Dodatkowe ćwiczenia przy nodze

dodatkowe-cwiczenia-przy-nodze
 1. Wydając polecenie „równaj”, ruszasz z psem przy nodze. Planując dodatkowe ćwiczenia, przełóż smakołyk do lewej ręki.
 2. Powiedz „stój”, jednocześnie schylając się trochę, tak aby zablokować psu drogę smakołykiem trzymanym tuż przed jego nosem.
 3. Dobry pies! Pierwszy smakołyk od razu daj w nagrodę, a drugim przytrzymaj psa w tej pozycji. Zwróć uwagę, żeby jego przednie łapy pozostały w jednej linii z Twoimi nogami.
 4. Mówiąc „siad”, unieś dłoń ze smakołykiem nad głowę psa. Siada on, tak jak szedł, dokładnie przy nodze. Bardzo dobrze! Dobry pies!
 5. Wydaj komendę ”waruj” (lub swoją, wybraną na lekcji trzeciej) i opuść rękę ze smakołykiem w to miejsce, gdzie ma się znaleźć nos psa leżącego blisko przy nodze. Jednocześnie wysuń lewą stopę trochę do przodu. To będzie dodatkowy sygnał dla psa oznaczający leżenie przy nodze.
 6. Dobrze! Leżenie i siadanie pies ćwiczył już wcześniej, więc teraz nie ma potrzeby przytrzymywać go smakołykiem, aby nie zmieniał pozycji. Pochwały i nagrody sprawiają, że pies z zainteresowaniem oczekuje na ciąg dalszy ćwiczeń.
 7. Siadanie z leżenia (tak jak na lekcji trzeciej) teraz wykonywane przy nodze. Wydaj polecenie i odpowiednio przesuwaj smakołyk. Jednocześnie cofnij energicznie lewą stopę do prawej- tak nauczysz psa dodatkowego sygnału nakazującego siadanie przy nodze.
 8. Zamiast smakołyka możesz użyć ulubionej zabawki psa, piłki lub aportu – przedmiotu, na którym łatwo będzie koncentrował uwagę.
 9. Wtedy, zwalniając psa na przerwę ustalonym hasłem, rzuć ten przedmiot daleko przed siebie. Ruszając w pogoń, pies rozładuje energię i emocje powstrzymywane podczas ćwiczeń. Aktywna zabawa sprawi, że odprężony i spokojny wciąż będzie chętny i gotowy do lekcji.

Zobacz pozostałe artykuły z serii „Szkolenie psa krok po kroku”

PAMIĘTAJ:

 • Przedstawione ćwiczenia wykonuj podczas nauki chodzenia przy nodze w różnych zestawieniach. Np.: „równaj”. „stój”, „równaj”, „waruj”, „siad”, „równaj”. Unikaj powtarzania sekwencji tych samych ćwiczeń, aby nie uczyć psa schematów, ale zmobilizować go do stałej uwagi.
 • Zmieniaj też tempo: bardzo wolne, zwykły marsz i lekki bieg stosowane w różnej kolejności. O każdej zmianie uprzedź psa hasłem „równaj” (jak i przy zmianie kierunku). Pochwal go, gdy równo z Tobą przyspieszy lub zwolni.

Tekst: Katarzyna Kiryczun

Zapisz

Zapisz

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 18

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Operacja: ratunek niosący ryzyko

Niektóre zabiegi chirurgiczne są bardzo potrzebne, a nawet przedłużają życie czworonogom. Ale każda operacja może być obciążona ryzykiem powikłań

Zdrowie

To się czuje przez skórę

Właścicieli często niepokoją wszelkie zmiany tkanki podskórnej i skóry, które zwykle sami wyczuwają.

Szarpak dla psa
Ciekawostki

Jak zrobić szarpak dla psa?

Zabawa z psem w przeciąganie to nie tylko pomysł na urozmaicenie nudnych spacerów. To także doskonała forma nagradzania pupila za posłuszeństwo czy postępy w szkoleniu

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres