środa, 21 lutego 2018

Sztuka wystawiania psa. Po co to wszystko?

3 listopada 2017 07:09 6 komentarzy

Stosowane Skróty:

l FCI – Federation Cynologique Internationale l ZKwP – Związek Kynologiczny w Polsce l PKF – Polska Federacja Kynologiczna l PKPR – PZK – Polski Klub Psa Rasowego – Polski Związek Kynologiczny l ZHPR – Związek Hodowców Psów Rasowych l PKR – Polska Księga Rodowodowa l KW – Księga Wstępna

EN_01116020_0891

Mój pies championem?

W regulaminie wystaw można przeczytać, że są to imprezy sportowe. Jest w tym dużo racji. Wystawianie psa, jak każda inna dyscyplina, wymaga ćwiczeń i kondycji. Sam występ w ringu to zawody, egzamin, podczas którego należy zaprezentować to, co udało nam się wypracować z ulubieńcem. Na takiej imprezie, zwłaszcza europejskiej czy światowej, tylko najlepsi mają szansę na medal. Co zrobić, żeby go zdobyć? Przede wszystkim trzeba obiektywnie ocenić szanse psa. Jeśli się na tym nie znamy, warto wybrać się do najbliższego oddziału ZKwP, gdzie sędzia obejrzy czworonoga i oceni, czy nie ma on wad wykluczających lub zmniejszających jego szanse  w zawodach. Można też poszukać w internecie wzorca rasy i sprawdzić, czy nasz pupil spełnia wszystkie jego wymogi. Jeśli nie odbiega od typu rasy i ma stosowne dokumenty (metryka lub rodowód), możemy zacząć przygotowania do wystawy. Warto raz czy dwa wybrać się z pupilem na taką imprezę, wyłącznie w charakterze widza. Rzadko się zdarza, by w jednym miejscu spotkało się kilka tysięcy pobratymców, więc kanapowy pies ma prawo być zestresowany czy wystraszony. Najważniejsze, żeby poznał atmosferę towarzyszącą takiemu wydarzeniu, a najlepiej, żeby się dobrze bawił! Zabierzmy ze sobą smakołyki oraz piłeczkę i potraktujmy wycieczkę jak wizytę w lunaparku. Jeśli zadbamy o pozytywne skojarzenia, późniejszy udział w wystawie nie będzie już dla ulubieńca tak stresujący. Od ponad dziesięciu lat uczestniczę  w psich imprezach i wiem, że nawet najpiękniejszy psiak nie będzie miał szans, jeśli nieodpowiednio się zachowa. To właśnie najczęstsza przyczyna spektakularnych przegranych w ringu. Jeśli nasz pupil nie potrafi nawiązać kontaktu z opiekunem w sytuacji dużego rozproszeniach ani nie jest w stanie opanować emocji,  a ponadto reaguje nerwowo na inne czworonogi i nie pozwala się dotknąć obcym osobom, proponuję zacząć od podstawowego szkolenia, a dopiero potem myśleć o pokazach. Wystawiający musi mieć pełną kontrolę nad psem w ringu.

Pages →  1 2 3

Sztuka wystawiania psa. Po co to wszystko? Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Stosowane Skróty:" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]l FCI – [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Stosowane Skróty:" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]l FCI – Rating: 0

komentarze (6)

 • pies123456789

  a czy więcej jest stresujacych się psów czy tych które to lubia

 • pies123456789

  a czy psy wystawowe maja normalne życie jak inne psy czy tylko jeżdżą na wystawy?

  • Redakcja

   Redakcja

   Oczywiście, że mają normalne życie! Rozsądny właściciel nie powinien przemęczać psa wyłącznie dla swojej ambicji zebrania jak największej ilości medali i tytułów. Należy również pamiętać, że wystawianie psa to nietanie hobby, zwłaszcza, jeśli prowadzi się hodowlę (sama opłata wpisowa na wystawę wynosi zazwyczaj 100-200 zł za jednego psa, a do tego należy doliczyć pieniądze za transport, zabiegi groomerskie itp. itd.). Zazwyczaj psy „wystawowe” jeżdżą na konkursy kilka-kilkanaście razy w roku. Poza tym są „zwyczajnymi” psami, tylko trochę częściej odwiedzają weterynarza i groomera (jeżeli jest taka konieczność).

 • pies123456789

  Mam pytanie , czy naprawdę jest tak że psy przez wystawy się stresuja ,ze większość czasu spędzają na stole groomerskim itp.? Proszę o odpowiedz!

  • Redakcja

   Redakcja

   To zależy od charakteru psa oraz tego, czy jest już przyzwyczajony do takich pokazów. Są psy, które istotnie stresują się podczas wystawy (jest to mimo wszystko wyczerpujące doświadczenie, zarówno dla wystawcy jak i zwierzęcia), a są też takie, które ekscytują się taką imprezą, „popisują” przed właścicielem i cieszą z kontaktu z innymi psami. W zależności też od rasy psa (a konkretnie jego szaty), czworonogi przed wystawami zazwyczaj odwiedzają salony groomerskie, gdzie są odpowiednio strzyżone, kąpane, czesane itp. Odpowiedni wygląd psa i stan jego sierści są przecież na wystawie ogromnie ważne.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top