Jak nauczyć psa podstawowych komend – siad, leżeć, do nogi

Jak nauczyć psa podstawowywch komend

Komendy „siad”, „waruj” czy „zostań” świetnie odwracają uwagę pełnego energii psa od innych zwierząt czy gości, ale także wzmacniają więź z opiekunem. Dzięki nim pies panuje nad swoimi emocjami, jest posłuszny i lepiej odnajduje się wśród obcych ludzi. Chcesz wiedzieć, jak nauczyć psa podstawowych komend oraz kiedy rozpocząć ćwiczenia? Przeczytaj.

Jak powinna przebiegać nauka z psem?

Pierwszym ćwiczeniem, od którego warto zacząć naukę komend, jest trening samokontroli. Polega na tym, że dajesz psu do powąchania zamkniętą dłoń ze smakołykiem wewnątrz. Pupil oczywiście szybko wyczuje, że w środku znajduje się aromatyczna przekąska, dlatego będzie próbował się do niej dostać za wszelką cenę.

Może lizać Twoją dłoń, próbować wydobyć smakołyk za pomocą łapy, a nawet popiskiwać, by zmusić Cię do otwarcia dłoni. Kluczowa w tej metodzie jest cierpliwość opiekuna. Nagrodzenie psa następuje dopiero wtedy, gdy ten się uspokoi. Ćwiczenie można rozbudować o kilka kolejnych etapów, np. możesz nauczyć psa, by nie interesował się jedzeniem na podłodze, tylko skupiał swoją uwagę na Tobie.

W nagrodę powinien otrzymać inny niż ten leżący na podłodze smakołyk. Nauka samokontroli wzmacnia więź opiekuna z psem. Sprawdza się także na spacerach, kiedy pies jest rozpraszany przez inne zwierzęta czy interesujące zapachy.

Wydawaj jasne i krótkie polecenia. Bądź cierpliwy i często je powtarzaj. Rozpocznij naukę w domu, w pomieszczeniu, w którym pies czuje się bezpiecznie. Pamiętaj jednak, że ćwiczenia nie powinny trwać zbyt długo. Jeśli pupil się niecierpliwi i łatwo się rozprasza, zakończ szkolenie i spróbuj do niego wrócić za kilka godzin lub następnego dnia.

Nagradzaj pupila za każde dobre zachowanie. Pies może nie wiedzieć, że podoba Ci się, kiedy został na swoim legowisku lub kiedy stał przy Twojej nodze, gdy zauważył innego psa. Każde pozytywne zachowanie należy nagradzać za pomocą smakołyka, np. Pedigree Munch, głaskaniem lub słownie, odpowiednio intonując słowa „brawo” czy „dobry pies”.

Nie bądź obojętny na niepożądane zachowania pupila. Dla jednych opiekunów będzie to wchodzenie na kanapę czy inne meble, a dla innych może to być zupełnie normalne i pożądane. To od Ciebie zależy, jakie masz oczekiwania wobec zachowania swojego psa.

Uzgodnij je z innymi domownikami. Nie dopuść do sytuacji, kiedy tylko część rodziny nie pozwala psu wskakiwać na kanapę. Zachowaniami, które należy od razu eliminować, są na pewno wszystkie próby niszczenia mebli, butów czy ubrań. Należy jasno dać psu do zrozumienia, że nie może niszczyć rzeczy. Możesz zmienić ton głosu i wydać jasny komunikat „nie wolno”. Nie reaguj na próby zwrócenia na siebie uwagi.

Nigdy, pod żadnym pozorem, nie stosuj kar cielesnych. Pamiętaj, że agresja rodzi agresję. Jeśli chcesz ukarać psa, najlepszym sposobem jest jego ignorowanie. Kontakt z opiekunem jest dla czworonoga bardzo ważny. Unikanie kontaktu wzrokowego z psem i każdy inny brak reakcji jest dla niego karą.

Nagrodą, która stymuluje psa, będzie oczywiście smakołyk, ale nie tylko. Sama pochwała słowna czy zwrócenie uwagi także to także nagroda. Nauka komend wzmacnia więź z opiekunem, dlatego pupil będzie chciał współpracować, by uzyskać Twoją uwagę.

Niektóre psy mogą się popisywać – podawać łapę bez wydanej komendy, leżeć i siadać na zmianę, by uzyskać Twoją uwagę lub smakołyk. Takie zachowania należy eliminować. Wystarczy, że będziesz psa ignorować. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj tekst o tym, jak wychować, a nie wytresować psa.

Kiedy rozpocząć naukę komend

Psy mogą się uczyć w każdym wieku. Te pięcioletnie lub nawet starsze mogą w takim samym tempie nauczyć się podstawowych komend jak szczenięta. Najlepszym momentem na rozpoczęcie szkolenia jest pierwszy dzień pobytu szczeniaka u Ciebie. Oczywiście naukę poszczególnych komend należy rozplanować. Nie ucz psa wielu komend naraz.

 • 2 miesiąc życia szczeniaka
  To odpowiedni moment na naukę czystości i reagowania na swoje imię. W tym wieku warto przyzwyczajać go także do noszenia obroży oraz stopniowo uczyć chodzenia na luźnej smyczy.

 • 3 miesiąc życia szczeniaka
  Ucz psa komendy „nie wolno” oraz ćwicz przychodzenie na przywołanie. To bardzo ważny moment życia psa, w kontekście eliminowania niepożądanych zachowań.

 • 4 miesiąc życia szczeniaka
  Ćwiczcie komendę „zostań” oraz chodzenie przy nodze bez smyczy.

 • 5 miesiąc życia szczeniaka
  Trenujcie aportowanie na spacerach oraz utrwalajcie wszystkie inne komendy.

 • 6 miesiąc życia szczeniaka
  Rozszerz szkolenie o nowe komendy, np. o ćwiczenie „podaj łapę” lub „daj głos”.

Jak nauczyć psa komendy „siad” i „leżeć”?

„siad”

Komenda siad jest bardzo przydatną metodą odwrócenia uwagi pupila na spacerze od innego psa. Sprawdzi się także podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych oraz kiedy do domu przychodzą goście.

Naukę należy rozpocząć w bezpiecznym dla psa miejscu, w którym czuje się swobodnie i nie jest rozpraszany przez bodźce zewnętrzne. Z czasem, kiedy pupilowi będzie szło coraz lepiej, staraj się ćwiczyć z nim w innych pomieszczeniach, przy włączonej muzyce i w końcu także na zewnątrz.

Instrukcja nauki komendy „siad”:

 1. Zachęć psa do siadu za pomocą smakołyku trzymanego w dłoni
  Trzymaj psi przysmak w zamkniętej dłoni na wysokości nosa lub uszu psa. Wolnym ruchem przesuwaj dłoń ze smakołykiem między uszami pupila, w kierunku ogona. Ten ruch naturalnie wymusza na czworonogu pozycję siedzącą. Nagrodź psa.
 2. Naprowadź psa do siadu za pomocą dłoni bez smakołyku w środku
  Wykonaj ten sam ruch, ale bez przysmaku w zamkniętej dłoni. Kiedy pies usiądzie, nie zapomnij go nagrodzić.
 3. Dodaj komendę słowną „siad”
  Postępuj w ten sam sposób, ale dodaj wyraźną komendę „siad”. Nagrodź go, kiedy prawidłowo wykona komendę.
 4. Zredukuj gest dłoni
  Stopniowo otwieraj dłoń podczas nauki komendy, a następnie zachęcaj do jej wykonania jedynie za pomocą słowa „siad”.
 5. Stopniowo przestań nagradzać psa smakołykami. Zastąp je nagrodą słowną, np. „dobry pies”

„leżeć”

Nauka tej komendy przychodzi psu o wiele łatwiej, jeśli opanował już komendę „siad”. Komenda przydaje się, kiedy nie chcesz, by pies skakał na Ciebie, gości lub na drzwi.

Instrukcja nauki komendy „leżeć”:

 1. Zachęć psa do leżenia za pomocą smakołyku trzymanego w dłoni
  Nakieruj psa za pomocą zamkniętej dłoni ze smakołykiem w środku do pozycji leżącej. Wystarczy, że skierujesz dłoń ze smakołykiem w kierunku podłogi. Pies powinien sam się położyć. Nagrodź psa.
 2. Naprowadź psa do leżenia za pomocą dłoni bez smakołyki w środku
  Wykonaj ten sam ruch zaciśniętą dłonią. Nagrodź psa, kiedy ten się położy.
 3. Dodaj komendę „leżeć”
  Postępuj w ten sam sposób, ale dodaj wyraźną komendę „leżeć” lub „waruj”. Nie zapomnij nagrodzić psa, kiedy się położy.
 4. Zredukuj gest dłoni
  Skup się przede wszystkim na wypowiedzeniu komendy. Stopniowo przestań nakierowywać psa za pomocą ręki.
 5. Stopniowo przestań nagradzać psa smakołykami. Zastąp je nagrodą słowną, np. „dobry pies”.

Jak nauczyć psa dawać łapę?

Jedną z popularnych metod jest łapanie psa za łapę i nagradzanie go, ale nie zawsze się to sprawdza. Niektóre psy nie domyślają się, dlaczego są nagradzane, ponieważ to opiekun chwyta łapę, a pies pozostaje bierny. Mimo to zostaje nagrodzony. Wiele psów się także wyrywa, ponieważ nie jest przyzwyczajona do tego, że domownik trzyma mu łapę.

Inną metodą nauki psa dawania łapy jest trzymanie smakołyka w zamkniętej pięści. Pies nie będzie mógł się do niego dostać za pomocą pyska, dlatego najprawdopodobniej spróbuje to zrobić za pomocą łapy. Każdą próbę dotknięcia ręki opiekuna należy nagrodzić psim smakołykiem, np. Pedigree Biscrock Original.

Kolejnym krokiem jest przyzwyczajenie psa do dotykania jego łap. Kiedy pupil oswoi się z dotykiem, nauka komendy pójdzie Wam o wiele łatwiej. Na początku dotykaj łapy podczas wspólnych pieszczot czy podczas zabawy. Rób to z wyczuciem, nie narzucaj się psu.

Stopniowo wydłużaj dotyk. Możesz też nieruchomo położyć rękę na łapie psa, kiedy śpi. Podczas nauki komendy chwytaj go raczej za przedramię niż opuszki. Na tym etapie możesz wprowadzić komendę słowną „daj łapę” i jednocześnie nagradzać pupila przysmakami.

Jeśli chcesz nauczyć psa podawania tylko prawej lub tylko lewej łapy, należy ignorować sytuacje, kiedy pies na komendę „daj łapę” podaje niewłaściwą łapę. Wówczas nie dawaj psu smakołyku i nie chwal go. Dzięki temu szybko się nauczy, że chodzi Ci o podanie drugiej łapy. Następnie możesz wprowadzić nową komendę, np. „podaj lewą łapę” lub „daj drugą łapę”. Dzięki temu pies nauczy się podawać obie łapy w zależności od komendy.

Jak nauczyć psa komendy „zostań”?

Komenda „zostań” lub „czekaj” zapewni Twojemu psu większe bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, w komunikacji miejskiej czy podczas wizyty gości. Możesz nauczyć psa tej komendy za pomocą niezawodnych smakołyków lub nowej, atrakcyjnej zabawki. W kolejnych krokach nauki tej komendy potrzeba będzie dodatkowa osoba.

Instrukcja nauki komendy „zostań”:

 1. Wydaj komendę „zostań” przed rozpoczęciem zabawy z psem
  Oddal się od psa o kilka kroków. Pokaż mu zabawkę, ale zakryj ją otwartą dłonią i powiedź wyraźnie „zostań”. Kiedy pies zostanie na swoim miejscu, nagrodź go smakołykiem i zachęć go do zabawy np. za pomocą komendy „łap”. Powtórz to kilka razy. Nie zapomnij o nagrodzeniu psa za każdym razem, kiedy prawidłowo wykona ćwiczenie.
 2. Połóż zabawkę przy czekającym psie
  Wydaj komendę „zostań” i połóż zabawkę na ziemi obok psa, jednocześnie zasłaniając ją dłonią. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, które mogą zachęcić psa do zabawy. Jeśli pies się nie ruszy, nagrodź go smakołykiem i pozwól mu podejść do zabawki za pomocą komendy „łap” lub „weź”.
 3. Podejdź z psem na smyczy do drugiej osoby, która trzyma zabawkę
  Wydaj komendę „zostań”, kiedy pies zauważy drugą osobę trzymającą w dłoni zabawkę. Jeśli pies zostanie na miejscu, możesz zachęcić go do zabawy zabawką i nagrodzić smakołykiem. Pamiętaj, że do nauki komend o wiele lepiej sprawdzą się szelki niż obroża.
 4. Trenuj komendę „zostań” w innych pomieszczeniach i na spacerze
  Stopniowo przestań nagradzać psa smakołykami i nie używaj zabawki do wywołania pozytywnych skojarzeń. Nagradzaj psa słownie, np. „brawo, dobry pies” lub głaszcz go, kiedy dobrze wykona zadanie. Staraj się ćwiczyć tę komendę w innych pomieszczeniach i na zewnątrz.

Jak nauczyć psa komendy „chodź” i „do nogi”?

Obie komendy są niezawodne, jeśli zamierzasz puszczać psa wolno, bez smyczy na spacerach. Dzięki nim możesz łatwo przywołać psa, który jest daleko. Sprawdzą się także w sytuacjach zagrożenia i pozwolą przywołać psa, jeśli ten jest zbyt ciekawski względem innych spacerowiczów.

Instrukcja nauki komend „chodź” i „do nogi”:

 1. Cofnij się, a następnie przywołaj psa
  Trenuj na zewnątrz, na luźnej smyczy lub bez smyczy, jeśli teren jest bezpieczny. Trzymaj w zamkniętej dłoni przysmak. Szybko oddal się od psa na kilka kroków i wydaj komendę „chodź” lub „do nogi”. Kiedy pies podejdzie, nagrodź go trzymanym w dłoni smakołykiem.
 2. Zawołaj psa, a następnie oddal się od niego
  Kolejny krok polega na tym, by zasygnalizować psu zmianę kierunku spaceru. Wydaj komendę „chodź” lub „do nogi” i następnie cofnij się lub skręć w alejkę w parku. Nagrodź psa, jeśli pójdzie za Tobą.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 177

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

3 komentarze do wpisu „Jak nauczyć psa podstawowych komend – siad, leżeć, do nogi”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Echo serca u psa

W rozpoznaniu chorób układu krążenia niezwykle pomocna jest echokardiografia – nowoczesna technika obrazowa.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres