Jak nauczyć psa załatwiać się na matę?

jak nauczyć psa sikać na matę (1)-min

Część niedoświadczonych opiekunów zastanawia się, jak nauczyć psa załatwiać się w jednym miejscu. Przyjęcie szczenięcia do swojego domu wiąże się z koniecznością dostosowania przestrzeni do jego potrzeb. Obejmuje to m.in. zaopatrzenie się w specjalne maty higieniczne, które będą początkowo służyły za toaletę dla czworonoga. Załatwianie potrzeb fizjologicznych na dworze jest bezpieczne dopiero wtedy, gdy zwierzę otrzyma komplet podstawowych szczepień. Chcesz zabezpieczyć jego potrzeby i jednocześnie zachować czystość w mieszkaniu? Przekonaj się, jak nauczyć sikać psa na matę!

Jak nauczyć psa załatwiać się na matę? Dobre praktyki opiekuna

Zmiana diety szczeniąt z mleka matki na pokarmy stałe następuje pomiędzy 6. a 8. tygodniem ich życia. W tym czasie można już zacząć wydawać młode do nowych domów. Niezależnie od tego, czy przygarniamy psa ze schroniska, czy z profesjonalnej hodowli, musimy zadbać o to, aby otrzymał on komplet podstawowych szczepień. W czasie przyjmowania kolejnych dawek (czyli do około 12. tygodnia życia) zwierzę powinno przebywać na domowej kwarantannie. Nie należy zabierać go na dwór, ponieważ może tam mieć kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Załatwianie przez czworonoga potrzeb fizjologicznych na początku odbywa się więc w domu (lub własnym ogródku). Miejsce na szczenięcą toaletę najwygodniej jest urządzić z pomocą jednorazowych podkładów higienicznych, które pochłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Można je kupić  w aptece lub w sklepie z artykułami dla zwierząt. Po zorganizowaniu w mieszkaniu odpowiedniej przestrzeni pozostaje już tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jak nauczyć szczenię, by załatwiało się na matę? 

Istnieje kilka złotych zasad, które warto stosować. Pierwszą z nich jest jasne wyznaczenie granic i pokazanie szczenięciu, o co nam chodzi. Po rozłożeniu maty higienicznej na podłodze należy zaprowadzić na nią psa, tak aby wiedział, że jest to element wyposażenia przeznaczony właśnie dla niego. Kolejnym krokiem jest uważna obserwacja czworonoga. Za każdym razem, gdy zauważymy u niego chęć załatwienia potrzeby, powinniśmy przenosić go na matę. W ten sposób wytworzymy u niego skojarzenie danego podłoża z konkretną czynnością fizjologiczną. Aby się to udało, jego toaleta powinna zawsze znajdować się w tym samym miejscu.

Bardzo ważnym elementem odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć psa robić siku na matę, jest nasze pozytywne nastawienie do całego procesu. Przede wszystkim powinniśmy okazywać szczenięciu cierpliwość i spokój. Zwierzęta bardzo silnie reagują na zmiany zachowania opiekunów. Jeżeli w jakiś sposób zdradzimy swoje niezadowolenie lub zniecierpliwienie, prawie na pewno wywołamy tym u psa stres, a co za tym idzie – dalsze niepowodzenia w nauce. Niedopuszczalne jest karanie podopiecznego krzykiem, biciem czy wsadzaniem jego nosa w odchody. W ten sposób tylko zrazimy zwierzę do siebie i sprawimy, że będzie się nas bało. Dużo lepszą praktyką jest nagradzanie za sukcesy. Jeżeli zauważymy, że pies załatwił się w wyznaczonym miejscu, powinniśmy podejść do niego, pochwalić, pogłaskać, a nawet dać jakiś smakołyk przeznaczony dla danej grupy wiekowej. Należy pamiętać, że przysmaki, które podajemy zwierzęciu w ciągu dnia, nie mogą pokrywać więcej niż 10% jego dziennego zapotrzebowania na energię pokarmową. Sumę obecnych w takich przekąskach kalorii należy odliczyć od posiłków głównych, aby nie zaburzać bilansu dietetycznego psa.

Szczenię powinno być zaprowadzane na matę od razu po przebudzeniu się oraz po każdym posiłku. Należy również zadbać o czystość jego toalety. Mokry lub brudny podkład może spowodować, że zwierzę nie będzie chciało załatwiać się w wyznaczonym przez nas miejscu.

Jeśli dysponujemy własnym ogródkiem, do którego nie mają dostępu inne zwierzęta, możemy pominąć etap stosowania maty i od razu wynosić szczenię na dwór. Takie postępowanie zdecydowanie skróci cały proces nauki i szybciej osiągniemy zamierzony skutek.

Wychowanie szczenięcia. Jak nauczyć psa prawidłowych zachowań?

Wychowywanie psa należy rozpocząć już w pierwszym dniu jego pobytu w naszym domu. Trening prawidłowych zachowań ma bardzo wiele funkcji – nie tylko przyzwyczaja czworonoga do posłuszeństwa, lecz także pozwala mu wytworzyć zdrową relację i głęboką więź z opiekunem. Ponadto umożliwia zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierzęciu, jak i osobom znajdującym się w jego otoczeniu.

Wiemy już, jak nauczyć szczenię załatwiać się na matę. Po podstawowych szczepieniach powinniśmy zacząć je przyzwyczajać do załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Krótkie wyjścia z czworonogiem należy organizować co najmniej 3 razy dziennie (u psów z w pełni sprawnymi mięśniami zwieraczami, czyli po około 6 miesiącu życia, u młodszych zwierząt spacerów musi być więcej). Dłuższy (co najmniej 30-minutowy) spacer z psem zaplanujmy minimum raz na dobę. W tym czasie zwierzę ma okazję się załatwić, a także stracić nieco rozpierającej je energii. Spotykając obcych ludzi i inne zwierzęta, rozwija też swoje kompetencje społeczne. Pobyt na świeżym powietrzu jest również doskonałą okazją do przeprowadzenia treningu.

W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na nauczeniu psa tych zachowań, które bezpośrednio przekładają się na jego bezpieczeństwo poza domem. Chodzi tu przede wszystkim o chodzenie przy nodze (na luźnej smyczy) oraz przybieganie do opiekuna na zawołanie. Dzięki wykształceniu u szczenięcia takich umiejętności zyskujemy m.in. pewność, że się nie zgubi, odbiegając daleko od nas w pogoni np. za uciekającą wiewiórką. Gdy zwierzę zna już podstawy, możemy rozpocząć naukę innych przydatnych komend (takich jak „siad!”, „zostań!”, „daj głos!”) oraz sztuczek („turlaj się!”, „daj łapę!”, „przybij piątkę!”). Treningi powinny odbywać się regularnie, a zdobyte przez psa umiejętności – przypominane mu w codziennych sytuacjach.

Gdy zastanawiamy się nad tym, jak nauczyć psa wypróżniać się na matę, lub próbujemy wyegzekwować od niego prawidłowe zachowanie na spacerze, miejmy na uwadze przede wszystkim konsekwencję i niezmienność zasad. Zwierzęta uwielbiają rutynę. Dzięki powtarzalnym sytuacjom czują się bezpiecznie i dobrze funkcjonują w relacjach z ludźmi. Stałe elementy rzeczywistości również pomagają im w kształceniu nowych umiejętności. Mata higieniczna, posłanie czy miseczki z jedzeniem i piciem powinny zawsze znajdować się w tych samych miejscach w domu. Podobnie wydawane psu komendy warto wypowiadać zawsze tym samym tonem i z użyciem tych samych słów. Jeżeli zwierzę raz usłyszy „zostań!”, a następnego dnia „waruj!”, prawdopodobnie będzie czuło się zagubione i zdezorientowane.

Drugim ważnym aspektem wychowania jest wyrozumiałość. Błędy stanowią naturalny element nauki, a popełniając je, pies na pewno nie kieruje się chęcią zrobienia nam na złość. Z tego powodu pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań jest dużo bardziej efektywne niż karanie zwierzęcia za jego niepowodzenia. Warto pamiętać, że stres jest wrogiem nauki – skojarzenie z niezadowolonym opiekunem może całkowicie zniechęcić czworonoga do pracy.

Warto zastanowić się nad planem dnia czworonoga. Właściwa kolejność wykonywanych w ciągu doby czynności znacznie ułatwi mu dostosowanie się do naszych oczekiwań. Kiedy staramy się znaleźć sposób, jak nauczyć psa załatwiać się na matę, powinniśmy zaprowadzać go tam po każdej drzemce i posiłku. Podobnie w przypadku treningu na świeżym powietrzu – najlepiej wkomponować go w spacer w taki sposób, aby praca nie była ani pierwszą, ani ostatnią aktywnością wykonywaną przez zwierzę na dworze. Najlepiej przeprowadzić sesję po tym, jak umożliwimy czworonogowi „wybieganie się”, ale przed ostatecznym powrotem do domu.

Jeżeli nie mamy pewności, czy samodzielne wychowanie psa nam się uda, możemy skorzystać z pomocy specjalistów. W wielu miejscowościach funkcjonują szkółki dla psów, których pracownicy są wykwalifikowanymi behawiorystami. Podstawowy kurs posłuszeństwa obejmuje zazwyczaj od dziesięciu do kilkunastu spotkań, w których trakcie zwierzę zostaje w fachowy naprowadzone na właściwą ścieżkę zachowania. Bardzo ważne jest jednak to, aby zdobyte podczas szkolenia umiejętności były ćwiczone z psem na co dzień. Dzięki temu zwierzę trwale je zapamięta i będzie z radością towarzyszyło nam w codziennym życiu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 31

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres