Jak nauczyć psa pływania? Poznaj praktyczne wskazówki

Jak nauczyć psa pływania Poznaj praktyczne wskazówki

Część czworonogów chętnie wskakuje do wody, kiedy tylko nadarzy się taka okazja. Zabawy w wodzie są doskonałym sposobem na aktywne spędzanie czasu, dzięki któremu psy mogą nie tylko wzmocnić swój aparat mięśniowy, lecz także zadbać o kondycję i lepsze samopoczucie. Kontakt z wodą ma na zwierzęta terapeutyczny wpływ. Uspokaja je i pozwala rozładować nagromadzoną energię oraz napięcia. Są jednak rasy, które niechętnie korzystają z okazji do zabawy w wodzie. Zdarza się również, że ze względu na wcześniejsze traumy lub zwiększoną wrażliwość sensoryczną, pies będzie unikał wody. Umiejętność i chęć do pływania są bardzo indywidualną kwestią.

Które rasy psów chętnie wejdą do wody? 

Psami, które wręcz zostały stworzone do korzystania z wody, są np. labradory i nowofundlandy. Te rasy czują się w wodzie doskonale, poruszają się w niej bardzo swobodnie i chętnie korzystają z każdej okazji do kąpieli. Labradory mają nawet błony pławne między palcami łap! Nowofundlandy to natomiast doskonali pływacy na długich dystansach. Ich sierść zapobiega utracie ciepła ciała, dlatego świetnie sprawdzają się w roli ratowników wodnych. 

Innymi czworonogami, które nie odmówią skorzystania z wejścia do akwenów, są portugalskie psy wodne, wykorzystywane do pracy na kutrach rybackich. Pływać kochają też setery irlandzkie, a woda pozwala im rozładować duże ilości zgromadzonej energii. Do miłośników pływania należą też cocker spaniele i lagotto romagnolo – mało popularna, jedna z najstarszych ras psów wodnych. 

Jakie psy będą unikać wody? 

Za kąpielami nie przepadają psy, których charakterystyczna budowa nie sprzyja kontaktom z wodą. Może tak być np. w przypadku buldogów. Ich szeroka klatka, krótka szyja i szeroko rozstawione łapy nie pomagają w komfortowym pływaniu. Czworonogi tej rasy mogą mieć też problem z utrzymaniem głowy nad poziomem wody. Nie stanowi to jednak zasady i zależy od bardzo indywidualnych uwarunkowań fizycznych i psychicznych zwierząt. 

Psy, które przeżyły jakąś traumę w kontakcie z wodą, również mogą mieć problem z wejściem do niej. Czasami możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że zwierzę zraziło się, szczególnie kiedy adoptujemy starszego czworonoga i nie wiemy, jak obchodził się z nim dotychczasowy opiekun. Wówczas ważne jest, aby zwierzęta, które niechętnie zbliżają się do wody, oswajać z nią spokojnie i cierpliwie. 

ABC oswajania psa z wodą

Rozpoczynając oswajanie psa z wodą, powinniśmy zadbać przede wszystkim o to, aby na każdym etapie nowej aktywności czuł się komfortowo i bezpiecznie. Na pierwszy kontakt psa z wodą powinniśmy wybrać dogodną porę roku i odpowiedni akwen. Nie powinno być wtedy zbyt zimno, aby nie narazić zdrowia naszego czworonoga. Słoneczny i ciepły letni dzień to idealny moment na naukę pływania. Warto również rozważnie wybrać miejsce do treningu. Za pierwszym razem nie decydujmy się na rzekę czy morze, ponieważ mogą okazać się zbyt niebezpieczne dla niewprawionego czworonoga. Jezioro, większy staw lub płytka rzeczka sprawdzą się najlepiej jako psi brodzik do nauki pływania i oswajania się z wodą. 

Zadbajmy również o miejsce, w którym będziemy uczyć zwierzę pływać. Niech będzie to czysty i zadbany brzeg z łatwo dostępnym wejściem do wody. Rozbite szkło, haczyki do ryb, metalowe puszki mogą skaleczyć psa i negatywnie wpłynąć na dalszą naukę pływania. 

Pierwsze kroki w oswajaniu psa z wodą

Kiedy mamy już wybrane odpowiednie miejsce i określony czas, uzbrójmy się w cierpliwość i bądźmy wyrozumiali. Pies powinien samodzielnie badać teren. Na pewno zauważymy, w jaki sposób zbliża się do wody, i na tej podstawie zdecydujemy, jaką strategię oswajania i nauki przyjąć. Może się okazać, że czworonóg nas zaskoczy i wbiegnie ochoczo do wody. Jeśli jednak tak się nie stanie, podpowiadamy kilka sposobów na to, jak go do tego zachęcić. 

Pierwszym etapem może być moczenie łap, tzw. próbowanie wody. Pies może wykonać kilka próbnych wejść. Zacznie wtedy od zmoczenia przednich łap, po jakimś czasie wróci i wejdzie trochę głębiej. Może również zdarzyć się tak, że za pierwszym razem skończy się jedynie na zanurzeniu przednich i tylnych łap. Nic nie szkodzi! To jak najbardziej normalne. Najważniejsze jest to, aby zwierzę czuło się z tym komfortowo. Każda próba powinna być przez nas nagradzana przekąską lub wspólną zabawą. W ten sposób tworzymy pozytywne skojarzenia i budujemy więź zaufania. 

Następnym etapem może być wykorzystanie metody „na zabawkę”. Polega ona na tym, że wrzucamy do wody piłkę czworonoga lub patyk. Pies prawdopodobnie wbiegnie do niej, ponieważ zna tę zabawę i będzie chciał zostać nagrodzony za przyniesienie “zdobyczy”. W ten sposób połączymy bezpieczną i znaną grę z nowym, równie przyjemnym doświadczeniem. Innym wariantem tej metody jest skorzystanie z towarzystwa innego psa. Najlepiej, jeśli będzie to dobrze znany czworonóg. W tym przypadku rzucamy zabawkę starszemu psu, a nasz podopieczny, chcąc dołączyć do zabawy, wbiegnie do wody wraz z towarzyszem. 

Kiedy pies ma już za sobą pierwsze etapy wchodzenia do wody i oswajania się z nią, warto pójść krok dalej i zachęcić go do pływania. Możemy towarzyszyć zwierzęciu, pamiętajmy jednak, aby nie oddalać się zbytnio od brzegu. Zwierzę, które jest w wodzie pierwszy raz i nie czuje się w niej jeszcze zbyt pewnie, może reagować nerwowo na utratę gruntu pod łapami. W takiej sytuacji dobrze jest mieć samemu oparcie i możliwość asekuracji czworonoga. Dzięki temu zapewniamy bezpieczeństwo nie tylko zwierzęciu, lecz także sobie. Warto zawsze pamiętać o korzystaniu ze specjalnych kamizelek dla psów. Pomagają asekurować zwierzę, co zwiększa komfort i bezpieczeństwo pływania. 

Pierwsze próby samodzielnego pływania mogą wymagać interwencji opiekuna, np. czasami trzeba podtrzymać od spodu klatkę piersiową psa. Początki pływania są zazwyczaj dosyć chaotyczne. Zwierzęta płyną wolno, uderzając przednimi łapami o wodę, w sposób który przypomina walkę o przetrwanie. Nie powinniśmy się tym jednak przejmować, to naturalny odruch. Kiedy czworonóg przyzwyczai się już do nowej sytuacji, uspokoi ruchy i nabierze większej pewności. Psy, które czują się w wodzie pewnie, pływają szybko, nie chlapią, a z wody wystaje im jedynie głowa. 

Czego unikać w czasie nauki pływania? 

Często można spotkać się z bardzo mylnym i szkodliwym przekonaniem, że w nauce pływania warto skorzystać z metody wrzucania psa na głęboką wodę. Według niektórych ten sposób „nauki” przynosi szybkie efekty. To błędne myślenie, które może skończyć się traumą zwierzęcia i skutkować długotrwałą lub całkowitą niechęcią do wody. Nauka pływania i oswajania z wodą wymaga czasu, cierpliwości i wyrozumiałości. 

Pamiętajmy również o tym, że jesteśmy dla naszych czworonogów wsparciem, dlatego, kiedy rozpoczynamy naukę pływania, powinniśmy zadbać o to, żeby zachować opanowanie i spokój podczas treningu. Jeśli mamy problem z wodą i reagujemy na nią z niepokojem, psy to wyczują i te odczucia przejmą. 

Zalety i korzyści wynikające z pływania

  • Pływanie jest często wykorzystywane jako jeden z zabiegów terapeutycznych. Woda działa na psy uspokajająco i wyciszająco, wspomaga regulowanie i usuwanie napięć, szczególnie u czworonogów, które zmagają się z urazami po wypadkach lub traumatycznych wydarzeniach.
  • Pływanie jest jednym ze skuteczniejszych zabiegów rehabilitacyjnych i zdrowotnych. Lekarze weterynarii często zalecają kontakt z wodą w terapii pomagającej stanąć na cztery łapy zwierzętom po urazach lub tym, które zmagają się z podwyższoną masą ciała. Taka aktywność skutecznie pomaga w stabilizowaniu masy i rozbudowywaniu tkanki mięśniowej. Powstały nawet specjalne bieżnie wodne dla psów!
  • Pływanie pomaga czworonogom w rozładowaniu energii, wzmacnia ich kondycję i odporność. 
  • To doskonała forma na wspólne spędzanie czasu oraz budowanie więzi pomiędzy opiekunem a czworonogiem. 

Pływanie i bezpieczeństwo

Pamiętajmy, aby w czasie nauki pływania i wszelkich aktywności związanych z wodą, zachować szczególną ostrożność. Psy mogą być wytrawnymi pływakami, jednak mimo wszystko, powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo. Warto korzystać ze specjalnych kamizelek do nauki pływania dla psów, nawet jeśli pies czuje się w wodzie pewnie. Kamizelka pozwoli nam na asekurowanie zwierzęcia, a w sytuacji zagrożenia zapewni psu dodatkowe bezpieczeństwo. Jeśli natomiast w czasie wspólnych wakacji wsiadamy z czworonogiem na łódź czy jacht, zadbajmy o to, żeby zwierzę miało na sobie psią kamizelkę ratunkową. Pływanie jest wspaniałą formą aktywności i wspólnego spędzania czasu, ale bywa również niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o zachowaniu ostrożności. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres