nauka-nie-ganiania-rowerzystow

Nauka nieścigania rowerzystów

Z tego artykułu dowiesz się jak nauczyć psa, żeby nie szczekał i nie gonił rowerzystów, rolkarzy i innych aktywnych osób napotkanych podczas spaceru.

 1. Codzienny spacer po osiedlowych terenach rekreacyjnych. Puszczony luzem pies jest zajęty swoimi sprawami, a opiekunka myśli o swoich. Nie zauważa, że nadciągają kłopoty…
 2. No i nadeszły. „Jaki wspaniały pościg! – cieszy się pies. – To świetnie, bo spacer był już taki nudny”. Rowerzyście pozostaje liczyć na swoją kondycję. Opiekunka natomiast może się spodziewać nieprzyjemnych uwag na temat wychowania psa.
 3. Aby uniknąć konfliktowej sytuacji, następnym razem opiekunka, widząc rowerzystę, już wcześniej przypięła smycz. „Idziemy” – mówi i sprowadza psa z drogi, omijając rower szerokim łukiem.
 4. Smakołyki w ręku pani całkowicie zajmują uwagę psa. Zwierzak nawet nie dostrzega, że rowerzysta zaraz będzie przejeżdżał tuż obok.
 5. „Dobry pies!” – chwali opiekunka. Pies myśli: „Hm… tyle uznania i smakołyków za to, że stoję. Kiedy gonię tego stwora na kółkach – nikt nie chwali. To może nie warto?”
 6. Innym razem, widząc, że rowerzysta nie będzie przejeżdżał w pobliżu, opiekunka daje psu okazję do opanowania chęci pościgu. Mówi: „Nie zaczepiaj”.
 7. Rowerzysta został poproszony o pomoc w ćwiczeniach i pies może dokładnie obejrzeć pojazd. Opiekunka mówi do psiaka spokojnym, odprężonym tonem, aby upewnić go, że wszystko jest w porządku.
 8. Pies wykonuje kilka ćwiczeń, podczas gdy rowerzysta stoi obok. Najpierw są to ćwiczenia proste i najbardziej lubiane, później trudniejsze.
 9. Teraz rowerzysta powoli rusza i jeździ w pobliżu ćwiczącego psa. Opiekunka wciąż chwali zwierzaka za koncentrację i opanowanie.

Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Od pierwszych spacerów przyzwyczajaj psa do obecności rowerzystów (oraz jeżdżących na rolkach i deskach, biegaczy itp.).
 • Zapewnij psu możliwość ciekawych zajęć i porządnego wybiegania się. Wtedy pogoń za rowerem nie będzie tak wyczekiwaną, bo jedyną, atrakcją.

tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Wyjący pies
Ciekawostki

Dlaczego pies wyje?

Wycie to jeden z atawizmów, które pozostał psom „w spadku” po wilczych przodkach

Ciekawostki

Aktywne inaczej. Stereotypy ras psów

Obiegowe opinie o rasach zwykle „szufladkują” poszczególne psy  i przyczyniają się do powstawania stereotypów. I tak do policji nadają się tylko owczarki, do terapii labradory,

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

RASY PSÓW

Dalmatyńczyk
Bedlington terrier
Cao Fila de Sao Miguel
Bulterier
Mudi
Gończy polski
Owczarek kaukaski
Cavalier king charles spaniel
American staffordshire terrier
Szpic wilczy

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres