PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

porady jak nauczyć psa posłuszeństwa

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Marzeniem każdego opiekuna jest to, żeby jego czworonożny przyjaciel przybiegał na zawołanie, stał spokojnie, kiedy ktoś wchodzi do domu, lub reagował na komendy „zostań” czy „siad”. Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa, jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia oraz, co najważniejsze, żeby nie groziło mu niebezpieczeństwo, a także by nie zagrażał ani Tobie, ani osobom z Twojego otoczenia.

Nauka posłuszeństwa szczenięcia i dorosłego psa w nowym miejscu

Czy trudno nauczyć szczenię posłuszeństwa? Na pewno łatwiej niż dorosłego psa, dlatego nie odkładaj szkolenia na później. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej pupil będzie Cię słuchać. Naukę warto rozpocząć już w pierwszych tygodniach pobytu psa w Twoim domu. Niezależnie, czy jest to młody, czy już dorosły czworonóg. Nie martw się, jeśli dopiero teraz decydujesz się na szkolenie pupila. Mimo że łatwiej wyrobić dobre nawyki u szczeniąt, na naukę posłuszeństwa psa nigdy nie jest za późno.

Posłuszeństwo psa to nie tylko nauczenie go kilku sztuczek

To także umiejętności, dzięki którym Twój pies będzie bezpieczny, nie będzie wdawał się w ,,bójki’’ z innymi czworonogami i nie ucieknie na spacerze, by gonić za wiewiórką.

Nauka posłuszeństwa psa jest bardzo ważna. Oprócz tego, że stymulujesz jego rozwój intelektualny, odpowiednie szkolenie pomaga także w kontrolowaniu czworonoga. Nie chodzi tutaj o podawanie łapy, ale o to, żeby nauczył się podstawowych komend, takich jak: „zostaw” czy „do nogi”. Niektóre rasy są bardzo inteligentne i chętne do treningów, więc jeśli chcesz nauczyć posłuszeństwa owczarka niemieckiego, będzie Ci to szło o wiele łatwiej niż nauka buldoga.

Zasady treningu posłuszeństwa psa

Dla chcącego nic trudnego. Sukces zapewnią Ci: pozytywne nastawienie, systematyczność, cierpliwość, wytrwałość i znajomość poniższych zasad.

– Najlepszym sposobem na trening posłuszeństwa psa jest metoda pozytywnych wzmocnień. Polega na nagradzaniu zachowań, które są przez opiekuna pożądane, a ignorowaniu tych niechcianych. Szkolenie ułatwią Ci smakołyki, głaskanie lub zabawa z ulubieńcem. Taka metoda wzmacnia więzi między Tobą a psem. Sprawia również, że pupil nie stresuje się i jest dobrze nastawiony do szkolenia. Posłuszny pies chętnie wykonuje polecenia, bo jest świadomy, że za tym kryje się pozytywny bodziec. Opiekunowie często chcą nauczyć psa posłuszeństwa na spacerze, żeby nie uciekał po spuszczeniu ze smyczy. Szkolenie możesz zacząć od wybrania komendy, np. „zostań”. Naukę najlepiej rozpocznij w domu. Musisz uzbroić się w cierpliwość, bo prawdopodobnie Twój pies nie będzie wiedział od razu, o co Ci chodzi. Ucz powoli i regularnie. Stopniowo zwiększaj dzielącą Was odległość. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy zostaje w miejscu. Gdy zauważysz u pupila niepożądane zachowanie, zatrzymaj się, wydaj odpowiednią komendę (np. „zostań”) oraz skróć dystans pomiędzy nim a Twoją nogą.

– Używaj smakołyków jako wabika. Ten sposób jest powiązany z metodą pozytywnych wzmocnień. Za każdym razem, kiedy Twój pies zrobi coś, czego od niego oczekujesz, nagródź go jego ulubionym smakołykiem. W ten sposób nauczy się, że po każdym wykonanym poprawnie zadaniu będzie czekała na niego miła niespodzianka. Alternatywą dla smakołyku może okazać się zabawa lub głaskanie. Pokaż ulubieńcowi, że jesteś zadowolony z tego, co zrobił. Upewnij się, że pies jest świadomy, za co konkretnie został nagrodzony.  

– Dostosuj komendy do możliwości pupila. Każdy pies jest inny. Niektóre rasy uczą się szybciej, innym nauka idzie trochę wolniej. To jednak wcale nie znaczy, że nigdy nie przyswoją poleceń. Spróbuj za pomocą prób i błędów dostosować komendę do psa. Wypróbuj, jakie hasła i jakiego typu nagrody będą ułatwiały Twojemu czworonogowi szkolenie.

– Konsekwentnie używaj tych samych komend. Twój pies musi mieć jasność, czego od niego wymagasz. Gestykuluj, mów wyraźnie, pokazuj. Wszyscy domownicy powinni przestrzegać tych samych zasad i konsekwentnie się ich trzymać. Warto wspólnie przedyskutować, na jakie hasła pies ma reagować, by np. komendy „czekaj” nie stosować zamiennie z „zostań”. Musisz też ustalić z członkami rodziny podstawowe zasady, np. pupil nie może spać z ludźmi lub wskakiwać na kanapę. Dla jednego domownika może to być obojętne, ale przeszkadzać drugiemu.

– Używaj konsekwentnie tego samego imienia. Jeśli Twój pies wabi się Puszek, nie używaj zwrotów takich jak „maleństwo” czy „kochanie”. Nie gwiżdż, nie piszcz podczas szkolenia (chyba że chcesz, żeby to była jedna z komend). Pupil musi zrozumieć, że to jego imię. I na takie ma reagować. Jeśli będzie odpowiednio wyszkolony, gwizdanie obcej osoby nie wywoła u niego żadnej reakcji.

– Bądź cierpliwy. Nie martw się, jeśli Twój podopieczny nie rozumie polecenia, ignoruje Cię lub nie potrafi nauczyć się prostej komendy. Czworonogi są różne i różnie też reagują na trening. Musisz być cierpliwy i się nie poddawać, nawet jeśli pupil po raz dwudziesty nie przybiega na Twoje zawołanie.

 – Używaj komend poza szkoleniem. W ten sposób będzie mu łatwiej opanować, czego od niego wymagasz, i przyzwyczaić się do tonu Twojego głosu.

 – Sesje treningu posłuszeństwa psa muszą być krótkie. Co za dużo, to niezdrowo. Z psami jest jak z ludźmi. Nikt nie lubi siedzieć kilka godzin na nudnym wykładzie. Nauka posłuszeństwa psa jest czasochłonna i może być wymagająca. Nawet jeśli prowadzisz ją w formie zabawy. Zmusza czworonoga do psychicznego wysiłku, dlatego lepiej robić krótsze, kilkuminutowe sesje niż godzinne seanse. Psy są jak dzieci, dlatego będą znudzone powtarzaniem w kółko tych samych komend. Czas treningu zależy więc i od Ciebie, i od pupila. Obserwuj jego reakcje i oceń, czy podopieczny nie jest zmęczony lub znudzony.

– Trening posłuszeństwa psa zacznij w domowym zaciszu. Unikaj ulicznego hałasu  i innych ,,rozpraszaczy’’, zwłaszcza na początku. Skupi to uwagę psa wyłącznie na Tobie oraz szkoleniu. 

– Pozwól pupilowi integrować się z innymi czworonogami. Psy z reguły są bardzo towarzyskie i lubią bawić się z innymi czworonogami. Kiedy wychodzisz na spacer, pozwól mu biegać z psimi kolegami i zawierać nowe przyjaźnie. Pomoże mu to w utrzymaniu komfortu psychicznego i ułatwi naukę. Zabawa z innymi psami pokazuje czworonogowi, że nie każdy jest wrogiem, co pomaga potem zachować spokój podczas spacerów.

– Do niczego nie zmuszaj. Jeśli pupil Cię nie słucha, nie karz go za to i nie złość się. Skup się na tym, żeby pochwalić go za to, co zrobił dobrze, a niepożądane zachowania po prostu ignoruj. Ważne, żeby pies Ci ufał. Jeśli będziesz konsekwentny i cierpliwy, wcześniej czy później załapie, czego od niego wymagasz. Niektóre rasy są bardzo inteligentne i może się okazać, że nie chcą wykonać jakiegoś zadania, bo wydaje im się niebezpieczne.

– Używaj przerysowanych gestów. Jasno i wyraźnie pokazuj, o co Ci chodzi. Twoje gesty powinny być wyolbrzymione. Dzięki temu pupilowi łatwiej będzie odczytać Twoje polecenia.

– Nauka posłuszeństwa psa powinna sprawiać Ci przyjemność. Psy dopasowują się do stylu życia opiekunów, wyczuwają ich emocje. Jeśli szkolenie nie jest dla Ciebie interesujące i nie będzie sprawiało Ci przyjemności, Twój pupil to wyczuje i będzie zniechęcony do dalszej nauki.

Kiedy skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Opiekunowie, chcący nauczyć psa posłuszeństwa, mogą skonsultować postęp treningu z behawiorystą. Spotkanie z profesjonalistą przyda się zwłaszcza wtedy, gdy Twój pupil ma trudny charakter lub jest oporny na metody szkoleniowe. Możliwości jest wiele. Możesz wybrać szkolenia indywidualne, grupowe, online lub psie przedszkole. Wszystko zależy od tego, jak szybko Twój czworonożny przyjaciel się uczy oraz od Twoich możliwości finansowych. 

Nauka posłuszeństwa psa jest ważna i pożądana przez opiekunów, ale najważniejsze jest zdrowie psychiczne Twojego pupila, bo w końcu to członek rodziny. Powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas treningu oraz mieć zaufanie do opiekuna. Trening posłuszeństwa psa nie jest łatwy, ale może okazać się świetną zabawą i przynieść Tobie oraz pupilowi satysfakcję z nauczonych komend. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 32

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres