- Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak. Będzie próbował uwolnić się z obroży i uciec w panice. Przestraszony i zdesperowany, może też zaatakować.
- By nie doszło do takiego zdarzenia, nieznana psu osoba powinna stanąć spokojnie bokiem do psa, nie patrząc w jego stronę. Opiekunka podchodzi z psiakiem.
- W momencie, gdy pies zerknął na obcą osobę z zainteresowaniem i zrobił jeden krok w jej stronę, opiekunka chwali go z entuzjazmem i nagradza smakołykiem.
- Teraz obca osoba rzuca smakołyk w połowie dystansu między sobą i psem. To zachęca zwierzaka do następnych kroków, zwłaszcza, że opiekunka chwali go za każdy ruch w tę stronę.
- Tak stopniowo pies zbliża się do nieznajomej; kolejny smakołyk podnosi, stojąc tuż przed nią.
- Pies decyduje się obwąchać obcą osobę (zaczynając od pachnących smakołykami rąk), która stoi zupełnie nieruchomo. Opiekunka wciąż go chwali, gotowa wesprzeć ten akt odwagi smacznym kąskiem.
- Teraz nieznajoma postanawia nawiązać kontakt z psiakiem. Przykuca więc, aby nie górować nad nim w „grożącej” postawie, ale niepotrzebnie wyciąga rękę. Ten gest przestraszył psa; znów skulił się i podwinął ogon.
- Lepiej poczekać bez ruchu, aż pies skuszony smakołykiem sam dotknie ręki. Pochwały opiekunki dodają mu odwagi.
- Teraz nieznajoma spokojnym gestem dotyka łopatki psa i krótko, lekko przesuwa zewnętrzną stroną dłoni po sierści. Pierwsze pogłaskanie! „Dobry pies!” – z drugiej ręki dostaje kąsek w nagrodę.
- W miarę oswajania pies jest głaskany po klatce piersiowej. Smakołyki i radosne pochwały dostaje przy każdym dotknięciu obcej dłoni.
- Delikatne drapanie pod brodą i za uszami również jest pieszczotą dobrze przyjmowaną przez nieśmiałego psa.
Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”
PAMIĘTAJ! Ważne przy oswajaniu psa:
- Psa nie głaszcz po głowie i grzbiecie, unikaj nachylania się nad nim i gwałtownych, energicznych ruchów.
- Nie wolno ciągnąć psa w stronę obcej osoby, nawet tylko nieznacznie, ani przytrzymywać go, aby chwilę dłużej został w pobliżu.
- Do kolejnych punktów pies może dochodzić przez wiele dni lub tygodni, „przerabiając” każdy etap wielokrotnie. Nie zmuszaj go, żeby robił to szybciej.
- W każdej chwili pies musi mieć możliwość wycofania się. Nie wolno okazywać mu wtedy rozczarowania ani niechęci.
- Nie powtarzaj psu płaczliwym tonem: Nie bój się…, no nie bój. To odbiera mu resztki pewności siebie.
- Podczas ćwiczeń w terenie pies musi być na smyczy, dla własnego bezpieczeństwa.
tekst: Katarzyna Kiryczun
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij, aby ocenić
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 14
Brak głosów. Oceń artykuł!