Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

oswajanie-lekliwego-psa
 1. Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak. Będzie próbował uwolnić się z obroży i uciec w panice. Przestraszony i zdesperowany, może też zaatakować.
 2. By nie doszło do takiego zdarzenia, nieznana psu osoba powinna stanąć spokojnie bokiem do psa, nie patrząc w jego stronę. Opiekunka podchodzi z psiakiem.
 3. W momencie, gdy pies zerknął na obcą osobę z zainteresowaniem i zrobił jeden krok w jej stronę, opiekunka chwali go z entuzjazmem i nagradza smakołykiem.
 4. Teraz obca osoba rzuca smakołyk w połowie dystansu między sobą i psem. To zachęca zwierzaka do następnych kroków, zwłaszcza, że opiekunka chwali go za każdy ruch w tę stronę.
 5. Tak stopniowo pies zbliża się do nieznajomej; kolejny smakołyk podnosi, stojąc tuż przed nią.
 6. Pies decyduje się obwąchać obcą osobę (zaczynając od pachnących smakołykami rąk), która stoi zupełnie nieruchomo. Opiekunka wciąż go chwali, gotowa wesprzeć ten akt odwagi smacznym kąskiem.
 7. Teraz nieznajoma postanawia nawiązać kontakt z psiakiem. Przykuca więc, aby nie górować nad nim w „grożącej” postawie, ale niepotrzebnie wyciąga rękę. Ten gest przestraszył psa; znów skulił się i podwinął ogon.
 8. Lepiej poczekać bez ruchu, aż pies skuszony smakołykiem sam dotknie ręki. Pochwały opiekunki dodają mu odwagi.
 9. Teraz nieznajoma spokojnym gestem dotyka łopatki psa i krótko, lekko przesuwa zewnętrzną stroną dłoni po sierści. Pierwsze pogłaskanie! „Dobry pies!” – z drugiej ręki dostaje kąsek w nagrodę.
 10. W miarę oswajania pies jest głaskany po klatce piersiowej. Smakołyki i radosne pochwały dostaje przy każdym dotknięciu obcej dłoni.
 11. Delikatne drapanie pod brodą i za uszami również jest pieszczotą dobrze przyjmowaną przez nieśmiałego psa.

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ! Ważne przy oswajaniu psa:

 • Psa nie głaszcz po głowie i grzbiecie, unikaj nachylania się nad nim i gwałtownych, energicznych ruchów.
 • Nie wolno ciągnąć psa w stronę obcej osoby, nawet tylko nieznacznie, ani przytrzymywać go, aby chwilę dłużej został w pobliżu.
 • Do kolejnych punktów pies może dochodzić przez wiele dni lub tygodni, „przerabiając” każdy etap wielokrotnie. Nie zmuszaj go, żeby robił to szybciej.
 • W każdej chwili pies musi mieć możliwość wycofania się. Nie wolno okazywać mu wtedy rozczarowania ani niechęci.
 • Nie powtarzaj psu płaczliwym tonem: Nie bój się…, no nie bój. To odbiera mu resztki pewności siebie.
 • Podczas ćwiczeń w terenie pies musi być na smyczy, dla własnego bezpieczeństwa.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 14

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Aktywne inaczej. Stereotypy ras psów

Obiegowe opinie o rasach zwykle „szufladkują” poszczególne psy  i przyczyniają się do powstawania stereotypów. I tak do policji nadają się tylko owczarki, do terapii labradory,

Ciekawostki

Wyprawka dla szczeniaka. Co należy kupić?

Zastanawiamy się co kupić jako wyprawkę dla szczeniaczka. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć i co zrobić, aby była to wyprawka, na którą stać każdego.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres