Jak poradzić sobie z siusianiem w domu? Przyczyny i rozwiązania.

Siusianie w domu

Opieka nad szczeniakiem to fascynujący okres naszego wspólnego życia z psem. To czas, kiedy pokazujemy mu świat, uczymy go potrzebnych zachowań i panujących w domu zasad, a także razem się bawimy. Czasami jednak pojawiają się problemy, takie jak siusianie w domu.

Rosnący i dobrze rozwijający się maluch jest źródłem radości dla całej rodziny, a jego obserwacja dostarcza rozrywki na całe godziny. Jednak na ten sielankowy obraz pada czasem cień. Kiedy wracamy po pracy do domu, nic nie potrafi skuteczniej popsuć humoru niż widok kałuży na ulubionym dywanie. Dlatego nauka higieny jest jedną z najważniejszych w pierwszych dniach (i tygodniach) wspólnego mieszkania z psem.

Dlaczego szczeniak siusia w domu?

Musimy wiedzieć, że do 4–5 miesiąca życia nasz szczeniak nie potrafi kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Co więcej, załatwia się często, gdyż jego przewód pokarmowy intensywnie się rozwija. Szczeniak załatwia się najczęściej po jedzeniu, zabawie i po drzemce. Wiedzę tę możemy skutecznie wykorzystać podczas nauki zachowania czystości w domu. Ponadto szczenięta ras miniaturowych wypróżniają się znacznie częściej od szczeniąt ras dużych, gdyż procesy trawienne w ich organizmach zachodzą znacznie szybciej. Czasem szczeniak załatwia się w domu również dlatego, że przeżył na zewnątrz jakąś traumę, a dorosły pies – w sytuacjach, kiedy czuje się z jakiegoś powodu zagrożony. Wówczas załatwia swoje fizjologiczne potrzeby w miejscach, gdzie czuje się bezpiecznie.

Czego nie wolno robić, gdy szczeniak załatwi się w domu?

Każdy uczący się zachowania czystości szczeniak zaliczy od czasu do czasu „wpadkę”, załatwiając się w domu. Należy wówczas spokojnie i bez złości wyprowadzić malucha z pomieszczenia, a następnie bardzo dokładnie wymyć zabrudzone miejsce, by nie pozostał tam zapach nieczystości. W dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych oraz przez Internet można kupić specjalne preparaty, które skutecznie eliminują zapach moczu i kału, nie niszczą czyszczonych powierzchni oraz przyjemnie pachną. Jeżeli zauważymy, że nasz piesek załatwia się często w jednym miejscu, możemy uniemożliwić mu dostanie się tam, stawiając w tej wybranej przez psa „toalecie” pufę, legowisko czy inny przedmiot, który fizycznie uniemożliwi szczeniakowi dostęp do tego miejsca.

Nigdy nie wolno krzyczeć na psa, któremu zdarzyła się „wpadka”. Może stracić do nas zaufanie oraz nabawić się nerwicy i będzie posikiwał znacznie częściej. Absolutnie zabronione jest także moczenie psiego pyszczka w nieczystościach. Takie zachowanie nie wpłynie dobrze na nasze relacje z nowym domownikiem. Szczenię straci do nas zaufanie i na nasz widok będzie reagowało strachem.

Jak nauczyć szczeniaka czystości? Siusianie w domu.

Kiedy piesek trafia do naszego domu, warto wziąć parę dni urlopu i poświęcić ten czas na intensywną naukę czystości, żeby siusianie w domu nie było problemem. Wiemy już, że nasz maluch załatwia się często – powinniśmy zatem wyprowadzać go na zewnątrz w celu nauki wypróżniania się poza domem, nawet kilkanaście razy w ciągu dnia. Psy bardzo szybko uczą się dobowego rytmu i chętnie się do niego dostosowują, co również można wykorzystać podczas nauki. Staramy się wyprowadzać naszego podopiecznego w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych o stałych porach – skojarzy je wtedy z celem spaceru.

Oprócz wyznaczonych godzin malucha wynosimy na dwór po każdej drzemce. Każdy wyspany szczeniak czuje intensywną potrzebę opróżnienia pęcherza i jelit właśnie zaraz po spaniu – nie zwlekamy więc z wyprowadzeniem go na dwór. Zawsze zabieramy ze sobą zdrowe psie przekąski, które posłużą nam za nagrody. Kiedy tylko piesek przykucnie i opróżni pęcherz, chwalimy go wręcz teatralnie (jakbyśmy wygrali główną nagrodę w teleturnieju!), a następnie podajemy pieskowi smaczki. Szczenię szybko skojarzy nagrodę i nasz dobry nastrój z załatwianiem się na zewnątrz. Kiedy złapiemy pieska w trakcie wykonywania zakazanej czynności, po prostu podnosimy go z podłogi i spokojnie wynosimy na dwór. Tam czekamy, by dokończył załatwianie i również entuzjastycznie nagradzamy.

Zachowajmy czujność również wówczas, gdy piesek intensywnie się bawi. Zaangażowany w zabawę, pobudzony i rozentuzjazmowany, na pewno straci kontrolę nad fizjologią. Kiedy nagle przystaje, zaczyna kręcić się w kółko, oznacza to ostatni moment, by wziąć go na ręce (wyprowadzić nie zawsze zdążymy) i wynieść na podwórko. Tam czekamy „uzbrojeni” w jego ulubione przysmaki, aż się załatwi i serdecznie nagradzamy. Opisaną procedurę stosujemy również wtedy, gdy nasz podopieczny zje swój posiłek. Jeżeli będziemy postępować konsekwentnie, piesek szybko zrozumie, w jakim kierunku udajemy się, by załatwić potrzeby fizjologiczne. Kiedy zacznie sygnalizować potrzebę wyjścia, podchodząc samodzielnie pod drzwi, warto go za to nagrodzić.

Klatka jako pomoc na siusianie w domu

Kiedy nie możemy sobie pozwolić na spędzenie pierwszych dni ze szczeniakiem w domu, możemy trening zachowania czystości przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na tym, że zamykamy psa w jakimś małym pomieszczeniu, najlepiej z wykafelkowaną podłogą. W jednym kąciku rozkładamy legowisko dla szczeniaka, w drugim kładziemy kuwetę lub gazety, które wysypujemy warstwą ziemi lub wykładamy specjalną matą lub sztuczną trawą. Pieskowi zostawiamy kilka zabawek, najlepiej takich, które będzie mógł sobie żuć lub powoli wybierać sobie z nich smaczki. Uspokajają one szczenię, dzięki czemu łatwiej znosi rozłąkę z opiekunem. Maluch zazwyczaj nie załatwi się na swoje posłanie, poza tym lubi siusiać w miejsce, które chłonie wilgoć. Najpewniej więc na swoją toaletę wybierze właśnie kuwetę lub gazety. Stopniowo wynosimy te przedmioty na zewnątrz, a piesek chętnie właśnie tam zostawi produkty swojej przemiany materii.

Drugim sposobem na naukę czystości w domu jest wykorzystanie klatki kennelowej. Kiedy zdecydujemy się na tę metodę, pamiętajmy, że nauka czystości nie może być powiązana z nauką spokojnego odpoczynku w kenelu. Najpierw trzeba szczenię nauczyć zachowania spokoju w klatce, dopiero potem przystępujemy do treningu czystości. Ograniczenie swobody poruszania się ma na celu przypisanie naturalnych zachowań psa (w tym oddawania moczu i wypróżniania się) do wyznaczonego terenu. Raz na godzinę warto wyprowadzić psa na dwór z komendą „idziemy siku” (lub inną, którą wybierzemy- tylko bądźmy konsekwentni). Dajemy psu trzy minuty na załatwienie się (większość szczeniąt załatwi swoje potrzeby w czasie dwóch pierwszych minut, a wypróżni się po trzech). Jeżeli nasz pupil przekroczy wyznaczony mu limit, stosujemy zasadę: „nie ma siku, nie ma spaceru”. W praktyce oznacza to zabranie psa do domu, zamknięcie w klatce na następną godzinę, a po niej powtórzenie całej procedury. Metoda ta ma wielką zaletę – uczy załatwiania potrzeb fizjologicznych zaraz po wyjściu z domu, więc potem możemy udać się na długo oczekiwany spacer bez obawy, że pies zrobi kupę na przykład na środku chodnika.

Często napotykane problemy w nauce czystości

Jeżeli Twój szczeniak już nauczył się, że siusianie w domu to zły nawyk, a nagle zaczął się ponownie załatwiać w przypadkowych miejscach, nie można tego bagatelizować. Może to świadczyć o rozwijającej się chorobie. Wówczas nie unikniemy wizyty u lekarza weterynarii. Może się również zdarzyć, że pies z jakiegoś powodu czuje się zaniepokojony i ze stresu zaczyna się załatwiać w mieszkaniu. Należy przeanalizować wtedy dokładnie, czy w naszych relacjach nic się nie zmieniło, np. czy w rodzinie nie panuje napięta atmosfera, która być może zachwiała poczuciem bezpieczeństwa szczeniaka. W takim przypadku prosimy o pomoc miejscowego behawiorystę, który na pewno pozwoli nam dotrzeć do sedna problemu i opracuje program naprawczy.

W przypadku, gdy w domu załatwia się pies dorosły, świadczy to o problemach zdrowotnych lub behawioralnych. Bezwzględnie należy skontaktować się wtedy z lekarzem weterynarii lub behawiorystą. Jeżeli dorosły pies sika w domu, musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

 • W którym miejscu sika pies?
 • Czy strumień moczu jest obfity czy skąpy?
 • Czy pies ustawia się prawidłowo do oddania moczu?
 • Czy proces jest ciągły czy przerywany? (np. kropelkuje)
 • Czy pies sika na naszej obecności czy wtedy, gdy nas nie ma?
 • Czy jest to związane na przykład z obecnością obcej osoby lub zwierzęcia?

Dowiemy się wówczas, czy siusianie w domu jest klasyczną mikcją, czy ma jakieś znaczenie. W przypadku tego drugiego niekastrowane psy znakują najczęściej pionowe powierzchnie, miejsca strategiczne lub pachnące innym psem.

Dość częstym powodem, który stanowi połączenie problemów behawioralnych z somatycznymi, jest tzw. zespół zaburzeń poznawczych (CDS). Pojawia się on u starzejących psów. Mamy tu do czynienia z zaburzeniami takimi jak dezorientacja, ograniczenie aktywności fizycznej, zaburzenia rytmu snu i czuwania oraz właśnie problemy z zachowaniem czystości. W czasie wizyty u lekarza weterynarii warto wspomnieć o tym, że psu zdarza się załatwiać w domu. Ustali on przyczynę tego zachowania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 47

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Jak poradzić sobie z siusianiem w domu? Przyczyny i rozwiązania.”

 1. Mój Pekinczyk jest bardzo mądrym psiakiem .
  Szybko nauczył się załatwiania na dworze .
  Ale jednocześnie uczyłam go ,, wychodzenia na kuwete „.
  Teraz jak ja choruje i nie zawsze mogę z nim wyjść na dwór, piesek nie sika gdzie popadnie , tylko idzie tam , gdzie jest nauczony . Kupkę tez tam robi .
  Posprzątam kuwete i gotowe 🙂
  Sprawdza się to też , jak mocno pada deszcz .
  Nie musimy wychodzić w ulewie ( czego piesek tez nie lubi )
  Chętnie się uczył i wystarczały mu glownie pochwały 🙂
  Smakołyki dostawał czasami .
  Myślę , że ten nawyk przyda mu się też kiedyś , gdy już będzie bardzo stary i zdrowie będzie mu juz szwankowac .
  Narazie ma prawie 10 lat i jest w dobrej formie , ale nigdy nie wiadomo co się wydarzy w przyszłości .
  Dziś , ciesze się , że nauczyłam go tych dwóch obcji równocześnie .

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres