- Wydając polecenie „równaj”, ruszasz z psem przy nodze. Planując dodatkowe ćwiczenia, przełóż smakołyk do lewej ręki.
- Powiedz „stój”, jednocześnie schylając się trochę, tak aby zablokować psu drogę smakołykiem trzymanym tuż przed jego nosem.
- Dobry pies! Pierwszy smakołyk od razu daj w nagrodę, a drugim przytrzymaj psa w tej pozycji. Zwróć uwagę, żeby jego przednie łapy pozostały w jednej linii z Twoimi nogami.
- Mówiąc „siad”, unieś dłoń ze smakołykiem nad głowę psa. Siada on, tak jak szedł, dokładnie przy nodze. Bardzo dobrze! Dobry pies!
- Wydaj komendę ”waruj” (lub swoją, wybraną na lekcji trzeciej) i opuść rękę ze smakołykiem w to miejsce, gdzie ma się znaleźć nos psa leżącego blisko przy nodze. Jednocześnie wysuń lewą stopę trochę do przodu. To będzie dodatkowy sygnał dla psa oznaczający leżenie przy nodze.
- Dobrze! Leżenie i siadanie pies ćwiczył już wcześniej, więc teraz nie ma potrzeby przytrzymywać go smakołykiem, aby nie zmieniał pozycji. Pochwały i nagrody sprawiają, że pies z zainteresowaniem oczekuje na ciąg dalszy ćwiczeń.
- Siadanie z leżenia (tak jak na lekcji trzeciej) teraz wykonywane przy nodze. Wydaj polecenie i odpowiednio przesuwaj smakołyk. Jednocześnie cofnij energicznie lewą stopę do prawej- tak nauczysz psa dodatkowego sygnału nakazującego siadanie przy nodze.
- Zamiast smakołyka możesz użyć ulubionej zabawki psa, piłki lub aportu – przedmiotu, na którym łatwo będzie koncentrował uwagę.
- Wtedy, zwalniając psa na przerwę ustalonym hasłem, rzuć ten przedmiot daleko przed siebie. Ruszając w pogoń, pies rozładuje energię i emocje powstrzymywane podczas ćwiczeń. Aktywna zabawa sprawi, że odprężony i spokojny wciąż będzie chętny i gotowy do lekcji.
Zobacz pozostałe artykuły z serii “Szkolenie psa krok po kroku”
PAMIĘTAJ:
- Przedstawione ćwiczenia wykonuj podczas nauki chodzenia przy nodze w różnych zestawieniach. Np.: „równaj”. „stój”, „równaj”, „waruj”, „siad”, „równaj”. Unikaj powtarzania sekwencji tych samych ćwiczeń, aby nie uczyć psa schematów, ale zmobilizować go do stałej uwagi.
- Zmieniaj też tempo: bardzo wolne, zwykły marsz i lekki bieg stosowane w różnej kolejności. O każdej zmianie uprzedź psa hasłem „równaj” (jak i przy zmianie kierunku). Pochwal go, gdy równo z Tobą przyspieszy lub zwolni.
Tekst: Katarzyna Kiryczun
Zapisz
Zapisz
Jak oceniasz ten artykuł?
Kliknij, aby ocenić
Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 16
Brak głosów. Oceń artykuł!