Nauka tropienia śladów

Nauka tropienia śladów
 1. Pomocnik zaznacza początek śladu: przez chwilę tupie w miejscu i wyciera podeszwy o ziemię, aby zapach był dla psa wyraźniejszy. Adept z opiekunką czeka w niewielkiej odległości, przypięty do długiej linki.
 2. Pomocnik upuszcza w wydeptane miejsce kilka smakołyków.
 3. Małymi kroczkami, sunąc stopami po ziemi, pomocnik wyznacza trasę śladu. Krok od „startu” zostawia jeden smakołyk, a następne co 2-3 kroki.
 4. Pomocnik zostawia na końcu śladu ulubioną zabawkę psa (tak aby nie widział jej z trasy) i szybko dużymi krokami odchodzi, omijając z daleka wydeptany ślad.
 5. Opiekunka podchodzi z psem, pokazuje mu leżące smakołyki i mówi: „wąchaj”. Psiak zjada je natychmiast i zaczyna węszyć za następnymi. I wtedy słyszy: „Tak, dobrze. Wąchaj”.
 6. Węsząc gorliwie, pies odnajduje (za smakołykiem) trasę śladu. Gdy z nosem przy ziemi zrobi pierwsze kroki we właściwym kierunku, opiekunka chwali go i zachęca: „Dobry pies! Tak, wąchaj”.
 7. Pies nie zna przebiegu śladu i sprawdzając różne możliwości dalszego kierunku, zgubił go. Teraz stara się odnaleźć. Wciąż węszy skoncentrowany, więc opiekunka mówi: „Tak, wąchaj”. A gdy już ślad będzie odnaleziony, pochwali psiaka.
 8. Coś rozproszyło uwagę psa i zapomniał o śladzie. Biega tu i tam, rozgląda się za motylkami. Przewodniczka zatrzymuje się. „Nie. Źle” – mówi rozczarowanym tonem.
 9. Opiekunka przywołała psa do siebie. Teraz pokazuje mu miejsce, w którym ostatnio dobrze tropił, i mówi: „Wąchaj”. Gdy tylko psiak podejmie tropienie, natychmiast go pochwali.
 10. Podążając śladem, pies dociera do ulubionej piłki. Przewodniczka chwali go z wielkim entuzjazmem. Później można nauczyć czworonoga, aby zasygnalizował zdobycz np. szczekaniem lub usiadł czy położył się obok przedmiotu.
 11. „Tylko pochwały za tyle pracy?”- myśli psiak i zdecydowanie upomina się o zabawę w nagrodę. Oczywiście, że mu się należy!

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

UŁÓŻ TRASĘ SAM:

Naukę zaczynaj od trasy w linii prostej. Tak przebiegał nasz ślad zaznaczony kolorem czerwonym.

Gdy pies już dobrze koncentruje się podczas ćwiczenia, wyznacz ślad skręcający lekkim łukiem (zaznaczony na biało). Następny etap to wyraźne załamanie linii śladu (schemat w kolorze niebieskim). Początkowo odcinek ok. 1 m przed zakrętem i za nim przejdź kilkakrotnie, aby wyraźniej utrwalić zapach.

PAMIĘTAJ:

 • Jeśli pogoda jest trochę wietrzna, wyznaczaj ślad z wiatrem (nie pod wiatr).
 • Podczas tropienia chwal psa wyłącznie głosem. Z poklepywaniem i głaskaniem zaczekaj do odnalezienia zabawki – wcześniej pieszczoty tylko go zdekoncentrują.
 • Podczas ćwiczenia idź za psem, aby nie sugerować mu kierunku i nie przeszkadzać, ale nie depcz po śladzie.
 • Stopień trudności podnoś powoli: coraz mniej smakołyków na trasie, ślad wydeptywany zwykłym krokiem, więcej łuków i załamań, dłuższa przerwa od ułożenia śladu do tropienia.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Rak to nie wyrok

Onkolodzy zwierzęcy coraz częściej ratują naszych czworonożnych przyjaciół i dają nadzieję

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres