Nowy zwierzak w domu

Nowy zwierzak w domu

Kolejny artykuł z serii poradnikowej, tym razem o tym, jak oswoić psa z faktem, że w domu pojawia się nowy zwierzak.

 1. Nowy przybysz – kot – swobodnie zapoznaje się z domem. Zwiedza wszystkie kąty i ma możliwość wyszukania bezpiecznych kryjówek „na wszelki wypadek”. Pies domownik jest w tym czasie na spacerze.
 2. Po powrocie pies jest wprowadzony do pokoju (dla lepszej kontroli na smyczy). Przez cały czas, gdy obserwuje kota spokojnie, opiekunka chwali go odpowiednią intonacją głosu.
 3. Kot gwałtownie zmienił pozycję, co zaskoczyło i zdenerwowało psa. Szczeka więc zapamiętale: „Zabierzcie stąd tego stwora!”.
 4. Hałasujący pies wyprowadzony za drzwi uspokoił się. Teraz można wpuścić go z powrotem. Tak nauczy się, że gwałtowne zachowanie wyklucza go z towarzystwa, a opanowanie zapewnia udział w nowych wydarzeniach.
 5. Pies zachowuje się spokojnie i ośmielony tym kot podchodzi bliżej. Dobrze, że opiekunka nie przynagla zwierząt i nie ingeruje w przebieg spotkania, a tylko spokojnie czuwa nad sytuacją.
 6. Początkowo należy demonstracyjnie okazywać uwagę i szczególne względy psu w obecności kota. To upewni psiaka, że jego przywileje i pozycja w hierarchii nie są zagrożone.
 7. Z czasem pies i kot poczują się swobodnie w swoim towarzystwie i same ułożą sobie stosunki, decydując o stopniu zażyłości i hierarchii. Opiekun musi się zgodzić z ich układem, aby nie powodować konfliktów.
 8. Małe zwierzątko lepiej przedstawić psu w klatce, w której stale mieszka. Początkowo pies, by móc go lepiej kontrolować, jest na smyczy. Za spokojne zachowanie opiekunka cały czas go chwali. Jeśli zachowa się źle, zastosuje postępowanie z punktu nr 4.
 9. Gdy królik porusza się energicznie, w psie budzi się instynkt łowiecki. Opiekunka podsuwa mu smakołyki jako zdobycz i jednocześnie odwraca nimi uwagę psa od zwierzątka.
 10. Opiekunka oferuje psu pieszczoty i ulubione zabawy wyłącznie w pobliżu królika. To ułatwia pieskowi zaakceptowanie obecności nowego zwierzątka. Skojarzy je jako tło dla przyjemności, a nie główny obiekt emocji i działania.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Zachowuj się spokojnie, mów powoli, odprężonym tonem.
 • Nie napinaj smyczy, nie szarp nią i nie odciągaj psa, bo to zawsze zmusza go do gwałtownego zachowania.
 • Na początku nie zostawiaj psa samego z nowym zwierzęciem bez nadzoru.
 • Nie zaniedbuj psa kosztem nowego zwierzątka; poświęcaj mu tyle samo czasu i uwagi co przedtem.
 • Psy ras myśliwskich mogą zawsze traktować małe, ruchliwe zwierzaczki (chomiki, szczurki) jak zdobycz a nie rodzinę; lepiej nie pozwalać im na spotkania bez osłony klatki.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 13

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres