wtorek, 12 grudnia 2017

Co dziecko wiedzieć powinno. Wziąć psa na warsztat.

5 października 2017 08:30 2 komentarzy

Pies rodzinny i inne mity

„Uprzejmy Łoś” nie jest jedynym miejscem oferującym zajęcia edukacyjne na temat psów. Od czterech lat podobną działalność
w ramach warsztatów „Dziecko i pies” prowadzi Szkoła komunikacji ludzi i psów Psia Edukacja z Warszawy. Tu inspiracją również byli rodzice, którzy często pytali o relacje dziecko – pies panujące w ich rodzinach. W przeciwieństwie do zajęć prowadzonych w „Uprzejmym Łosiu”, gdzie zwykle przychodzą osoby dopiero rozpatrujące wzięcie psa pod swój dach, Psia Edukacja pomaga zapobiegać problemom i rozwiązywać już istniejące. Na warsztaty zapisują się zatem całe rodziny z dziećmi, które mogą tu przepracować najczęstsze sytuacje konfliktowe w warunkach kontrolowanych. Przy warsztatach pracuje stała ekipa: welsh corgi Klusia i berneński pies pasterski Bubolina, dyplomowane terapeutki. – Zdarza się, że pies jest traktowany jako dopełnienie rodziny idealnej – opowiada trenerka i współorganizatorka warsztatów, Agata Metzig. – Niestety, nie pomaga wizerunek psa z popularnych filmów familijnych, w których zwierzęta są antropomorfizowane i potrafią czytać w ludzkich myślach. Naszą intencją nie jest zniechęcenie do posiadania psa, ale staramy się być z naszymi kursantami jak najbardziej szczerzy – podkreśla pani Agata. – Zdarza się, że młode pary spodziewające się dziecka przesuwają termin adopcji psa o kilka miesięcy, gdy uświadamiają sobie, że po narodzinach maluszka nie będą miały czasu zająć się jeszcze psem. Zdarza się też, że kursanci zaczynają inaczej wyobrażać sobie wymarzonego czworonoga. Wielu hodowców reklamuje swoje zwierzęta jako „wspaniałe psy rodzinne”. My twierdzimy stanowczo: nie ma psów, które zawsze sprawdzą się w warunkach rodzinnych. Ludzie marzą o golden retrieverze, ale nie mają pojęcia, że w gruncie rzeczy to pies myśliwski. Bardzo zależy nam na edukacji najmłodszych. Mamy nadzieję, że wyrośnie z nich pokolenie pozbawione uprzedzeń, empatyczne. Po dzieciach najlepiej widać, które z nich ma psa i jak jest on traktowany przez właścicieli. Często maluchy są straszone, słyszą od dorosłych: „Nie podchodź do psa, bo cię ugryzie”, „Psy przenoszą bakterie” i tak dalej – martwi się instruktorka. Zauważa, że wielu właścicieli szuka wiadomości o psach w starych książkach lub na forach internetowych, na których wypowiadają się niekompetentne osoby. Kupuje też zbędne akcesoria, które wciskają im sieciówki. To wszystko sprawia, że czują się zagubieni.

Uczmy się od dzieci

– Do udziału w warsztatach zapraszamy całe rodziny – objaśnia Agata Metzig. – Lubimy pracę z dziećmi, ponieważ ich reakcje są naturalne i spontaniczne. Zazwyczaj reagują na psy z ogromną radością, mają wrażliwość, której często brakuje nam, dorosłym. Nie zdarzyło się dotychczas, aby na warsztatach dziecko wybrało rozwiązanie wymagające zastosowania wobec psa przemocy, jeśli pokazaliśmy mu, że jest inna możliwość. Uczymy dzieci właściwego kontaktu z psem, komfortowego dla obu stron. Nasza mała Klusia i postawna Bubolina różnią się od siebie rozmiarem. To przemyślany wybór. Dziecko, które boi się psów, może podejść do mniejszego zwierzęcia, jeśli uzna kontakt z nim za łatwiejszy. Dopiero gdy się ośmieli, wchodzi w interakcję z większym – tłumaczy pani Agata. – Stałym elementem naszych spotkań z dziećmi jest pokazanie im kolczatki, niestety wciąż tak popularnej w Polsce, i to w połączeniu ze smyczą typu flexi, która uciska szyję psa. Dzieci mogą jej dotknąć i porównać z obrożami z materiału noszonymi przez nasze psy. Zawsze budzi to wiele emocji. Chcielibyśmy, aby rodzice częściej słuchali swoich pociech i uczyli się od nich empatii wobec zwierząt. Ostatnio na zajęciach dzieci przekrzykiwały się: „Trzeba wszystkie kolczatki kupić i spalić!”, „Jak dorośli są tacy mądrzy, to niech je sami noszą!”, „Psy są po to, aby je kochać!”. Kiedyś nawet jedna dziewczynka rozpłakała się, gdy uświadomiła sobie, jaką krzywdę może zrobić psu nieodpowiednia obroża.

Mądre dziecko, mądry opiekun

Anna Nocny, behawiorystka i instruktorka szkolenia psów w Centrum Kynologicznym PerfectDog w Gdyni również prowadzi warsztaty dla najmłodszych. Na zajęciach, w których bierze udział sznaucer średni Waris, opowiada młodym ludziom m.in. o tajnikach mowy ciała psów i ich codziennych i niecodziennych potrzebach. Wyjaśnia także, jak bezpiecznie bawić się z czworonogiem oraz jak nasze pupile się uczą i widzą ludzki świat. Anna Nocny wspomina, że najprzyjemniejszą częścią jej pracy jest żywa reakcja dzieci i ich opiekunów: – Pewna mama opowiadała mi, że przez całą drogę powrotną do domu jej córka mówiła o naszych warsztatach: co robił piesek, jak należy się z nim witać, w jaki sposób pies do nas „mówi”, co robić, gdy się go boimy i nie chcemy, żeby podchodził – cieszy się instruktorka, a Agata Metzig z Psiej Edukacji dodaje: – Ponieważ znacznie łatwiej  uczyć psy i ich właścicieli odpowiednich zachowań niż „odkręcać” utrwalone złe nawyki, zachęcamy do korzystania z warsztatów i konsultacji przed adopcją czy kupnem psa. Psy od tysięcy lat żyją blisko człowieka i mogą być wspaniałymi członkami rodziny, towarzyszami zarówno dorosłych, jak i dzieci. Czas poświęcony na zbudowanie odpowiednich relacji, wychowanie i poznanie ich potrzeb zwróci się z nawiązką – podkreśla.
Pamiętajmy o przysłowiu: „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” i edukujmy nasze maluchy, aby wyrosły na odpowiedzialnych psiarzy. A to, że przy okazji sami się czegoś od nich nauczymy, wyjdzie nam tylko na dobre!
Hanna Usarewicz-Sacher

EN_01100045_4598

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze 6/2016!
Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3

Co dziecko wiedzieć powinno. Wziąć psa na warsztat. Reviewed by on . Pies rodzinny i inne mity „Uprzejmy Łoś” nie jest jedynym miejscem oferującym zajęcia edukacyjne na temat psów. Od czterech lat podobną działalność w ramach war Pies rodzinny i inne mity „Uprzejmy Łoś” nie jest jedynym miejscem oferującym zajęcia edukacyjne na temat psów. Od czterech lat podobną działalność w ramach war Rating: 0

komentarze (2)

  • Hiroya_oshizuko

    W niejednym kraju świata, aby mieć psa trzeba obowiązkowo odbyć kilkugodzinny kurs, na którym omawiane są m.in. potrzeby psycho-fizjologiczne, behawior, pielęgnacja psa. Kurs kończy się egzaminem sprawdzającym wiedzę. W Polsce nie ma takich przepisów. Trochę szkoda bo pewnie mniej zwierząt by cierpiało a osoby, które mają psa dbałyby o niego o wiele bardziej świadomie i zgodniej z „pieskością” zwierzaka. Warsztaty takie jak w Uprzejmym Łosiu są świetną alternatywą dla tych przepisowych kursów. Dzieci uczestniczące w zajęciach mają możliwość zrozumienia, że pies to nie kolejna interaktywna zabawka; że ma swoje potrzeby, może być chory, może się stresować. Wielu dorosłych również dowiaduje się istotnych spraw dotyczących opieki nad stworzeniem, z którym zamierzają przecież przeżyć kilkanaście lat swojego życia. Wszystko w atmosferze dobrej zabawy, która sprzyja przyswajaniu wiedzy z możliwością fizycznego obcowania z psami. To przeżycie, którego żadne z dzieci na pewno nie zapomni. I nawet jeśli okaże się, że z jakiś przyczyn w czasie swojego młodego życia nie będą mogły mieć psa to jestem przekonana, że wyrosną na odpowiedzialnych, świadomych i wrażliwych na krzywdę zwierząt dorosłych, których zwierzęta będą miały istny raj na ziemi, bo w końcu czym skorupka za młodu… Oby więcej takich inicjatyw!

  • Wedlowska

    Wedlowska

    Znaleźć idealnego pupila i jeszcze umieć się znim dobrze obchodzić… To trudne zadanie, ale nie niewykonalne. Nie musimy wszystkiego osiągnąć sami 😉 . Pomoc niosą szkoły i specjaliści przygotowani na każdą okazję. Jeśli w domu są dzieci, tym bardziej przydadzą się niezbędne rady i zalecenia osób, które się na tym znają. Zajęcia przedstawione w artykule udowadniają, że w przyjemny sposób dzieci i dorośli uczą się postępowania ze zwierzakiem. W konatkach międzygatunkowych pomagają niezbędne na zajęciach psy. Wszystko dzieje się w przyjaznej atmosferze sprzyjającej nauce. Czego chcieć więcej? Wystarczy chęć poznania czegoś nowego i wytrwałość w dążeniu do celu. Jeśli wszystko jest na miejscu, to nic nie jest niemożliwe 🙂 .

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top