Mata węchowa dla psa

mata-wechowa

Nos psa jest niezwykłym narządem, dzięki któremu poznaje on świat. Sophie Collins w książce „Co wie twój pies” pisze, że w opuszce węchowej psa znajduje się około 250 milionów receptorów węchowych – dla porównania człowiek ma ich zaledwie 6 milionów. Nie dziwi więc fakt, że węszenie jest jedną z podstawowych psich potrzeb behawioralnych. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkie formy pracy i zabawy węchowej z psami. Jedną z nich jest mata węchowa.

Matę węchową każdy może zrobić sam i wykorzystywać ją w każdym miejscu i wielu sytuacjach. Praca węchowa zalecana jest bowiem dla psa w każdym wieku, niezależnie od jego rasy, wielkości czy wcześniejszych doświadczeń. Nos bowiem jest podstawowym zmysłem, którym pies poznaje świat. Zwierzę to może rozpoznawać około 500 tysięcy zapachów – przeciętny człowiek odróżnia ich zaledwie 2 tysiące. Psi nos wykorzystywany jest w służbach ratowniczych, policji i wojsku – tam mata węchowa przydaje się najbardziej. Dzięki niej można nauczyć psa koncentracji na zadaniu, wytrwałości. Mata pomaga mu się wyciszyć i pozbyć nadmiaru energii.Szczególne zastosowanie znajduje w terapii psów z problemami behawioralnymi: reaktywnymi, lękliwymi i agresywnymi.

Rozpoczynamy szkolenie

Aby zacząć pracę z matą węchową, wystarczy rozsypać na niej smakołyki, naprowadzić psa i pozwolić mu je znaleźć. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z matą, można wyrzucać po jednym przysmaku na matę w taki sposób, by pies widział, gdzie ląduje. Z czasem w macie ukrywamy większą ilość łakoci, przykrywając je polarowymi paskami. Psu, który zna to ćwiczenie, ukrywamy jeden przysmak, aby musiał bardziej się zaangażować i szukać go przez dłuższy czas. Podczas szukania pies może rozgarniać paski łapą i podgryzać matę. Ważne jest, by pracował samodzielnie, bez naszej pomocy. Poza tym nie zachęcamy do szukania – jeśli pies zakończy pracę i odejdzie od maty, kończymy zabawę. Sesja z wykorzystaniem maty powinna trwać 5–15 minut.

Jak zrobić matę węchową?

Gotowe maty węchowe można zakupić w sklepach zoologicznych, Internecie i szkołach dla psów. Można je również wykonać samodzielnie. Jest to prosta czynność, z którą poradzi sobie każdy psi opiekun. Aby to zrobić, potrzebne nam będzie gumowa wycieraczka z otworami (jej koszt to kilkanaście złotych) i cienkie, polarowe koce, które potniemy w paski. W przypadku dużej maty, można ją rozciąć i wykonać dwie zabawki o wymiarach 40 cm × 30 cm.  Maty o tych rozmiarach doskonale sprawdzą się w przypadku małych psów i szczeniąt. Matę można wykonać nawet z plastikowej kratki do zlewu i pasków wykonanych z bawełnianej bluzki.

Zabawkę najlepiej jest wykonać w kolorach żółtym i niebieskim, jako że psy je rozróżniają. Do wykonania maty przydadzą się także ostre nożyczki, którymi potniemy polarowe koce w paski wielkości około 6×20 cm.

 Kolorowe paski przeplatamy  przez oczka wycieraczki i zawiązujemy. Grubość splotów powinna być dostosowana do konkretnego psa. Na przykład w przypadku buldoga, mopsa czy boksera (czyli psa o krótkiej kufie) mata nie powinna być bardzo gęsta, a paski, z których ją tworzymy, muszą być krótsze. Z kolorowych pasków tworzymy wzorki według własnych upodobań i fantazji – dla psa jest to bez znaczenia. Tak wykonana mata jest gotowa do użycia.

Mata węchowa – zalety i wady

Zalety maty węchowej są bardzo liczne. Ponieważ wymaga ona od psa dużego skupienia, pozwala mu się zmęczyć, a więc również wyciszyć. Właściwość ta wykorzystywana jest w pracy behawioralnej ze zwierzętami nadpobudliwymi. Kolejną zaletą maty węchowej jest jej wpływ na stymulację intelektualną naszego podopiecznego. Przyjmuje się, że kilkuminutowa praca węchowa jest równoważna z kilkugodzinnym spacerem. Praca na macie redukuje stres zwierzęcia, co można wykorzystać podczas pracy z psem lękliwym. Istnieje też inne zastosowanie maty jako narzędzia spowalniania jedzenia przez zwierzęta nadmiernie łapczywe. W przypadku psich niejadków mata jest skutecznym narzędziem terapeutycznym. Staje się sposobem na zdobywanie pokarmu, w sposób zbliżony do tego, jak pies pobiera pokarm w naturalnym środowisku. Praca z tym narzędziem dostarczy rozrywki w długie, jesienne wieczory, kiedy to formy aktywności na zewnątrz są bardzo ograniczone. Mata węchowa pomaga również wtedy, gdy pies wykazuje zaborczość wobec pokarmu. Kiedy pies wyjada z maty przysmaki, dokładamy mu kolejne, więc instynkt ten staje się niepotrzebny i z czasem zanika. Mata sprawdzi się również w przypadku lęku separacyjnego, gdy pies, który zostaje sam w domu, głośnym szczekaniem przeszkadza sąsiadom. Wystarczy zająć go pracą węchową – zafascynuje go ona do tego stopnia, że nawet nie zauważy naszej nieobecności.

Trudno mówić o wadach maty węchowej. Należy pamiętać, że jeśli mamy dwa psy, nie wpuszczamy ich na matę jednocześnie, gdyż może dojść między nimi do konfliktu. Należy również zachować swoistego rodzaju balans między pracą samodzielną psa a pracą z opiekunem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gruby, chudszy… szczupły

Z powodu nadwagi i otyłości cierpią domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości.

Ciekawostki

Symbolika psa

Pies symbolizuje towarzysza i opiekuna. Jest postrzegany jako uosobienie lojalności, wierności, uczciwości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres