Spacerowanie na luźnej smyczy

spacerowanie-na-luznej-smyczy
 1. Spacer powinien być relaksem dla psa i opiekuna. Pupil rozgląda się po otoczeniu, a pan oddaje się rozmyślaniom. Sposób, w jaki trzyma smycz, okaże się za chwilę bardzo przydatny.
 2. W momencie, gdy pies napiął smycz, opiekun natychmiast staje w miejscu. Ręce trzyma tuż przy sobie, ciężar ciała przeniósł na nogę z tyłu. To bardzo ułatwia utrzymanie dużego psa – nie trzeba używać siły ani się z nim szarpać.
 3. Pies jest zdziwiony, wierci się w miejscu, ogląda na pana. W pewnej chwili smycz przypadkiem lekko się poluzowuje. Wtedy opiekun od razu rusza dalej.
 4. Opiekun staje z psem na „starcie” (zaznaczonym tu czerwoną torbą). Na „mecie” leży ulubiona zabawka psa – kolorowa lina z supłami.
 5. Pan mówi „Idziemy” i rusza. Cały czas, już od pierwszego kroku, chwali psa z entuzjazmem, dopóki ten idzie na luźnej smyczy.
 6. Zabawka bardzo kusi i pies chciałby dopaść jej w kilku susach. W momencie, gdy napiął smycz, opiekun zatrzymuje się, wyrażając rozczarowanie tonem głosu.
 7. Teraz mówi „Idziemy” i zawraca psa w stronę startu. Jak tylko pies zrobi krok w jego stronę, a smycz poluzuje się, pan pochwali go z radością.
 8. Na start czworonóg wraca bez emocji i nie ciągnie. „Dobry pies! Jaki dobry, grzeczny pies!” – pan wciąż go chwali za luźną smycz.
 9. Za każdym razem, gdy pies zaczynał ciągnąć, pan zawracał na start. Teraz czworonóg bardzo się stara, żeby nawet ostatnie kroki zrobić na luźnej smyczy.
 10. Pies wreszcie dociera do swojej ulubionej „zdobyczy”. Pan też jest bardzo zadowolony z osiągnięć.
 11. Za tyle starań należy się odpowiednia nagroda – od razu na mecie pełna radości wspólna zabawa.

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Gdy pies napina smycz, nie mów „Nie ciągnij!” ani „Stój!” Zatrzymaj się, a potem ruszaj bez słowa.
 • Nie usprawiedliwiaj psa: „Tu może ciągnąć, bo jest z górki” albo „Dzisiaj jeszcze mało biegał” itp.
 • Konsekwencja jest niezbędna. Inaczej nauczysz psa, że musi przemóc Twój chwilowy opór i znów będzie mógł swobodnie wlec Cię na smyczy.
 • Podczas ćwiczeń, w sytuacji jak na zdjęciu 6, okaż rozczarowanie, mówiąc zawiedzionym tonem, np. „Oj nie, nie. Źle”. Ale nie krzycz na psa, nie karć go, nie złość się.

Tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

Zdrowie

Echo serca u psa

W rozpoznaniu chorób układu krążenia niezwykle pomocna jest echokardiografia – nowoczesna technika obrazowa.

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres