Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Skakanie psa

Skakanie psów na ludzi jest powszechnym zachowaniem. Opiekunowie często mają problem z wchodzeniem do mieszkania. Czworonogi cieszą się na ich widok i pragną okazać im swoją radość – skaczą, liżą i biegają. Szczeniętom uchodzi to przeważnie na sucho. Domownicy zauważają problem dopiero wtedy, gdy pies skacze zbyt natarczywie, przeszkadza  gościom czy niszczy drzwi. Co zrobić, żeby pies nie skakał? Poznaj aż 7 metod, za pomocą których oduczysz psa skakania.

Dlaczego pies skacze na powitanie?

Pies skacze, bo cieszy się na Twój widok i chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Czworonogi nie lubią być same w domu, ponieważ wtedy się nudzą. Człowiek dostarcza im bodźców – bawi się z nimi, zabiera na spacery i karmi, dlatego dobrze się im kojarzy. Przyczyn skakania na powitanie może być kilka:

 • utrwalone zachowanie wieku szczenięcego

  To częsta reakcja szczeniąt i młodych psów, które są pełne energii i na każdy nowy bodziec reagują ekscytacją. Takie zachowanie często nie jest eliminowane przez opiekunów. Wręcz przeciwnie, skakanie młodych psów na drzwi i domowników wydaje się opiekunom urocze.

  Traktują je jako komplement, dlatego niejednokrotnie nagradzają skaczącego psa uwagą i dotykiem. Tymczasem szczenięta dopiero kształtują swoje charaktery, ale też poznają zasady, które wprowadza opiekun. To dla nich najlepszy czas na naukę pożądanych zachowań.

 • utrwalone zachowanie dorosłego psa

  Część dorosłych psów może skakać mimo odpychania i wydawania komendy „nie wolno” (odpowiednio zaintonowanej). Nawet negatywna reakcja może być dla psa odebrana pozytywnie, bo udało mu się osiągnąć najważniejszy efekt – opiekun skupił na nim uwagę. Krzyczenie czy odpychanie może więc przynieść odwrotny rezultat. Najlepszym sposobem jest wówczas ignorowanie pobudzonego psa.

  Psy, które są trzymane w klatkach lub kojcach przez wiele godzin, częściej borykają się z opisywanym problemem. Ekscytacja po wypuszczeniu ich na zewnątrz jest tak duża, że oprócz skakania, mogą też lizać Cię po rękach lub nawet podgryzać. Takie zachowania również należy jak najszybciej eliminować poprzez odpowiednie wychowanie psa.

 • problemy behawioralne

  Skakanie na ludzi może też wynikać z problemów na tle psychicznym. Skakać mogą nie tylko psy nadpobudliwe, ale także te, które borykają się z lękiem separacyjnym. Po powrocie opiekuna czują ogromną radość, z której okazywaniem sobie nie radzą. Z tego powodu mogą skakać, biegać w tę i z powrotem, a nawet niespodziewanie oddawać mocz na widok domownika.

  Skakanie psa zaczyna przeszkadzać opiekunom dopiero wtedy, gdy pies urośnie lub kiedy zaczyna skakać zbyt natarczywie. Pupil nauczył się już, że jest głaskany, kiedy stoi na dwóch łapach i wymusza uwagę. Wówczas należy oduczyć go tego nawyku za pomocą jednej z kilku zalecanych metod opisanych poniżej.

Prawidłowa nauka witania się z psem

Naukę należy rozpocząć już w pierwszych dniach pobytu psa u Ciebie. Nie pozwalaj szczeniakowi skakać na siebie. To urocze, szczególnie, gdy robią to kilkutygodniowe szczeniaczki, ale lepiej nie utrwalać takiego zachowania.

Witaj się z psem dopiero wtedy, kiedy wszystkie jego łapy są na ziemi. Ignoruj psa, jeśli jest pobudzony i poświęć mu uwagę dopiero wtedy, gdy się uspokoi. Możesz go wówczas nagrodzić smakołykiem. Przyzwyczajaj go do dźwięku dzwonka i ćwicz z nim komendę siad, którą możesz wykorzystywać podczas odwiedzin gości w domu.

Jak oduczyć psa skakania na drzwi i ludzi?

Nie martw się, jeśli Twój pies zdążył już wyrobić w sobie nawyk skakania na drzwi i ludzi. Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz oduczyć go tego zachowania poprzez szkolenie psa. Trudno powiedzieć, która z tych metod jest najbardziej skuteczna – zależy to od temperamentu psa i cierpliwości opiekuna.

Pamiętaj, by poinformować wszystkich domowników o wybranym rozwiązaniu. Twoje działania nie będą skuteczne, jeśli nie będą konsekwentne. Możesz oduczyć psa tego nawyku, ale pupil może nie skojarzyć, że ma nie skakać na drzwi, kiedy do domu wchodzą inni ludzie. Cierpliwość i konsekwencja w działaniach to klucz do sukcesu.

Poznaj 7 metod, które pomogą Ci oduczyć psa skakania na ludzi i drzwi:

 1. Odwrócenie uwagi smakołykami podczas wchodzenia do domu

  Sprawdzi się przede wszystkim wtedy, kiedy spodziewasz się gości. Towarzyski pies może być silnie podekscytowany na widok Twoich przyjaciół. Odwróć jego uwagę za pomocą smakołyków, kiedy goście będą przekraczać próg Twojego domu. Mogą to być np. przysmaki Pedigree Ranchos.

  Łakomy pies z łatwością skupi swoją uwagę na ulubionym przysmaku. Po jego zjedzeniu najprawdopodobniej będzie odczuwać satysfakcję, dzięki czemu nie powinien być aż tak przejęty wizytą gości. Ta metoda sprawdzi się lepiej u pupili przed posiłkiem. Najedzone psy mogą nie być zainteresowane psimi przekąskami.

  Pamiętaj, by nie izolować psa od gości – to nie rozwiąże problemu, a może go jedynie nasilić. Pies zostaje wówczas odseparowany od bodźców, przez co wciąż będzie podekscytowany. Zainteresowanie nowymi osobami jest najsilniejsze na początku kontaktu. Zmniejsza się wraz z upływem czasu i może kompletnie wygasnąć – pies wówczas przyzwyczaja się do obecności nowych osób w domu i po czasie może je nawet zacząć ignorować.
 2. Odwrócenie uwagi za pomocą ulubionej zabawki

  Jeśli Twój pies nie jest łakomczuchem, może nie zwrócić uwagi na przysmaki i być bardziej zainteresowany osobami, które przekraczają próg. W takich sytuacjach ulubiona zabawka będzie lepszym sposobem odwrócenia jego uwagi. Podawaj ją psu od razu, kiedy przekraczasz próg lub kiedy przechodzą przez niego inni goście. Chowaj zabawkę, kiedy pies straci nią zainteresowanie i powtarzaj tę czynność za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do mieszkania.

  Ta metoda sprawdzi się przede wszystkim u labradorów, golden retrieverów i innych psów aportujących. Psy trzymając w pysku ulubiony przedmiot czują się bezpiecznie, poświęcają mniejszą uwagę ludziom wchodzącym przez drzwi i są bardziej zrelaksowane. Dzięki temu są też bardziej skore do nauki. Zabawka w pysku dodatkowo zapobiega wokalizacji, dlatego sprawdzi się u psów, które szczekają. Dodatkowo, pies nie będzie Cię lizał, bo będzie miał zajęty pysk.
 3. Ignorowanie (utrata spodziewanej nagrody)

  To, wbrew pozorom, bardzo trudna metoda, bo spodziewaną nagrodą jesteś właśnie Ty. Psa nie wolno dotykać, mówić do niego ani nawet na niego spoglądać przez cały czas, kiedy jest niespokojny. Twój pupil cieszy się, kiedy przekraczasz próg domu, bo kojarzysz mu się ze spacerami, jedzeniem, zabawą i pieszczotami. Poza tym był długo sam i zwyczajnie się nudził, dlatego będzie usilnie szukał kontaktu z Tobą.

  Zwykłe spojrzenie czy powiedzenie czegoś do niego będzie już dla niego nagrodą, która zmotywuje go dalszej ekscytacji w nadziei na większą uwagę. Dlatego ignoruj go tak długo, jak będzie to konieczne. Poświęć mu uwagę dopiero wtedy, gdy się uspokoi. Dla niektórych psów pojawienie się opiekuna w domu jest większą nagrodą niż psie smakołyki czy ulubione zabawki.
 4. Zachowanie wykluczające

  Psa należy nauczyć, by spokojnie siedział, kiedy wchodzisz do domu. Ta metoda wymaga uczestnictwa dwóch osób – jednej, która będzie wydawała komendę „zostań” lub „siad” i drugiej, która będzie wchodzić do domu. Ćwiczenia są kluczem do sukcesu. Energiczny pies, któremu ciężko jest się skupić, może wymagać od Ciebie większej uwagi i cierpliwości. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku godzinach ćwiczeń.
 5. Wydawanie komendy „siad”, kiedy dzwoni dzwonek

  Ta metoda również wymaga współpracy dwóch osób. Jedna osoba musi dzwonić dzwonkiem i pojawiać się w progu mieszkania, a druga powinna cierpliwie uczyć psa komendy „siad”. Kluczem do powodzenia tej metody jest skojarzenie przez psa komendy „siad” z dźwiękiem dzwonka. Początkowo powinien reagować po wydaniu przez Ciebie komendy. Z czasem może siadać sam po usłyszeniu dzwonka.
 6. Powtarzaj wchodzenie do mieszkania do skutku

  Psy to inteligentne zwierzęta. Szybko nauczą się, żeby nie skakać na drzwi i ludzi, jeśli pokażesz im jakiego zachowania od nich oczekujesz. Ta metoda wymaga od Ciebie dużo cierpliwości, bo jeśli pies będzie skakał, opiekun powinien wchodzić do mieszkania i wychodzić aż do skutku.

  To, po ilu razach pies zrozumie, że nie chcesz, by skakał, jest kwestią indywidualną. Zależy od samego psa, bodźców, które potencjalnie mogą go rozpraszać i Twojej cierpliwości. Wchodzenie i wychodzenie trzeba zazwyczaj powtarzać kilka do kilkunastu razy podczas wchodzenia do domu. Na początku pies będzie zmieszany, ale szybko skojarzy, jakiego zachowania od niego oczekujesz. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po kilku dniach stosowania tej metody.
 7. Witanie się dopiero po schyleniu się do psa (witanie się na jego wysokości)

  Jeśli masz psa małej lub średniej rasy, możesz witać się z nim dopiero po przykucnięciu lub schyleniu się. Dzięki temu pies nie będzie skakał na Ciebie, bo będzie wiedział, że do niego podejdziesz. Ćwicząc tę metodę, pamiętaj, by witać się z pupilem dopiero wtedy, kiedy stoi na czterech łapach. Ignoruj go, gdy stoi na dwóch lub nerwowo podskakuje. Ta metoda nie sprawdzi się u dużych i olbrzymich ras, których duża masa ciała może spowodować, że się przewrócisz.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 178

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Apetyt na nagrodę

Każdy od czasu do czasu lubi zrobić sobie przyjemność i zjeść coś pysznego. Nasze psy smaczne kąski cenią jeszcze bardziej niż my.

Zdrowie

Kamica moczowa u psa

Pies siusia na spacerze często, ale w niewielkich ilościach? Obserwuj go dokładnie, czy ta czynność nie sprawia mu bólu

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres