Jak wychować, a nie wytresować psa?

jak-wychowac-psa

Jedną z najciekawszych rodzajów aktywności z psem jest jego szkolenie. Oznacza ono najogólniej naukę określonych umiejętności pożądanych u naszego podopiecznego.

W zależności od tego, czy zwierzę będzie typowym kanapowcem, czy też stróżem lub obrońcą naszego majątku, szkolenie psa będzie obejmowało naukę różnych umiejętności. Rozpoczęcie nauki zależy między innymi od wieku psa.

Szkolenia dla psów

W artykule tym nie będziemy się zajmować specjalistycznym szkoleniem, które przechodzą psy służące w policji, wojsku, służbach celnych czy straży pożarnej. Skupimy się na tych dyscyplinach, które przydatne są w codziennym współżyciu z psem będącym naszym domowym pupilem.

Najpopularniejszą formą szkolenia psów jest nauka podstawowego posłuszeństwa. Składają się na nią takie komendy jak: „siad”, „waruj”, „zostań”, przywołanie „do nogi”, „do mnie”, aportowanie. Zgodnie z obowiązującymi w FCI (fr. Fédération Cynologique Internationale – Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) mającej siedzibę w Thuin w Belgii, wyróżniamy trzy stopnie tego szkolenia: PT1, PT2 oraz PT3 (czyli Pies Towarzyszący pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia). Różnią się one poziomem trudności, a żeby przystąpić do kolejnego etapu, należy zdać egzamin ze stopnia niższego. Egzamin ten przeprowadza międzynarodowy sędzia prób pracy, który ocenia każde ćwiczenie wykonane przez parę pies – opiekun. Egzamin taki nie tylko jest wyznacznikiem psich umiejętności, ale również okazją do sportowej rywalizacji. Jest jedynym ważnym w świetle prawa dokumentem stwierdzającym poziom wyszkolenia psa.

Podstawowe posłuszeństwo jest bazą dla innych rodzajów szkolenia psa. Po zdanym egzaminie w zakresie PT możemy przystąpić do szkolenia IPO. Uważane jest ono za jedno z najtrudniejszych. Przyda się nam, kiedy chcemy mieć psa obronnego. W tym sporcie bardzo ważna jest psychika czworonoga, jego odwaga i wytrwałość. Dobry pies do sportowego szkolenia obronnego musi być nauczony posłuszeństwa, posiadać silny popęd łowiecki, szybko reagować i się pobudzać. IOP sprawdza trzy obszary wyszkolenia psa: posłuszeństwo, obronę i tropienie. W dyscyplinie tej wyróżniamy cztery poziomy trudności wymienione tu w kolejności od najłatwiejszego: IPO V, IPO1, IPO2, IPO3. IPO nie jest jednak dostępne dla wszystkich psów. Również szkolenie w zakresie obrony wiąże się z dużą odpowiedzialnością opiekuna i dlatego jest tak ważne, by prowadził je licencjonowany pozorant (wykaz takich specjalistów znajdziesz na stronie Głównej Komisji Szkolenia Psów ZKwP).

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się szkolenie OBEDIENCE. Nazywane jest szkoleniem dla posłusznych psów. Jego zaletą jest, że od początkującego adepta nie wymaga zbyt wielkich nakładów finansowych. Do zawodów dopuszczone mogą zostać wszystkie psy, niezależnie od rasy. Niestety, nie wszystkie szkoły dla psów oferują ten rodzaj wspólnej aktywności z psem. Podstawą tego szkolenia jest doskonałe porozumienie między psem a jego opiekunem.

Podstawą szkolenia w tej dyscyplinie sportu są metody pozytywne. Pies musi pracować chętnie i radośnie, co podczas zawodów również podlega ocenie. Dlatego tak ważne jest tu wypracowanie i zbudowanie odpowiedniej motywacji u naszego czworonoga. Podczas szkolenia tej trudnej dyscypliny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

OBEDIENCE to sport dla cierpliwych przewodników. Aby zaliczyć wszystkie jego stopnie, należy pracować z psem kilka lat.

Formą aktywności przeznaczoną dla wszystkich psów, a zalecaną jako terapia dla psów lękliwych, agresywnych i reaktywnych jest NOSEWORK, czyli detekcja zapachów. Jeżeli marzysz o psie do zadań specjalnych, to jest to szkolenie właśnie dla Ciebie! W szkoleniu NOSEWORK uczestniczyć mogą nawet psy stare i niepełnosprawne. Metoda ta imituje pracę psów policyjnych, wyszukujących zapachy określonych substancji. Zamiast materiałów wybuchowych czy narkotyków wykorzystuje się tu specjalne olejki zapachowe, niemniej, metody pracy z psami są takie same, jak w przypadku psów służbowych. Podczas treningów psy uczą się przeszukania pomieszczeń, obszarów zewnętrznych i samochodów. Niestety, w Polsce, ze względu na niewielu wykwalifikowanych instruktorów, szkolenie to jest trudno dostępne, chociaż może się to zmienić, gdyż ostatnio zdobywa coraz więcej miłośników. Praca węchowa ma bowiem doskonały wpływ na psychikę psa, np. pozwala mu uporać się z wieloma problemami behawioralnymi. Ten rodzaj aktywności polecany jest również tym, którzy nie mają czasu na długie spacery z podopiecznymi. Już kilka minut pracy psiego nosa odpowiada kilkukilometrowemu intensywnemu spacerowi.

Szkolenie psa w domu

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach w psiej szkole, warto nauczyć swojego pupila różnych sztuczek, nad którymi możemy pracować w domu. Pozwoli to zrozumieć proces nauki psów i zbuduje silną więź opiekuna z czworonogiem. Ponadto możemy pochwalić się psimi umiejętnościami przed rodziną lub znajomymi.

Oto lista wybranych sztuczek, których możemy sami nauczyć swoje psy. W Internecie umieszczonych jest wiele filmików instruktażowych, które możemy wykorzystać w procesie nauki.

Sztuczki łatwe:

 • „Szukaj”
 • „Zdechł pies”
 • „Łapa” (jedna, druga)
 • „Piątka”
 • Slalom między nogami
 • „Hop” (skok przez wskazany przedmiot)
 • „Daj głos”
 • „Nie rusz”.

Średnio trudne:

 • Chodzenie między nogami
 • „Przynieś” (dany przedmiot np. „przynieś czapkę”
 • „Turlaj się”
 • „Ukłoń się”
 • Utrzymanie ciasteczka na nosie

Trudne sztuczki:

 • „Czołgaj się”
 • Aport przez przeszkodę

Szkolenie psa krok po kroku

Aby proces nauki był dla Ciebie satysfakcjonujący i prowadził do wyznaczonego celu, pamiętaj o kilku zasadach. Na początek – jeszcze przed nabyciem psa – zastanów się, jaki sposób zabaw i gier z psem najbardziej Cię fascynuje. Dobierz zgodnie do tego rasę psa – nie każdy czworonóg będzie się nadawał do wybranego rodzaju szkolenia, na przykład buldog angielski nigdy nie zostanie mistrzem toru agility.

Następnie dostosuj swój tryb życia do rytmu treningów i zapoznaj się z literaturą dotyczącą procesów nauki psów. Przeczytaj wszystko, co możesz, na temat interesującej Cię dyscypliny. Rozmawiaj z osobami, które zajmują się psimi sportami. Zastanów się, czy rozpoczynając szkolenie, będziesz mieć tyle czasu, zapału, cierpliwości i konsekwencji, by je ukończyć. Oczywiście warto też zasięgnąć opinii o szkole, w której zamierzasz rozpocząć naukę – poczytaj informacje zamieszczone na stronach internetowych i poproś o przyjęcie do grup tematycznych, które bardzo często są wsparciem w momencie, kiedy razem z psem wpadniemy w „szkoleniowy dołek”. Zaopatrz się także w odpowiedni sprzęt, który będzie niezbędny w ćwiczeniu wybranej przez Ciebie dyscypliny.

Szkolenie psa to wymagająca, ale też satysfakcjonująca praca. Pracuj nad motywacją psa i własną, a zakończy się sukcesem.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 52

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Nauka chodzenia przy nodze

Ćwiczenie wygląda może mało efektownie: pies idzie sobie obok opiekuna, i już. Ale to nie takie proste.

Żywienie

Czy pies może jeść chleb?

Czy psy mogą jeść chleb bez szkody dla zdrowia? Sprawdźmy, co uważają na ten temat eksperci do spraw żywienia zwierząt.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres