Jak oduczyć psa gryzienia? Wskazówki, garść porad

Pies

Gryzienie to naturalny element psiego życia. Problem pojawia się, gdy gryzie to, czego nie powinien: nasze ręce, ubrania lub przedmioty w domu zupełnie do tego celu nieprzeznaczone. Jak odzwyczaić psa od tego zachowania? I jak temu nawykowi zapobiec?

Dlaczego pies wszystko gryzie?

Kwestia zębów u szczeniaków

Problem gryzienia w znacznej mierze dotyczy szczeniaków. Zachowanie to związane jest przede wszystkim z pojawianiem się zębów lub ich wymianą. Pierwsze zęby mleczne, najczęściej siekacze, zauważamy u szczeniaków około 3. i 4. tygodnia życia.

Do 8. tygodnia szczeniaki powinny mieć już wszystkie 28 zębów mlecznych. W tym czasie szczeniak gryzie, aby ulżyć swędzącym dziąsłom. Kiedy myślimy, że problemy z naturalną potrzebą gryzienia w okresie wyrzynania się zębów psiak ma już za sobą, rozpoczyna się proces wymiany zębów z mlecznych na stałe – ma to miejsce od 3. do około 8. miesiąca życia.

Sposób na radość i nudę

Gryzienie i żucie to naturalna potrzeba behawioralna psów, dlatego trzeba im zapewnić możliwość bezpiecznej jej realizacji np. podając zdrowe gryzaki . Jednak gryzienie czy podgryzanie może też mieć inną przyczynę: pozwala psom radzić sobie z emocjami. Dla dorosłych psów jest to forma relaksu, tym bardziej, że podczas aktu gryzienia i żucia w psim mózgu uwalniany jest hormon szczęścia. Bywa też, że poprzez gryzienie pies próbuje zwrócić na siebie uwagę opiekuna.

Z nudów lub z braku odpowiednich zabawek zwierzę potrafi ugryźć go w rękę czy w łydkę. Jeśli w tym momencie opiekun spojrzy na psa, odrywając się od dotychczasowych zajęć, którymi był pochłonięty, albo wręcz go pogłaszcze, odpowiadając tym samym pozytywnie na jego zaczepki, wówczas zwierzak szybko nauczy się, że ten sposób nawiązywania kontaktu z człowiekiem działa – i będzie go stosował częściej.

Sygnał, że psu coś dolega

Nie zawsze gryzienie związane jest ze złymi nawykami. Jeśli pies gryzie opiekuna, może być to sygnał, że zwierzę cierpi. Pies potrafi gryźć pod wpływem bólu lub dyskomfortu. Jeśli gryzie samego siebie, może to być objawem choroby.

Uporczywe gryzienie przez psa swego ogona, łap czy boku może stanowić sygnał, że z psem dzieje się coś złego i trzeba zasięgnąć opinii specjalisty. Przyczyną takiego zachowania mogą być zarówno predyspozycje genetyczne i problemy zdrowotne, w tym alergie, jak również długotrwały stres. Jeśli fizycznie z psem jest wszystko w porządku, a gryzie nie siebie, lecz rzeczy w domu, wówczas przyczyną takiego zachowania mogą być zaburzenia behawioralne. .

Dlaczego pies gryzie domowników i gości?

Zbyt wczesna separacja

Problem gryzienia zarówno domowników, jak i gości najczęściej dotyczy szczeniaków, szczególnie zaś tych, które zbyt wcześnie odseparowano od matki. Młode pieski gryzą, gdyż widzą w tym formę zabawy, sposób na nudę, a nierzadko jest to ich remedium na zły nastrój. Kiedy są przy matce odpowiednio długo, uczy je ona kontroli siły gryzienia.

Obserwuje podgryzające się szczeniaki lub sama bawi się z nimi w ten sposób, a gdy któryś robi to zbyt mocno, wówczas przerywa ona zabawę, dając tym samym do zrozumienia, że istnieją granice. Chcąc pokazać niepokornemu szczeniakowi, że gryzienie boli, sama chwyta go zębami. Tym samym maluch uczy się, jak kontrolować siłę ugryzienia, by nie sprawiać innym bólu. Szczenię zbyt wcześnie oddzielone od matki, czyli przed 8. tygodniem życia, nie nabywa tej umiejętności.

Kiedy zauważymy, że szczeniak wszystko gryzie, nie zważając na nasze upomnienia, powinien być to dla nas sygnał, że należy nauczyć go inhibicji gryzienia – tym bardziej, że zapał psa do gryzienia może być niebezpieczny, gdy ten wejdzie w dorosłość i przyjdzie moment ustalania hierarchii w stadzie, do którego (z punktu widzenia psa) należy również człowiek. Nie umiejąc kontrolować siły gryzienia, pies może zrobić bliskim krzywdę. Przeczytaj więcej o tym, jak wychować szczeniaka.

Celowe zaczepianie psa

Warto zdać sobie sprawę, że często sami jesteśmy odpowiedzialni za takie zachowanie psa. Prowokujemy go do zabaw w podgryzanie, zamiast zabawki używamy gołych rąk bądź machamy mu palcami przed nosem. Pies nie zrozumie, że czasem wolno mu gryźć rękę opiekuna lub innych domowników, a innym razem jest to zabronione.

Poza tym warto zauważyć, że pewne ludzkie zachowania, takie jak przytulanie, obejmowanie, branie na ręce, zbliżanie twarzy czy całowanie, są z punktu widzenia psa co najmniej dziwne i mogą wywołać reakcję obronną. Z tego względu musimy uzbroić się w cierpliwość i stopniowo nauczyć psa, że to nasza, ludzka forma okazywania czułości. Nie zaczepiajmy też psa, gdy śpi – wybudzony z drzemki czy snu, może reagować agresywnie, w tym ugryzieniem.

Kwestia złych nawyków i doświadczeń

Kiedy decydujemy się na adopcję psa ze schroniska, musimy liczyć się z tym, że ma on za sobą szereg doświadczeń i złych nawyków, będących pozostałością po poprzednich właścicielach. Pojawiające się u psów adopcyjnych problemy z gryzieniem mogą być kwestią psychiki. Możliwe, że nigdy nie nauczyły się one kontroli ugryzienia albo boją się nowej sytuacji, czy potencjalnego bicia.

W tej sytuacji gryzą, ponieważ odczuwają niepokój, lęk lub stres. Gryzienie pozwala psom rozładować nadmiar emocji i odprężyć się. Oswajanie przeprowadzamy stopniowo, nie narzucając się z głaskaniem, przytulaniem czy innymi gestami mającymi oddać nasze uczucie sympatii – dla psa mogą one być zupełnie nowym doświadczeniem.

Jak oduczyć dorosłego psa gryzienia?

Co zrobić, gdy pies gryzie meble i domowników? Dokładnie to samo, co suka robi szczeniakom: wprowadzać granice w zabawie i pokazywać na przykładzie, że taka forma zabawy nie jest akceptowalna. Gryzienie to naturalna czynność w świecie psów i nie sposób jej wyeliminować, można jednak pokazać zwierzęciu, że pewne zachowania nie są mile widziane.

Przede wszystkim nigdy nie bawimy się z psem tak, aby mógł podgryzać nasze dłonie – te powinny kojarzyć się mu wyłącznie z gestami delikatnymi i spokojnymi, takimi jak głaskanie czy podsuwanie smacznych kąsków. Jeżeli podczas zabawy pies gryzie, reagujemy komendą (np. stanowczym „nie” lub „nie wolno”), , przerywamy zabawę i odchodzimy. Dla psa jest to sygnał, że nie podoba nam się takie zachowanie i jeśli chce się bawić, musi je zmienić.

Jako opiekunowie pamiętajmy jednak, że instynkt gryzienia to coś naturalnego i musimy go zaspokoić. W tym celu odsuwamy z zasięgu psa rzeczy, które mogą mu zaszkodzić, jak również takie, których pogryzienia wolelibyśmy uniknąć. W zamian dajemy mu nieszkodliwe zamienniki, w tym gryzaki, zabawki wypełnione smakołykami, a także zabawkę do szarpania, którą bawimy się z psem w ten sposób, że trzymamy za jeden jej koniec, pies chwyta za drugi i zaczynamy grę w przeciąganie.

Pies, którego potrzebę gryzienia zaspokoimy, raczej nie będzie uparcie atakował mebli czy innych przedmiotów domowego użytku. Pamiętajmy, że czworonogi mają też inne potrzeby np. aktywność fizyczna, stymulacja intelektualna. Z tego względu przed naszym wyjściem z domu i pozostawieniem psa samego na kilka godzin musimy zapewnić mu odpowiedni wysiłek. Spacer połączony z bieganiem i zabawami na świeżym powietrzu sprawią, że nie będzie już miał potrzeby gryzienia rzeczy w domu.

A jeśli nadal gryzie?

Czasami nawyki psa wyniesione z pierwszych miesięcy życia są tak silne, że trudno je wyeliminować. Bywa, że musimy sięgnąć po inne środki, takie jak zakup klatki, w której pies będzie spędzał czas pod naszą nieobecność i w nocy. Klatka musi być dopasowana do wielkości psa – powinien on móc w niej swobodnie wstać, obrócić się i wygodnie położyć. Choć aluminiowa klatka może wywoływać złe skojarzenia, dla psa bywa azylem, miejscem, które jest bezpieczne i zupełnie własne.

Jeśli pies gryzie, a my nie potrafimy na niego wpłynąć, wówczas pamiętamy o jeszcze jednym – na spacery zakładamy psu kaganiec fizjologiczny (taki, w którym może swobodnie ziać), unikając tym samym ryzyka, że kogoś pogryzie. Warto też rozważyć spotkanie z psim behawiorystą, który pomoże nam ustalić przyczynę zachowania naszego psa i ustalić plan szkolenia, by temu zaradzić.

Jak podejść do szczeniaka?

Jak już zostało wspomniane, zachowania uważane przez ludzi za przyjemne, takie jak noszenie na rękach, głaskanie, całowanie czy przytulanie, nie są naturalne z punktu widzenia psa. Jeśli chcemy obdarzać szczeniaka takimi gestami czułości, musimy robić to delikatnie. Psiaki należy głaskać spokojnie, pamiętając, że głowa, łapy i ogon są miejscami newralgicznymi, za których dotykaniem pies może nie przepadać.

Bawiąc się ze szczeniakiem, nie pozwalamy mu podgryzać naszych dłoni – skojarzy to wówczas z zabawą. Nawyk ten zostanie mu na resztę życia, a my będziemy się dziwić, dlaczego nasz pies gryzie nam ręce i nie reaguje na komendę „nie wolno”. Do zabawy z psem wykorzystujemy specjalnie przygotowane szarpaki, które zaspokoją w szczeniaku jego naturalną potrzebę gryzienia i mocowania się z członkiem stada, a także inne bezpieczne zabawki i gryzaki.

Pamiętajmy, aby psie zabawki co jakiś czas wymieniać, usuwając z pola widzenia psa te stare. W ten sposób szczeniak nie znudzi się nimi i nie zacznie szukać ich zamienników wśród naszych, ludzkich rzeczy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Bawiąc się ze szczeniakiem, unikamy zakładania ubrań, za które może on szarpać. Nie prowokujemy też psa do zabaw, gdy jest on mocno pobudzony. Kiedy pies szczeka i próbuje skakać, przerywamy zabawę i dajemy mu czas, aby się wyciszył. Podobnie robimy w przypadku, gdy podczas zabawy szczeniak nas ugryzie, sygnalizując mu tym samym, że taki rodzaj zabawy nam nie odpowiada. Szczeniaki są pojętnymi uczniami, a od opiekuna zależy, jakie nawyki przyswoją.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 381

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

14 komentarzy do wpisu „Jak oduczyć psa gryzienia? Wskazówki, garść porad”

 1. Moj problem polega na tym,ze moj pies jest agresywny,warczy i gryzie mnie jesli zakladam mu szelki.Juz ma pol roku i za kazdym razem to samo.Czasem sie zdarzy,ze jest w mare spokojny.
  Obrozy nienawidzi,nawet nie wyjdzie na dwor wiec zostaja szelki.
  Czy ktos ma podobny problem?

  Odpowiedz
 2. Nasz Maluch ma właśnie 10 tygodni, przybył do nas tydzień temu, potrafi już ładnie siadać i uczymy go innych komend. Mamy problem z gryzieniem straszliwy…. moje ręce wyglądają jakbym wpadła w drut kolczasty…. staram się przekierowywać jego uwagę ma Kongo wypełnione mokra karma albo na gryzaki i działa tylko na chwile – pies po kilkunastu sec znowu leci na rękę, mówię FE i AUA to na chwile bystrzeje i znów gryzie, próbuje wyjść z pokoju lub nie zwracać uwagi nie mogę – idzie za mną i gryzie mnie po nogach lub zwyczajnie nie przestaje, próbuje go odseparować od otoczenia to głośno szczeka i po wypuszczeniu chwile jest spokojny i znów zaczyna. Próbowałam już chyba wszystkiego, czytałam milion art, zauważyłam ze jak się nudzi/chce zwrócić uwagę na siebie to zaczyna grandzic, natomiast gryźć potrafi nawet w trakcie zabawy szarpakami, piłka czy innymi gryzakami – jest fajnie bawi się a później bum zaczyna gryźć i drapać ręce osoby która się z nim bawi….Próbowaliśmy tez dawać mu sporo bodźców zmęczyć – złe, wiec pomyśleliśmy ze przebodzcowalismy psiaka, dostaje bardziej „leniwy” dzień tez jest to samo…. jesteśmy zapisani do psiego przedszkola/szkolenie w grupie ale przyjmują po skończeniu przez szczeniaka 3 mies…. mam wrażenie, ze po spaniu wstępuje w niego jakiś szatan, i żadna zabawa czy fizyczna czy umysłowa nie zastąpi jego szału gryzienia kończyn…bardzo nie chce „zepsuć” psa a boje się ze właśnie to robię….

  Odpowiedz
  • Niesamowite… Jakbym czytała to, co mam w głowie! Mój problem jest IDENTYCZNY! Zowie kończy dzisiaj 12 tygodni i od około 3 tyg jest tak jak opisujesz. Chodzimy do przedszkola, jest bardzo mądra, szybko się uczy, ale dwa, trzy, czasem cztery razy dziennie wpada w taką „furię” i nie możemy nad nią zapanować. Od miesiąca po domu chodzę w tych samych dresach, które wyglądają jak po wojnie. Moje ręce tak samo. Pies jest silniejszy z każdym tygodniem, a mi ręce opadają. Dodatkowo słowa „nie wolno” powodują u niej straszne szczekanie i jeszcze większą złość.

   Odpowiedz
  • Czytam , czytam i jak bym czytała o swoim psiaku który ma 3 mce . Gryzie coraz mocniej zadne fe nie wolno etc. nie działa a jeszcze bardziej go denerwuje . Wtedy zaczyna szczekać i warczeć .W momencie kiedy odchodzę leci za mną i chap za noge , udo i co tylko moze . Jestem już na pograniczu …po dobroci źle , na ostro też źle .

   Odpowiedz
 3. Mój trzyletni wnuk przyjechał do nas w odwiedziny. Dziś nasz czteroletni pies go ugryzł, niestety nie było nas przy tym. Mamy dom z ogródkiem i po prostu byliśmy po drugiej stronie domu. Kilka razy gdy wnuk chciał podejść do psa i go pogłaskać to widać było że pies tego nie chce. Warczy i nawet próbował przy mnie złapać go zębami za rękę. Nie rozumiem dlaczego. Nie został nigdy uderzony przez dziecko. Nie wiem co zrobić. Jest mi bardzo przykro.

  Odpowiedz
 4. Nie pomaga ani przerwanie zabawy ani odejście, a tym bardziej nie, nie wolno. Zabawek do przeciągania i gryzaki wszystko jest, a pies jest coraz bardziej zawzięty w gryzieniu nas i wszystkiego i szarpaniu odzieży.

  Odpowiedz
  • Mamy podobnie. Bez względu na to ile czasu spędzamy na zabawie z nim ma momenty szaleństwa kiedy gryzie wszystko i wszystkich. Teraz ma 10 miesięcy i wazy 32 kilogramy Wiec jego ugryzienia są bardzo bolesne a rogi mebli już praktycznie nie istnieją. Jeśli mimo komendy „zostaw” lub „nie wolno” nadal gryzie zakładamy mu na chwile kaganiec fizjologiczny aż się uspokoi.

   Odpowiedz
  • U mnie jest to samo, już nie wiem co mam z nim robić, on gryzienie traktuje jako rozrywkę a ja wieczorem siadam i chce mi się ryczeć z bezsilności.

   Odpowiedz
 5. Ani przerwanie zabawy ani odejście nie pomaga. A tym bardziej stanowcze nie, nie wolno. Jest jeszcze bardziej zawzięta.

  Odpowiedz
 6. a jak sie zachowac gdy szczeniak (rok) gryzie mocno wlasciciela, gdy ten chce mu odebrac swoja wlasnosc albo cos dobrego do jedzenia np. kosc?
  bo artykul tutaj naprawde jest przydatny, alle zrozumialam to tak, ze skupino sie na „zabawnym” gryzieniu (wczasie zabawy)

  Odpowiedz
  • Musisz dać mu coś na wymianę, jakiś smakołyk. Psu się nie powinno zabierać rzeczy, zawsze wymieniać na coś innego.

   Odpowiedz
 7. wszystko pięknie ale mój pies przybył jako szczeniak do dwóch dorosłych psów ,pięknie go przyjęły a teraz po roku chce być najważniejszy i mimo że jest najmniejszy gryzie każdego z nich ,nie wiem co robić, żadne kary nie pomagają.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Czy pies może jeść chleb?

Czy psy mogą jeść chleb bez szkody dla zdrowia? Sprawdźmy, co uważają na ten temat eksperci do spraw żywienia zwierząt.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres