Nauka zostawania na miejscu

nauka-zostawania-na-miejscu
 1. Pozycja wyjściowa: w lewej ręce luźna smycz, smakołyki w kieszeniach.
 2. Powiedz: „zostań”, a następnie zajdź psu drogę prawą nogą. Jednocześnie prawą dłonią pokaż taki gest, który będzie dodatkowym sygnałem dla psa.
 3. Stój przez chwilę w tej pozycji. Pokazuj sygnał prawą dłonią. Nie wykonuj żadnych innych gestów (będą niepotrzebnie rozpraszały psa).
 4. Wróć do pozycji wyjściowej (fot.1), tą samą drogą, poprzedzając swój ruch poleceniem: „zostań”. Mówisz: „Dobry pies!”, dajesz mu nagrodę, a on siedzi dalej. Zwolnisz go na przerwę chwilę potem.
 5. 5. Po kilku powtórzeniach z pozycji jak na fot. 3 powiedz: „zostań” i zrób jeden krok do tyłu.
 6. Pies jest skoncentrowany i siedzi spokojnie. Opiekunka cofa się coraz dalej. Trzeba pamiętać, aby nie pociągnąć za smycz.
 7. Od tego etapu, wracając, obejdź psa dookoła. Zacznij z pozycji tuż przed nim, potem z odległości jednego kroku i stopniowo z coraz większej.
 8. Gdy opiekunka znalazła się z tyłu za psem, on próbował wstać i odwrócić się, aby dalej ją obserwować. Drapanie za uchem (lewą ręką) sprawiło, że przestał się wiercić i można dokończyć ćwiczenie. „Dobrze! Dobry pies!”.
 9. Teraz, gdy cofniesz się na długość smyczy, upuść ją na ziemię. Zdążysz ją przydepnąć i chwycić, gdyby coś odwróciło uwagę psa.
 10. W niewielkiej odległości pies zostaje już bez problemów, opiekunka odchodzi więc stopniowo coraz dalej.
 11. Zaczyna też ćwiczyć polecenie „zostań” z leżącym psem.
 12. Zostawanie w pozycji „stój” jest dla psa jeszcze trudniejsze. W miarę postępów można cofać się bez trzymania smyczy.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Na początku nauki, zanim rozpoczniesz powrót do pozycji wyjściowej, za każdym razem powiedz: „Zostań”, patrząc na psa. To ułatwi mu spokojne oczekiwanie.
 • Widząc, że opiekun oddala się odwrócony do psa plecami, zwierzak będzie chciał za nim podążyć. Dlatego zacznij naukę tak, jak pokazaliśmy. Gdy pies już opanuje to polecenie, możesz odchodzić od niego w dowolny sposób, w różnych kierunkach, a także odbiegać.

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 43

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Nauka zostawania na miejscu”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres