Można się od nich uzależnić, ale czy to źle, że znajdujemy ciekawą i godną polecenia pasję ? Tego nałogu nie trzeba leczyć , gdyż nikomu nie zagraża. Wręcz przciwnie ! Sprawia, że stajemy się nie tylko inteligentniejsi, bardziej oczytani, ale również lepiej przygotowani na czakąjące nas obowiązki, czy życiowe nieplanowane przygody.

  • 12piesek

    12piesek

    Czytając książki, poradniki, oglądając filmy dużo dowiadujemy się o np. zachowaniach psów, jaka rasa pasuje do właściciela najbardziej. Ale też w książkach przygodowych gdzie występuje pies. O właśnie takich książkach mamy napisane w najnowszym PP. Można znaleźć tytuły książek dla mniejszych pociech, ale dla większych też coś się znajdzie mając taki wybór. Ja w domu posiadam bardzo dużo książek typu ,,Rasy psów”. Jak byłam trochę mniejsza za bardzo dobre sukcesy w szkole mama mi kupowała książki o psach. Nawet teraz nie mogę wyjść z księgarni z pustymi rekami. Jeszcze przed adopcją moich psiaków miałam dużo książek, a teraz nie mieszczą mi się na półce. Już wiem jakie ,,podręczniki” mam kupować, żeby mi się spodobały, a wpłynęło na moją wiedzę. Pomogło mi w tym PP.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top